W naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy „W krainie baśni, bajek…”, który adresowany był do uczniów klas: III-IV. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci, wdrażanie do poszanowania książek oraz stworzenie okazji do zaprezentowania znajomości baśni H. Ch. Andersena i Ch. Perraulta. Uczniowie doskonale radzili sobie ze wszystkimi zadaniami.
Wyniki konkursu w klasie III:
I miejsce - Oskar Filipiak,
II miejsce - Nikodem Szymczak i Łukasz Jezierski,
III miejsce - Patryk Kozłowski i Julia Wołkiewicz.
Wyniki konkursu w klasie IV:
I miejsce - Karolina Bocheńska,
II miejsce - Anna Głąb,
III miejsce - Natalia Babiarczyk.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: J. Szczepaniak i J.Fierek.
Święta wprawdzie już za nami, ale z tematyką świąteczną ( i nie tylko) zetknęli się uczniowie klas IV – VI podczas widowiska teatralno – muzycznego, które obejrzeli 24 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Koninie. „Opowieść nie tylko wigilijna” to przedstawienie poruszające bardzo aktualny dziś temat internetowego hejtu, jego wpływu na życie młodych ludzi. Opowiada
o problemach nastolatków, uczuciach, emocjach, zagrożeniu wynikającym
z niewłaściwego korzystania z telefonu komórkowego i internetu.
„Opowieść nie tylko wigilijna” to w całości produkcja MDK Konin. Aktorami byli uczestnicy zajęć teatralnych w MDK prowadzonych przez Jarosława Sparażyńskiego. Organizatorem wjazdu była pani Bogumiła Rewers.
Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Dąbroszynie już 17 lat gra dla WOŚP. W tym roku padł kolejny rekord. Nasi wolontariusze zebrali 2501,57zł. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom i Rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i ogromne serce. Zebrane pieniądze przekazano do sztabu WOŚP w Rychwale.
Na kolejnym spotkaniu z książką uczniowie kl. VI zainteresowali zebranych niezwykłymi ciekawostkami.
https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/regulamin.pdf
Nasze święta obfitują w piękne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. O wielu zapomniano, ale niektóre przetrwały do dzisiejszego dnia i są pielęgnowane w polskich domach, wzbogacają nasze świąteczne przeżycia. Przypomnijmy sobie o nich. Bóg przyszedł na ziemię w osobie Chrystusa. Dzień poprzedzający narodzenie Jezusa to Wigilia tego wielkiego święta. To koniec adwentu, czasu zadumy i postu. Dzień, na który czekaliśmy po prostu. 22 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość - Jasełka pt."Tradycje i zwyczaje świąteczne". Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy czwartej i piątej oraz nasi najmłodsi trzy, cztero i pięciolatki. Koordynatorem całej uroczystości była pani Renata Antczak a pomagały jej pani Bogumiła Rewers i pani Arletta Szkudlarek. Miło nam było spędzić przedświąteczny czas z gośćmi, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Niezwykłą niespodzianką dla całej społeczności szkolnej był Święty Mikołaj, który obdarował naszą szkołę wyjątkowym prezentem- kolorowym telewizorem. Pod płaszczykiem św. Mikołaja ukrył się pan Stefan Dziamara -Burmistrz Rychwała, pan Roman Stanisławski -Radny Rady Miejskiej, pan Marek Mizerski -Sołtys Sołectwa Dąbroszyn i Rada Sołecka w Dąbroszynie. Poza tym uczniowie otrzymali słodkie upominki. Wszyscy w dobrym nastroju zostali wprowadzeni w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Wybuch Powstania Wielkopolskiego był w dziejach naszego narodu wydarzeniem szczególnym. Dzięki niemu wielkopolanie zyskali wolność, przyczyniające się tym samym do odzyskania ziem stanowiących kolebkę państwowości polskiej. Pamiętać należy, że wydarzenie to odegrało wielką rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej, był to bowiem jedyny zryw niepodległościowy na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Jolanty Szczepaniak przygotowali wystawkę historyczną upamiętniającą to zdarzenie.
Dwoje uczniów klasy III Irmina Kowalska i Oskar Filipiak znaleźli się w ścisłej czołówce Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego i zdobyli tytuł MISTRZA ORTOGRAFII.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniów do konkursu przygotował p. V. Kruszczak
Dnia 8 grudnia uczniowie klas IV – VI wybrali się do kina Helios w Koninie. Film w reżyserii Mariusza Paleja pt. „Za niebieskimi drzwiami” (powiązany z fundacją Ewy Błaszczyk działającej na rzecz dzieci pogrążonych w śpiączce) zabrał nas w niezwykłą podróż. W malowniczy i przystępny sposób pokazał, co się dzieje, gdy zamykamy oczy, zasypiamy, co przeżywają osoby znajdujące się na pograniczu jawy i snu, jaka walka się w nich toczy i czym właściwie jest śpiączka. Tytułowe magiczne niebieskie drzwi prowadziły do świata "we śnie". Film bardzo się podobał zarówno dzieciom jak i dorosłym.
6 grudnia 2016r. 34 uczniów klas O – III uczestniczyło w odbiorze sztuki „Diabełek Pawełek” w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Opowiedziana z humorem historia diabełka uczy tolerancji, przestrzega przed dokonywaniem powierzchownych ocen i głosi pochwałę samodzielnego myślenia i bycia dobrym. Dzieci opieką otoczyły panie: A. Szkudlarek, E. Maciejewska, V. Kruszczak i D. Kałużna.
Organizatorem wyjazdu była p. R. Brodecka
6 grudnia 2016r. to magiczny dzień. Mikołaj kazał długo dzieciom na siebie czekać. Dzieciaki wykonały wszystkie zadania wyznaczone przez Mikołaja. Rysowały, improwizowały ruchem wymarzone prezenty, śpiewały i tańczyły i Mikołaj nie zawiódł. Przybył do naszej szkoły z workiem upominków dla grzecznych dzieci. Uczniowie klasy II przygotowali nawet przedstawienie. W teatrze w Kaliszu drugi raz obdarował dzieci. Ten radosny i szczęśliwy dzień wyreżyserowała p. Renata Brodecka.
Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!
Kolejny raz w naszej szkole została przeprowadzona akcja charytatywna pod nazwą Pogotowie Świętego Mikołaja. Wolontariusze z klasy VI i III zbierali produkty, które trafiły do paczek przeznaczonych dla dzieci z domu dziecka. Chcieliśmy sprawić, aby na buziach dzieci pojawił się uśmiech, a święta były czasem radości pełnym niespodzianek. Chcieliśmy także zwrócić uwagę na biedę i uwrażliwić wszystkich uczniów naszej szkoły na ten problem. Ponadto w ten sposób uczymy i wychowujemy przyszłe pokolenie, które nie będzie obojętne na potrzeby drugiego człowieka. W tegorocznej szkolne akcji PŚM zebraliśmy trzy kartony żywności, zabawek i artykułów papierniczych. W akcję włączyli się uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
W bibliotece trwa zimowy kiermasz książek prowadzony wspólnie z Księgarnią Tom w Radomiu. Akcja cieszy się duzym zainteresowaniem wśród dzieci, rodzicow i nauczycieli.
Celem kiermaszu jest promocja książek, obcowanie z książką, rozwijanie kultury czytelniczej. Ze sprzedaży książek i uzyskanego rabatu wzbogacimy bibliotekę w nowe egzemplarze woluminów. Inicjatorem akcji jest nauczyciel biliotekarz p. Jolanta Szczepaniak
W dniu 29 listopada 2016r. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach bożonarodzeniowych w gnieźnieńskiej fabryce bombek. Uczniowie poznawali tradycje świąteczne, zapoznali się z historią ozdabiania choinek, obserwowali proces powstawania bombki. Każdy z uczestników warsztatów samodzielnie i według własnego pomysłu ozdobił 4 bombki, które zabraliśmy do domu i z pewnością zawisną na rodzinnych świątecznych drzewkach. Zajęcia artystyczne dostarczyły dzieciom wiele radości i były doskonałym wprowadzeniem w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Organizatorem wyjazdu była p. Violetta Kruszczak
W dniu 27 listopada grupa wolontariuszy z klasy VI i III wzięła aktywny udziałw Świątecznej Zbiórce Żywności – ogólnopolskiej akcji or ganizowanej rokrocznie od 1997 roku przez Federację Polskich Banków Żywności na terenie sklepów. Celem akcji było zebranie żywności, która w okresie przedświątecznym zostanie przekazana osobom najuboższym. Poprzez udział w akcji uczniowie uświadomili sobie jak wielki jest problemy biedy i niedożywienia w Polsce. Przekonali się, że pomagać każdy może i nawet najdrobniejszy gest może zmienić świat, czyjś świat.
Szkolnymi koordynatorkami akcji były panie: Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak.
Z inicjatywy szkolnego opiekuna SKO pani Renaty Kacprzak uczniowie klas I-VI brali udział w ciekawych zajęciach - ...Skąd się wzięły pieniądze, czyli...krótka historia pieniądza” , które przygotował i przeprowadził przedstawiciel PKO BP w Koninie. Uczniowie obejrzeli prezentację o historii pieniądza, czyli o tym jak kiedyś ludzie płacili w dawnych czasach i jakie były środki płatnicze. Mogli zobaczyć również pierwsze monety na świecie i w Polsce (denar, grosz krakowski .... złoty polski); pierwsze banknoty (bilety skarbowe, bilety kasowe); pieniądze z różnych okresów historycznych (czasy panowania królów, rozbiory Polski, wojna i okupacja, getta, czasy powojenne, współczesność); dolar "zastępczy" - bon towarowy; "plastikowe karty". Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem.
Członkowie SKO przypomnieli zasady oszczędzania w SKO, przekazali wiadomości o tym: Co trzeba zrobić, żeby założyć swoje konto w SKO oraz zaprezentowały indywidualne karty SKO.
W dniu 04.11.2016r. uczniowie klas IV -V pod opieką pani Renaty Antczak byli zwiedzać kościół Filialny w Dąbroszynie.Jego historia jest bardzo bogata. Uczniowie poznali elementy sakralne kościoła, naczynia, szaty liturgiczne,oddali cześć założycielom kościoła w formie modlitwy i zapalenia zniczy.Poświęcony czas na katechezę w parafii był cenną lekcją historii kościoła.
W czwartek 25 listopada 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość. Z tymi slowami kojarzy się właśnie Pluszowy Miś. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Zabawę w sali gimnastycznej rozpoczeliśmy od powitania wszystkich piosenką w wykonaniu naszych najmłodszych z oddziału przedszkolnego . Następnie wysłuchaliśmy historii powstania Pluszowego Misia. Były także konkursy, zagadki oraz taniec z maskotkami. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia ze swoimi pluszakami. Obchody tego dnia przygotowała pani Arletta Szkudlarek.
W dniu 21.11.2016r uczniowie naszej szkoły dzięki współpracy z Konińskim Bankiem Żywności uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Główną atrakcją była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, niezwykle interesującym miejscu, w którym dzieci nie tylko dowiedziały się, do czego służyły wielkie balie, ale też miały okazję zobaczyć, jak dawniej prano ubrania na tarze. W ramach tej wizyty dzieci nie tylko poznały historię, ale dostały też niespotykaną możliwość samodzielnego wykonania kolorowego i pachnącego mydełka dla siebie. Kolejną atrakcją była wizyta w „Karmelowej Krainie" jedną z najmniejszych manufaktur w Polsce tworzących słodycze na podstawie receptur z XVII i XVIII wieku. Uczniowie uczestniczyć w bezpłatnych pokazach produkcji słodyczy, a także brali udział w warsztatach robienia cukierków i lizaków. W drodze powrotnej dzieci miały możliwość zobaczenia drugiej co do wielkości tężni solankowej w Inowrocławiu. Skorzystały również ze spaceru wzdłuż całego inhalatorium .
Organizatorami wyjazdu były panie : Renata Kacprzak i Violetta Kruszczak
24 listopada 2016 roku naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce oraz przygotowanych na wesoło wróżbach andrzejkowych. Przyczynili się do tego uczniowie klasy IV oraz przedstawiciele klasy V i VI, którzy przygotowali wiele atrakcji. Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią? Całą zabawę uświetniła dyskoteka szkolna. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Maciejewskiej. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Arletta Szkudlarek i Renata Brodecka.