SZKOLNE PROCEDURY POSTĘPOWANIA
W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARII KONOPNICKIEJ
W DĄBROSZYNIE
Wybrane podstawy prawne stosowanych procedur:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zmianami)
Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457 ze zmianami).
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r. poz. 969).
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2137 ze zmianami).
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2019 r. poz. 852).
Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1878 ze zmianami).
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 61 ze zmianami).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 r. poz. 532 ze zmianami).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015 r. poz. 1249 ze zmianami).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).
Statut Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Dąbroszynie.
DZIAŁANIA INTERWENCYJNE W PRZYPADKU UZYSKANIA INFORMACJI, ŻE UCZEŃ KTÓRY, NIE UKOŃCZYŁ 18 LAT, UŻYWA ALKOHOLU LUB INNYCH ŚRODKÓW W CELU WPROWADZENIA SIĘ W STAN ODURZENIA, UPRAWIA NIERZĄD, BĄDŹ PRZEJAWIA INNE ZACHOWANIA ŚWIADCZĄCE O DEMORALIZACJI (NARUSZENIE ZASAD WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO, POPEŁNIENIE CZYNU ZABRONIONEGO, SYSTEMATYCZNE UCHYLANIE SIĘ OD SPEŁNIANIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO, WŁÓCZĘGOSTWO, UDZIAŁ W DZIAŁALNOŚCI GRUP PRZESTĘPCZYCH), NAUCZYCIEL POWINIEN PODJĄĆ NASTĘPUJĄCE KROKI:
Przekazuje uzyskaną informację wychowawcy klasy.
Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem.
Wychowawca w porozumieniu z pedagogiem szkoły wzywa do szkoły rodziców/prawnych opiekunów ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza w obecności pedagoga/psychologa rozmowę z rodzicami oraz - w ich obecności - z uczniem. W przypadku potwierdzenia uzyskanej informacji, zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś bezwzględnie do szczególnego nadzoru nad dzieckiem.
W przypadku, gdy działania wychowawcy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wychowawca informuje o problemie pedagoga/psychologa i dyrektora szkoły. Odbywa się zebranie zespołu wychowawczego.
Pedagog/psycholog przeprowadzają rozmowę z uczniem i rodzicami. Rodzice otrzymują informację o specjalistycznych placówkach, w których mogą uzyskać pomoc.
Jeżeli rodzice odmawiają współpracy z kadrą pedagogiczną lub nie reagują na wezwanie do stawiennictwa w szkole, a nadal z wiarygodnych źródeł napływają informacje o wymienionych wyżej przejawach demoralizacji nieletniego, dyrektor pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji Sąd Rodzinny lub Policję (specjalistę ds. nieletnich).
Gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej metody oddziaływań wychowawczych, (rozmowa z rodzicami, ostrzeżenie ucznia, spotkania
z pedagogiem/psychologiem, itp.) i ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji Sąd Rodzinny lub Policję (specjalistę ds. nieletnich).
Pisemną informację przesyła organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny i organowi prowadzącemu szkołę.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
W przypadku uzyskania informacji o popełnieniu przez ucznia, który ukończył 17 lat, przestępstwa ściganego z urzędu lub udziału w działalności grup przestępczych, zgodnie z art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego, szkoła jako instytucja jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.
W PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE NA TERENIE SZKOŁY ZNAJDUJE SIĘ UCZEŃ BĘDĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU BĄDŹ NARKOTYKÓW POWINIEN PODJĄĆ NASTĘPUJĄCE KROKI:
Powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy.
Odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie ani zdrowie.
Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia, ewentualnie udzielenia pomocy medycznej.
Zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka, o pozostaniu ucznia w szkole, czy przewiezieniu do placówki służby zdrowia, albo przekazaniu go do dyspozycji funkcjonariuszom policji - decyduje lekarz, po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły/placówki.
Dyrektor szkoły zawiadamia najbliższą jednostkę policji, gdy rodzice ucznia będącego pod wpływem alkoholu - odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień, albo do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych - na czas niezbędny do wytrzeźwienia (maksymalnie do 24 godzin). O fakcie umieszczenia zawiadamia się rodziców/opiekunów oraz sąd rodzinny jeśli uczeń nie ukończył 18 lat.
Jeżeli powtarzają się przypadki, w których uczeń (przed ukończeniem 18 lat) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków na terenie szkoły, to dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomienia o tym policji (specjalisty ds. nieletnich) lub sądu rodzinnego.
W PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL ZNAJDUJE NA TERENIE SZKOŁY SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ WYGLĄDEM NARKOTYK POWINIEN PODJĄĆ NASTĘPUJĄCE KROKI:
Nauczyciel zachowując środki ostrożności zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji, próbuje (o ile to jest możliwe w zakresie działań pedagogicznych) ustalić, do kogo znaleziona substancja należy.
Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, który wzywa policję.
Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia.
WPRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE UCZEŃ POSIADA PRZY SOBIE SUBSTANCJĘ PRZYPOMINAJĄCĄ NARKOTYK, POWINIEN PODJĄĆ NASTĘPUJĄCE KROKI:
Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, itp.) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni (we własnej odzieży), ew. innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia - jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.
O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.
W przypadku, gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości teczki, dyrektor szkoły wzywa policję, która przeszukuje odzież i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do ekspertyzy.
Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim zabezpieczeniu, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać ją do jednostki policji. Wcześniej próbuje ustalić, w jaki sposób i od kogo, uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel dokumentuje, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.
W każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia, który nie ukończył 17 lat należy zawiadomić policję lub sąd rodzinny, a w przypadku popełnienia przestępstwa przez ucznia, który ukończył 17 rok życia prokuratora lub policję (art. 4 Upn i art. 304 Kpk).
POSTĘPOWANIE WOBEC UCZNIA – SPRAWCY CZYNU KARALNEGO LUB PRZESTĘPSTWA:
Niezwłoczne powiadomienie dyrektora szkoły,
Ustalenie okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia,
Przekazanie sprawcy (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) dyrektorowi szkoły, lub pedagogowi szkolnemu pod opiekę,
Powiadomienie rodziców ucznia-sprawcy,
Niezwłoczne powiadomienie policji w przypadku gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała, itp.), lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana,
Zabezpieczenie ewentualnych dowodów przestępstwa, lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa i przekazanie ich policji (np. sprawca rozboju na terenie szkoły używa noża i uciekając porzuca go lub porzuca jakiś przedmiot pochodzący z kradzieży).
POSTĘPOWANIE NAUCZYCIELA WOBEC UCZNIA, KTÓRY STAŁ SIĘ OFIARĄ CZYNU KARALNEGO:
Udzielenia pierwszej pomocy (przedmedycznej), bądź zapewnienia jej udzielenia poprzez wezwanie lekarza w przypadku kiedy ofiara doznała obrażeń,
Niezwłoczne powiadomienie dyrektora szkoły,
Powiadomienie rodziców ucznia,
Niezwłoczne wezwanie policji w przypadku, kiedy istnieje konieczność profesjonalnego zabezpieczenia śladów przestępstwa, ustalenia okoliczności i ewentualnych świadków zdarzenia.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W PRZYPADKU WAGARÓW LUB BRAKU REALIZACJI OBOWIĄZKU SZKOLNEGO:
Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem.
Wychowawca informuje rodziców o nieobecnościach ich dziecka.
Wychowawca przeprowadza rozmowę z rodzicami na terenie szkoły, zobowiązuje rodziców do zwiększonego nadzoru nad dzieckiem.
W przypadku, gdy ww. działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wychowawca informuje pedagoga.
Pedagog rozmawia z uczniem i rodzicami. W razie potrzeby udzielana jest pomoc psychologiczna oraz przekazywane są informacje o specjalistycznych placówkach.
Pedagog informuje o prawnych skutkach wagarów.
W przypadku braku efektów ww. działań, pedagog informuje dyrektora, a ten przekazuje sprawę do sądu rodzinnego.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W PRZYPADKU UJAWNIENIA W SZKOLE ZJAWISKA CYBERPRZEMOCY:
Nauczyciel posiadający wiedzę o zajściu cyberprzemocy powiadamia wychowawcę klasy.
Wychowawca informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora.
Pedagog szkolny i dyrektor wspólnie z wychowawcą dokonują analizy zdarzenia i podejmują dalsze postępowanie, które uwzględnia:
ustalenie okoliczności zdarzenia i ewentualnych świadków,
ustalenie sprawcy cyberprzemocy (gdy ustalenie sprawcy nie jest możliwe, należy skontaktować się z dostawcą usługi w celu usunięcia z sieci kompromitujących lub krzywdzących materiałów),
zabezpieczenie dowodów cyberprzemocy (wydruki e-maili, SMS-ów, MMS-ów, zdjęć, filmów),
podjęcie działań wobec ofiary cyberprzemocy z uwzględnieniem rodziców,
podjęcie działań wobec sprawcy cyberprzemocy z uwzględnieniem rodziców,
sporządzenie notatki służbowej z zajścia z włączeniem dowodów cyberprzemocy (wydruki e-maili, SMS-ów, MMS-ów, zdjęć, filmów).
Dyrektor szkoły pisemnie powiadamia sąd rodzinny o sprawie w sytuacji, gdy:
rodzice sprawcy cyberprzemocy odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, a uczeń nie zaniechał dotychczasowego postępowania lub gdy do szkoły napływają informacje o innych przejawach demoralizacji dziecka,
szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki wychowawcze, a ich zastosowanie nie przynosi pożądanych rezultatów.
Drastyczne przypadki cyberprzemocy przebiegające z naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, itp.) dyrektor szkoły bezwzględnie zgłasza na policję.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W PRZYPADKU ZABURZEŃ ZACHOWANIA UCZNIA:
Wychowawca rozmawia z uczniem.
Wychowawca rozmawia z rodzicami ucznia.
W przypadku braku oczekiwanych rezultatów odbywa się zebranie zespołu wychowawczego.
Uczeń i jego rodzice objęci zostaną pomocą psychologa i pedagoga. Rodzice otrzymują informacje o placówkach specjalistycznych, w których mogą uzyskać pomoc.
W przypadku zaburzeń zachowania stanowiących zagrożenie dla otoczenia dyrektor informuje o tym Sąd Rodzinny i Policję.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY POLICJA DOKONUJE ZATRZYMANIA NIELETNIEGO SPRAWCY CZYNU KARALNEGO PRZEBYWAJĄCEGO NA ZAJĘCIACH W SZKOLE:
Funkcjonariusz Policji przedstawia dyrektorowi powód przybycia i okazuje się
legitymacja służbową.
Dyrektor zapisuje dane osobowe i numer legitymacji służbowej policjanta celem sporządzenia własnej dokumentacji.
Policjant informuje dyrektora o zamiarze zatrzymania ucznia.
Pedagog szkolny lub nauczyciel sprowadza nieletniego do gabinetu dyrektora, gdzie policjant informuje go o przyczynach przybycia i czynnościach, jakie zostaną wykonane w związku ze sprawą np. przesłuchanie, okazanie.
Policja informuje rodziców nieletniego, opiekunów prawnych o wykonanych
czynnościach i zobowiązuje ich do przybycia do szkoły, komendy lub komisariatu policji, celem uczestniczenia w czynnościach.
Dyrektor szkoły informuje telefonicznie rodziców o podjętych działaniach względem ich dziecka przez policję. W przypadku braku kontaktu telefonicznego sporządza pisemną informację i przesyła do miejsca ich zamieszkania.
W przypadku niemożności uczestnictwa rodziców w przesłuchaniu nieletniego, dyrektor wyznacza wychowawcę, nauczyciela lub pedagoga szkolnego do uczestnictwa
w czynnościach, które są przeprowadzane w szkole lub w jednostce Policji.
Po wykonaniu czynności policjant za pisemnym potwierdzeniem odbioru przekazuje
nieletniego rodzicom lub opiekunowi prawnemu. W przypadku, gdy czynności
wykonywane są w obecności pedagoga szkolnego, po ich zakończeniu policja odwozi ich do szkoły lub miejsca zamieszkania.
W przypadku zaistnienia przesłanek do zatrzymania nieletniego w Policyjnej Izbie
Dziecka policjant informuje o tym rodziców, pedagoga szkolnego.
Przy realizacji czynności związanych z zatrzymaniem nieletniego- ucznia na terenie
szkoły należy zachować dyskrecję nie nagłaśniając sprawy.
PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA W CZASIE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
W czasie zajęć edukacyjnych pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie ucznia ponosi nauczyciel prowadzący zajęcia bez względu na to, czy są one zajęciami planowymi, czy też nauczyciel zastępuje nieobecnego w tym czasie innego prowadzącego dane zajęcia.
Przed rozpoczęciem zajęć prowadzący ma obowiązek sprawdzić, czy sprzęt sportowy, urządzenia techniczne, pomoce naukowe oraz inne narzędzia wykorzystywane w czasie zajęć, a także pomieszczenie lekcyjne nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa dla ucznia. Jeżeli stan techniczny budzi zastrzeżenia nauczyciel lub inna osoba prowadząca zajęcia nie ma prawa z nich korzystać w pracy z uczniem. O zaistniałym zagrożeniu prowadzący natychmiast powiadamia dyrektora szkoły lub jego zastępcę, a w razie ich nieobecności osobę zastępującą.
POSTĘPOWANIE W SYTUACJI ZAISTNIENIA WYPADKU LEKKIEGO, NIE WYMAGAJĄCEGO INTERWENCJI LEKARZA (powierzchniowe zranienia, otarcia naskórka, stłuczenia, itp.):
Po stwierdzeniu zdarzenia należy ucznia odprowadzić do gabinetu higienistki szkolnej celem udzielenia pierwszej pomocy. Ucznia, który uległ wypadkowi o charakterze lekkim odprowadzić może inny uczeń lub pracownik obsługi szkolnej (np. sprzątaczka).
W razie nieobecności higienistki ucznia należy odprowadzić do sekretariatu szkoły, gdzie pomocy udziela osoba mająca przeszkolenie w tym zakresie.
O zdarzeniu i jego przyczynach nauczyciel informuje dyrektora szkoły lub jego zastępcę.
Jeżeli przyczyną zdarzenia była wadliwość lub niesprawność użytych narzędzi nauczyciel natychmiast wycofuje je z użytkowania.
Osoba udzielająca pierwszej pomocy ma obowiązek upewnić się, czy uczeń nie jest chory na hemofilię lub cukrzycę, bądź inną chorobę mogącą w połączeniu z urazem stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.
Zdarzenia powyższe nie wymagają wpisu do rejestru wypadków oraz spisania protokołu powypadkowego.
POSTĘPOWANIE W SYTUACJI ZAISTNIENIA WYPADKU WYMAGAJĄCEGO INTERWENCJI LEKARZA:
Po stwierdzeniu, że wypadek któremu uległ uczeń wymaga specjalistycznej pomocy należy doprowadzić go do gabinetu higienistki szkolnej lub wezwać ją na miejsce zdarzenia.
W razie nieobecności higienistki szkolnej należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe oraz powiadomić o zdarzeniu dyrektora szkoły lub jego zastępcę.
Do czasu przybycia higienistki lub pogotowia ratunkowego osoby przeszkolone w udzielaniu pomocy przedmedycznej podejmują natychmiast niezbędne czynności ratujące zdrowie i życie ucznia.
Dyrektor szkoły lub jego zastępca powiadamia o wypadku organ prowadzący, rodziców ucznia oraz inspektora BHP.
Celem ustalenia okoliczności wypadku dyrektor szkoły lub jego zastępca powołuje komisję badającą przyczyny jego powstania. Z prac komisji spisywany jest protokół, który musi zawierać wnioski mające zapobiec powstaniu podobnych zdarzeń.
Wypadek jest wpisywany do rejestru, a wnioski komisji są omawiane na posiedzeniu rady pedagogicznej.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZNALEZIENIA NA TERENIE SZKOŁY
NIEBEZPIECZNYCH MATERIAŁÓW (BRONI, MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH):
Należy zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na terenie szkoły osobom – w przypadku zagrożenia przeprowadzić ewakuacje osób i mienia.
Uniemożliwić dostęp osób postronnych do przedmiotów.
Wezwać policję.
Poinformować siły policyjne o rozkładzie pomieszczeń w obiekcie i o ich wyposażeniu oraz umieszczeniu tego wyposażenia.
Pod żadnym pozorem nie dotykać i nie przemieszczać podejrzanych niebezpiecznych przedmiotów lub ładunków.
Zachować spokój i opanowanie, nie dopuścić do paniki.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU UZYSKANIA TELEFONICZNEJ INFORMACJI O PODŁOŻENIU ŁADUNKU WYBUCHOWEGO :
Zachować spokój i nie odkładać słuchawki.
Natychmiast powiadomić dyrektora szkoły.
Podczas rozmowy starać się uzyskać od zgłaszającego jak najwięcej informacji.
Tak prowadzić rozmowę, aby stworzyć możliwość zidentyfikowania sprawcy chociaż w przybliżeniu.
Należy ocenić czas przyjęcia ostrzeżenia, płeć dzwoniącego, akcent, stan – pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, tło rozmowy, itp.
Należy dążyć do uzyskania odpowiedzi na następujące pytania:
Czy Pan/Pani podłożyła bombę?
Kiedy bomba wybuchnie?
Gdzie jest w tej chwili bomba?
Jak bomba wygląda?
Jakiego typu jest to bomba?
Co spowoduje wybuch?
W którym miejscu bomba jest umieszczona?
Dlaczego Pan/Pani podłożyła bombę?
Skąd Pan/Pani telefonuje?
Gdzie Pan/Pani się w tej chwili znajduje?
Jak się Pan/Pani nazywa?
Dyrektor szkoły powinien ocenić , czy należy ogłosić ewakuację zagrożonego budynku. Po podjęciu decyzji o ewakuacji, jeśli zagrożony jest jeden konkretny budynek, należy ewakuować także budynki przyległe.
Dyrektor szkoły powiadamia straż pożarną, policję oraz kuratorium oświaty.
Do zajęć szkolnych można powrócić po przeszukaniu budynku i uzyskaniu zapewnienia ze strony służb, że jest bezpieczny.
Osoba przyjmująca zgłoszenie staje się świadkiem zdarzenia i będzie na te okoliczność przesłuchiwana przez policję.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYBUCHU POŻARU W BUDYNKU SZKOŁY:
Natychmiast powiadomić dyrektora szkoły.
Uruchomić akcję ewakuacyjną.
Powiadomić właściwą komendę straży pożarnej.
Powiadomić właściwą komendę policji.
Zorganizować gaszenie ognia do czasu przyjazdu straży pożarnej. To zadanie powinno być wykonywane wyłącznie przez przeszkolone osoby. Nigdy nie należy ryzykować zdrowia i życia pracowników szkoły.
Upewnić się, czy wszystkie drogi dojazdowe są wolne dla pojazdów straży pożarnej.
Nauczyciele zgłaszają dyrektorowi nazwiska brakujących uczniów. Nazwiska tych, których miejsce pobytu jest nieznane są zgłaszane do straży pożarnej i policji.
Powiadomić odpowiednie zakłady o uszkodzeniach lub podejrzeniu uszkodzenia instalacji.
Powiadomić kuratorium oświaty.
Nie zezwalać na powrót uczniów i pracowników do budynku, dopóki straż pożarna nie ogłosi, że zagrożenie minęło.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU OTRZYMANIA PODEJRZANEJ PACZKI LUB KOPERTY:
Nie wolno opróżniać zawartości wszelkich podejrzanych przesyłek, nie przenosić paczki lub koperty.
Nie wolno wdychać oparów, dotykać sprawdzać smaku, przypatrywać się z bliska.
Powiadomić policję lub straż pożarną.
Cechy charakterystyczne dla niebezpiecznych przesyłek:
twarda koperta,
otwory w kopercie,
nierównomierne rozłożenie wagi,
wewnętrzna koperta,
wystające druty lub folia,
zapach,
podejrzane opakowanie,
tłuste plamy, zaolejenia, przebarwienia,
emitowane dźwięki.
odręczny lub nieczytelny adres,
nieprofesjonalnie napisany adres,
zastrzeżenia (poufne, do rąk własnych itp.
zawyżona opłata,
błędy ortograficzne,
brak adresu nadawcy (brak jakichkolwiek znaków, kto może być nadawcą)
POSTĘPOWANIE WOBEC RODZICÓW LUB OPIEKUNÓW ZGŁASZAJĄCYCH SIĘ PO ODBIÓR DZIECI W STANIE NIETRZEŹWYM:
W żadnym wypadku nie należy powierzać opieki nad dzieckiem osobie znajdującej się pod wpływem alkoholu.
O podejrzeniu, że rodzic lub opiekun zgłaszający się po odbiór dziecka znajduje się w stanie nietrzeźwym należy bezzwłocznie powiadomić wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego lub dyrekcję.
Pracownik szkoły nakazuje osobie nietrzeźwej opuścić teren szkoły i wzywa innego opiekuna dziecka.
Jeżeli osoba nietrzeźwa odmawia opuszczenia szkoły i żąda wydania dziecka twierdząc, że nie znajduje się pod wpływem alkoholu – musi to udowodnić (poddać się dobrowolnie badaniu alkomatem przez Policję).
Jeżeli badanie potwierdzi podejrzenia pracowników szkoły a ponadto nie można skontaktować się z innym opiekunem dziecka powiadomione zostają odpowiednie instytucje uprawnione do opieki nad dzieckiem w w/w sytuacji.
POSTĘPOWANIE PEDAGOGA SZKOLNEGO W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ NA TERENIE INNYCH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W GMINIE
W przypadku uzyskania informacji, że uczeń danej placówki narusza obowiązujące w szkole zasady (używa alkoholu lub innych środków odurzających, przejawia zachowania świadczące o demoralizacji) bądź jest ofiarą czynu karalnego, pedagog szkolny bezzwłocznie powiadamia o tym dyrektora danej szkoły.
Dyrektor uruchamia dalszy tok postępowania, który leży w jego kompetencji.
Pedagog dwa razy w roku szkolnym sporządza raport z wykonywanych działań w placówce, który przekazuje właściwemu dyrektorowi oraz do wglądu Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii konopnickiej w Dąbroszynie.