Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Dąbroszynie
ZARYS MONOGRAFICZNY
mgr Elżbieta Maciejewska
Opracowano z okazji nadania szkole miana Marii Konopnickiej
Dąbroszyn, 23 maja 2005r.
WSTĘP
Dnia 21 maja 2005 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania miana. Aby doszło do tej niezwykle uroczystej i doniosłej chwili, wiele osób przyczyniło się do tego swoją pracą i zaangażowaniem. Był to : dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice. W ciągu kilkudziesięciu miesięcy dokonano wielu przedsięwzięć i zmian, realizowano ambitne plany.
Zarys monograficzny został opracowany z tej okazji, przy współpracy z dyr. szkoły Arkadiuszem Chmielewskim, na podstawie wywiadów z emerytowanymi dyrektorami szkoły : p. Henrykiem Szymczakiem i p. Gabrielą Jezierską. Wykorzystane zostały również wiadomości zawarte w kronikach szkolnych i w dokumentacji szkoły znajdującej się w archiwum szkoły.
HYMN SZKOLNY
pomniki przodków naszych.
Tych, co przykłady dali nam
jak ojczystych bronić bram.
Ref. :
Patronko nasza , wzorze cnót.
O Tobie dziś śpiewamy pieśń.
Umiłowałaś polski lud,
Tobie na zawsze chwała , cześć.
Tobie niech będzie chwała, cześć,
Pośród tych murów i wśród nas.
W dębowym parku w szumie drzew
Niechaj Twe czyny sławi pieśń.
Trudności pokonamy,
Każdy najmniejszy to nasz brat
Otwarte serca zawsze mamy.
Irena Chmielewska
HYMN SZKOLNY
Melodia : Waldemar Gąsiorowski
DZIEJE SZKOŁY
Wieś Dąbroszyn położona jest w południowej części powiatu konińskiego i oddalona od miasta Konina o 16 kilometrów. Jest to jedna ze starszych wsi w powiecie. Początki swe datuje już od końca XVII wieku. W tym okresie wieś liczyła kilka pojedynczych domów rozrzuconych wśród nieprzebytych lasów ciągnących się w kierunku Pyzdr. W lesie tym dominowały drzewa liściaste z przewagą dębów. Stąd tez wywodzi się nazwa Dąbroszyn. Rozwój wsi nastąpił dopiero na początku XIX wieku. Wtedy to został wybudowany dwór, który znajduje się tutaj do chwili obecnej i stanowi zabytek wsi. Oprócz zabytkowego dworu otoczonego parkiem we wsi znajduje się również kapliczka w stylu neogotyckim z rzeźbami z XVII i XVIII wieku. Pod Dąbroszynem w 1863r. miała miejsce potyczka oddziałów Taczanowskiego podczas marszu z Pyzdr do Koła.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie mieści się w zabytkowym parku położonym w centrum wsi. Szkoła ma za sobą bogatą pięćdziesięcioletnią tradycję. Jednak powstanie szkoły wiąże się już z okresem międzywojennym. Szkoła mieściła się u państwa Dąbkiewiczów, uczyła w niej nauczycielka. Kolejnym nauczycielem uczącym w tej szkole był p. Nowaczyk, późniejszy dyrektor Szkoły Podstawowej w Rychwale. Następnie szkołę przeniesiono do domu państwa Śmigielskich Nauczycielem uczącym w tej szkole był p. J. Zabłodzki. Budynek miał powierzchnię użytkową i znajdowała się w nim jedna sala lekcyjna. Zajęcia odbywały się w klasach łączonych. Po ukończeniu 4 klasy dzieci miały możliwość uczęszczania do szkoły mieszczącej się w Rychwale. Na dzień 1 X 1929r. Z całej gminy Dąbroszyn 115 uczniów uczęszczało do szkoły w Rychwale. Z tego też powodu gmina Dąbroszyn była zobowiązana do proporcjonalnego pokrywania wydatków związanych z prowadzeniem placówki. Na czas okupacji naukę w szkole zawieszono. Rychwał i Dąbroszyn zostały wyzwolone z rąk okupantów 20 I 1945 r.
Po odzyskaniu niepodległości Polski przystąpiono do zorganizowania nauczania w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie. Duże trudności napotkano przy kompletowaniu sprzętu szkolnego, który podczas wojny uległ zniszczeniu. Posadę nauczyciela objął Jan Szczepaniak. Szkoła mieściła się nadal w lokalu wynajętym u p. Śmiegielskiego i zajmowała nadal tylko jedną izbę. Nauka w szkole rozpoczęła się 14 lutego 1945r.
Do szkoły uczęszczały dzieci z Dąbroszyna, Pikorzewa i Spornego. Większość uczniów stanowiły dzieci starsze, którym naukę przerwała wojna. W 1946 r. nastąpiła parcelacja majątku Dąbroszyn. Fakt ten został wykorzystany przez nauczyciela J.Szcześniaka, który w porozumieniu z inspektorem szkolnym oraz ówczesnym Zarządem Gminy Dąbroszyn zajął na szkołę budynek dworski wraz z ogrodem.
Budynek Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, rok 1960
Zaraz też przeniesiono do budynku dworskiego sprzęt szkolny. Pośpiech ten był konieczny, ponieważ dwór wraz z ogrodem usiłowano zabrać na leśniczówkę. W połowie 1946r. w porozumieniu z Zarządem Gminy i inspektorem szkolnym miejscowy nauczyciel Jan Szczepaniak opracował projekt wyżej zorganizowanej Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Inspektor Stanisław Mijas zgodził się na przedstawiony projekt i polecił dokonać pomiarów odległości od poszczególnych miejscowości od Dąbroszyna. W tym czasie stanowisko inspektora szkolnego objął Wacław Dybczak, który odrzucił powyższy projekt i polecił wysłać dzieci po ukończeniu 4-klasowej Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie do 7-klasowej szkoły Podstawowej w Rychwale.
Powstała Publiczna Szkoła Powszechna I. Stopnia w Dąbroszynie z polskim językiem nauczania. Praca w szkole była bardzo trudna. Lekcje odbywały się w klasach łączonych. Dzieci były w bardzo zróżnicowanym wieku. Brak przyborów i podręczników szkolnych tylko piętrzył trudności. 3 września 1946 rok szkolny rozpoczął się uroczystą mszą świętą, nauczyciel wraz z uczniami uczestniczył w nabożeństwie. Lekcje trwały od poniedziałku do soboty. Dzieci uczyły się czytać, pisać, liczyć, śpiewać uczestniczyły w lekcjach religii. Święta kościelne są dniami wolnymi od nauki szkolnej: Wszystkich Świętych, Zaduszki, Boże Narodzenie, Najświętszej Maryi Panny, Popielec, św. Józefa, rekolekcje wielkanocne, Wielkanoc, 3 Maja, Wniebowstąpienie, Boże Ciało, Zielone Świątki.
Tradycja Choinek Noworocznych organizowanych w naszej szkole sięga co najmniej roku 1946, kiedy to zorganizowano w szkole z tej okazji bal z poczęstunkiem, a następnie zabawę taneczną dla dzieci i starszych. Od 1951 r. w szkole działa SKO.
Stanowisko nauczyciela i kierownika 4. klasowej szkoły pełnił Jan Szczepaniak do 1958 r. Od tego roku datuje się powstanie szkoły rozwojowej w Dąbroszynie . Powstaje w Dąbroszynie szkoła 5. klasowa. W związku z rozwojem szkoły w Dąbroszynie grono pedagogiczne zaczęło się powiększać. W skład rejonu szkoły wchodziły wówczas wsie : Dąbroszyn, Sporne Piskorzew. Ogółem szkoła liczyła 73 dzieci. W budynku szkolnym mieszkały wówczas 2 rodziny nauczycielskie: Żmudowie i Szczepaniakowie, którzy zajmowali 4 izby. Pomieszczenia gospodarcze szkoły były niewystarczalne: brak śmietnika, odpowiedniego budynku gospodarczego i odpowiednich toalet. Wokół szkoły znajdował się nieogrodzony park i ogród. Postanowiono gromadzić fundusze na ogrodzenie.
Od 1960 r. Szkoła Podstawowa powiększyła się o kl. VII. Powiększyło się również grono pedagogiczne. Ogólna liczba dzieci wynosiła 92 osoby. Szkoła podstawowa współpracowała z Komitetem Rodzicielskim, który był pomocny w zakresie organizowania uroczystości dla dzieci i w sprawach gospodarczych szkoły, pracowano w czynie społecznym nad ogrodzeniem szkoły. Dzięki staraniom Rady Pedagogicznej zorganizowany został kurs dla początkujących w zakresie kl. VII. Kurs został zorganizowany po to, aby w rejonie szkoły umożliwić ukończenie szkoły podstawowej tym, którzy dotychczas jej nie ukończyli. W roku szkolnym 1961/62 szczególnie została ożywiona praca w organizacjach uczniowskich, kołach zainteresowań – SKS, SKO, FSBS, koło żywego słowa, koło taneczne, Samorząd Uczniowski.
W 1962 r. zorganizowano klasę przedszkolną. Do biblioteki szkolnej zakupiono niezbędne książki z lektury podstawowej i częściowo uzupełniono brakujące pomoce naukowe. Od 1963 r. w szkołach obowiązuje nowy program nauczania. W tym roku uczniowie aktywnie działają w Szkolnym Kole Odbudowy Stolicy i Kraju. Ponadto nauczyciele wraz z młodzieżą szkolną biorą udział w pracach społecznie użytecznych przy budowie remizy strażackiej w Dąbroszynie, drogi na odcinku Dąbroszyn-Czyżew, oraz sadzeniu drzew przy drodze publicznej.
W 1964 r. funkcję dyrektora szkoły obejmuje Henryk Szymczak. W tym roku z pieniędzy zebranych w ze sprzedaży znaczków , zbiórki makulatury oraz z pieniędzy przekazanych przez Wydział Oświaty zakupiono do szkoły pierwszy telewizor . Wyposażenie szkoły w sprzęt t i meble było nadal niewystarczające. Podjęto starania o uzupełnienie braków i zaopatrzenie szkoły w niezbędny sprzęt. Zaadoptowano poddasze i przygotowano na izby lekcyjne, gdyż w roku szkolnym 1966/67 liczba uczniów wzrosła do 123 osób. W związku z tym powiększyła się również liczba nauczycieli. Rok 1966 był datą historyczną dla naszej Ojczyzny, obchodzono Tysiąclecie Państwa Polskiego. Młodzież tutejszej szkoły uświetniła swymi występami spotkania społeczeństwa z przedstawicielami Ludowego Wojska Polskiego, brała udział w uroczystościach organizowanych z tej okazji w Rychwale. W 1967 r. zwiększono obwód szkolny przez przyłączenie wsi Wardężyn na własna prośbę społeczeństwa. W tym też roku zostaje zorganizowana w szkole Drużyna Harcerska, która w następnych latach aktywnie działa i uczestniczy w zlotach harcerskich organizowanych w Koninie i w Starym Mieście, zawodach sportowych. Organizowano w szkole na bieżąco spotkania z ciekawymi osobami: żołnierzami, poetami, występowały teatrzyki kukiełkowe, organizowano kilkudniowe turystyczni krajoznawcze wycieczki.
Rok 1971/72 jest rokiem wielkich przemian w szkolnictwie – 27.04.1972r. wchodzi w życie Karta Praw i Obowiązków Nauczyciela. Poszukuje się nowych metod nauczania i wychowania.
Wycieczka do Wieliczki 1972r.
W 1973 roku w szkole uczy się 160 uczniów. Tegoż też roku uczniowie i nauczyciele ze szkoły brali udział w porządkowaniu nowego stadionu w Rychwale, który budowany był w czynie społecznym i niebawem miał być oddany do użytku. W tych latach zarówno rodzice jak i nauczyciele podejmowali działania mające na celu przekonanie Gminnego Dyrektora Szkół do budowy nowej szkoły w Dąbroszynie. Rodzice w odpowiedzi na swoje postulaty otrzymali wówczas informację, iż wybudowanie nowej szkoły jest niemożliwe, gdyż Dąbroszyn położony jest za blisko Rychwała. W 1977r. na placu szkolnym zorganizowane zostały dożynki, w przygotowaniu których aktywnie uczestniczył dyrektor szkoły, nauczyciele i cała młodzież szkolna. Niebawem wprowadzono tradycję organizowania studniówek klas. VIII wraz z gronem nauczycielskim i rodzicami.
Sytuacja w kraju zmieniła się, trwały nieustanne strajki. O wydarzeniach sierpniowych mówiło się wszędzie, nawet młodzież szkolna nie pozostawała na uboczu. Stan wojenny, który został ogłoszony 13 grudnia 1981roku wprowadził w życie pełno obaw i niepokoju o niepewne jutro zarówno dla dzieci jak i dla Ojczyzny. Wyjątkowo ferie tego roku zostały ogłoszone już 15 grudnia i trwały do końca miesiąca. Zaczęło brakować książek i przyborów szkolnych.
Szkoła już wtedy wymagała generalnego remontu, jednak problemem stało się znalezienie lokalu zastępczego dla dzieci podczas, gdy trwały prace remontowe. W połowie lat osiemdziesiątych został rozpoczęty remont oficyny, która w ówczesnym czasie była zajmowana przez lokatorów. W oficynie tej miesiła się również filia biblioteki gminnej. W pierwszej kolejności rozpoczęto budowę ogromnej kotłowni, która zapewniłaby ogrzanie pałacu i budynku oficyny. Oficyna w przyszłości miała pełnić funkcję mieszkań zastępczych dla nauczycieli przedszkola dwuoddziałowego. Zaplanowano w nim stołówkę, zaplecze kuchenne i inne pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania takiego typu placówki. Mimo ogromnych trudności ze zdobyciem materiałów na budowę, budynek rozebrano w całości i na starym fundamencie postawiono nowy.
W roku 1991 roku, kiedy dyrektorem szkoły zostaje Gabriela Jezierska, został dokończony remont budynku (tz. oficyny). Z dn. 14.10.91r. przeniesiono szkołę ze starego pałacu do wyremontowanego budynku w którym znajduje się do dnia dzisiejszego. W związku z przeprowadzką wykonano wiele robót wykończeniowych wewnątrz budynku i na zewnątrz. Podjęto prace porządkowe wokół obecnej szkoły w których brali udział niemal wszyscy mieszkańcy całego obwodu szkolnego, a ich nazwiska umieszczone są w kronice szkolnej. Zalano również płytę betonową przed szkołą. Wyposażono szkołę w nowy sprzęt i niektóre meble.
W roku szkolnym 1990/91 do szkoły wróciła nauka religii. Placówkę 04.05.1992r. odwiedził ks. biskup Roman Andrzejewski. W roku 1996 po raz drugi szkołę odwiedził dostojnik tak wysokiej rangi ks. Biskup Bronisław Dembowski, ordynariusz włocławski.
W 1997 r. została zalana płyta asfaltowa z przeznaczeniem na boisko szkolne jak również plac apelowy, gdyż znajduje się on w bliskim sąsiedztwie szkoły. Został położony chodnik przed szkołą. Zakupiono sprzęt do gry w kosza. W 1997 roku dzięki staraniom dyrektora i nauczycieli uzyskano pomoc od Huty Aluminium, dzięki której z pomieszczenia magazynu przy kotłowni wygospodarowano i wyremontowano zastępczą salę gimnastyczną, którą doposażano przez następne lata w niezbędny sprzęt. W 1998/99 r. została zakupiona kserokopiarka i inny sprzęt audiowizualny, który znacznie wspomógł pracę i naukę w szkole. Ponadto szkoła została wyposażona w 4 komputery – urządzono pracownię komputerową, wprowadzono zajęcia informatyki.
W 1999roku wprowadzona została reforma oświatowa, utworzono gimnazja, zmienił się system nauczania i oceniania w I etapie nauczanie i częściowo w II etapie. W roku 1998/99 roku po raz pierwszy mury tej szkoły opuszczają absolwenci kl.VI, a w 1999/2000 po raz ostatni absolwenci kl. VIII. Wprowadzono do nauczania język angielski. Cała kadra pedagogiczna systematycznie się dokształcała, mimo iż wszyscy nauczyciele mieli ukończone wyższe studia i dodatkowo większość z nich studia podyplomowe. Uczniowie aktywnie biorą udział w konkursach międzyszkolnych i imprezach organizowanych ba terenie szkoły i poza nią.
Z dniem 1 września 2003 roku funkcje dyrektora szkoły objął Arkadiusz Chmielewski. W tym roku odnowiona zostaje brama wjazdowa do szkoły. Dzięki pracy rodziców, pracowników szkoły i nauczycieli zostaje odświeżona i odmalowana wewnątrz cała szkoła. Przystąpiono do remontu pokoju nauczycielskiego oraz kancelarii dyrektora szkoły. Z dużym wysiłkiem udało się doprowadzić do wykonania bezpośredniego przejścia ze szkoły do zastępczej salki gimnastycznej. Pracowania komputerowa została wzbogacona o dodatkowe komputery, podłączona Internet. Dzięki temu uczniowie mają szeroki dostęp do najnowszych osiągnięć technicznych. Dzieci mają możliwość korzystania z wielu kół zainteresowań, które działają na terenie szkoły, biorą udział w licznych konkursach i imprezach organizowanych na terenie szkoły i poza nią.
W 2003 roku rozpoczęto starania i prace związane z nadaniem miana szkole. W prace nad tym przedsięwzięciem włączono całą młodzież szkolną i środowisko lokalne. Spośród wielu kandydatów na patrona szkoły proponowanych przez uczniów w drodze wyborów wyłoniono Marię Konopnicką. Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę o rozpoczęciu prac i starań o nadanie szkole miana. Po wielomiesięcznej ciężkiej i mo- zolnej pracy, Rada Miasta w Rychwale uchwałą z dnia 3 lutego 2005 roku nadała Szkole Podstawowej w Dąbroszynie imię Marii Konopnickiej.
Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie
Jan Szczepaniak 1946-1958
Donata Żmudowa 1958-1959
Roman Żmuda 1959-1964
Od lewej kolejno : Jan Szczepaniak –pierwszy dyrektor powojennej szkoły, Donata Żmudowa, Roman Żmuda, Krystyna Szymczak, Henryk Szymczak, 1961r.
Henryk Szymczak 1964-1991
Gabriela Jezierska 1991-2003
Arkadiusz Chmielewski 2003 - 2015
Wykaz imienny nauczycieli uczących w latach
1946-2004
Absolwenci Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie
z lat 1947 - 2004
ROK SZKOLNY 1946/47
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1947/48
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1948/49
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1949/50
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1950/51
Absolwencik kl. IV
ROK SZKOLNY 1951/52
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1952/53
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1953/54
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1954/55
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1955/56
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1956/57
Absolwenci kl. IV
ROK SZKOLNY 1957/58
Absolwenci:-brak uczniowie przeszli do klasy V.
ROK SZKOLNY 1958/59
Absolwenci-brak, uczniowie przeszli do klasy VI.
ROK SZKOLNY 1959/60
Absolwenci-brak, uczniowie przeszli do klasy VII
ROK SZKOLNY 1960/61
Absolwenci kl. VII
ROK SZKOLNY 1961/62
Absolwenci kl. VII
ROK SZKOLNY 1962/63
Absolwenci kl. VII
ROK SZKOLNY 1963/64
Absolwenci kl VII
ROK SZKOLNY 1964/65
Absolwenci kl. VII
ROK SZKOLNY 1965/66
Absolwenci-brak, uczniowie przeszli do klasy VIII
ROK SZKOLNY 1966/67
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1967/68
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1968/69
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1969/70
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1970/71
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1971/72
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1972/73
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1973/74
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1974/75
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1975/76
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1976/77
Absolwenci kl. VIII
ROK SZKOLNY 1977/78
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1978/79
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1979/80
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1980/81
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1981/82
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1982/83
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1983/84
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1984/85
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1985/86
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1986/87
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1987/88
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1988/89
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1989/90
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1990/91
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1991/92
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1992/93
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1993/94
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1994/95
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1995/96
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1996/97
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1997/98
Absolwenci klasy VIII
ROK SZKOLNY 1998/99
Absolwenci klasy VIII
Absolwenci klasy VI
ROK SZKOLNY 1999/2000
Absolwenci klasy VIII
Absolwenci klasy VI
ROK SZKOLNY 1999/2000
Absolwenci klasy VI
ROK SZKOLNY 2000/01
Absolwenci klasy VI
ROK SZKOLNY 2002/03
Absolwenci klasy VI
ROK SZKOLNY 2003/04
Absolwenci klasy VI