W dniu 23 V 2017 roku cała społeczność szkolna spotkała się, aby uczcić pamięć naszego patrona – Marii Konopnickiej. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Poznaliśmy fakty z jej życia, przedmioty, których dotykała oraz dom i park, w którym mieszkała. Myślą przewodnią dnia były słowa: ,,Sercem ojczystych progów strzeż ‘’ pochodzące z wiersza Marii Konopnickiej ,, Pieśń o domu ‘’
Głównym punktem programu był Szkolny Konkurs Recytatorski Utworów Marii Konopnickiej pod tytułem ,, Wiersze dla pokoleń ‘’. Cieszył się on dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy włożyli ogromny wysiłek nie tylko w recytacje na forum szkoły, ale również w przygotowanie stosownych rekwizytów. Na scenie najlepiej zaprezentowali się:
-oddział przedszkolny – Julia Wilczewska
-kl. I – Nikola Głąb
-kl. II – Zuzanna Kozłowska
-kl. III – Irmina Kowalska
-kl. IV – Anna Głąb
- kl. V – Julia Jezierska
-kl. VI – Mateusz Mizerski
Gratulujemy zarówno wyżej wymienionym jak i pozostałym uczestnikom konkursu. Wszyscy otrzymali drobne upominki.
Uroczystość poprowadziła uczennica – Natalia Gołza w stroju z epoki.
Każdy wchodzący do naszej szkoły mógł przeczytać ,, Pieśń o domu ‘’ oraz obejrzeć wystawę książek Marii Konopnickiej.
Dziękujemy również wszystkim uczniom i nauczycielom, których nie wymieniliśmy ,a którzy nam pomogli.
Organizatorami obchodów Dnia Patrona były: mgr Bogumiła Rewers i mgr Dorota Kałużna.
26 maja w Dzień Matki został zorganizowany wyjazd dzieci komunijnych i ich rodziców do Niepokalanowa. Było to dziękczynienie za dar I Komunii Świętej. W programie wycieczki była uroczysta Msza Święta nagrywana przez radio Niepokalanów, zwiedzanie muzeum OSP z Niepokalanowa, Misterium Męki Pańskiej, Panorama Tysiąclecia Chrztu Polski. Ponadto zwiedziliśmy muzeum Maksymiliana Marii Kolbego i kaplicę jego pamięci. Zmęczeni ale pełni wrażeń powróciliśmy do swoich domów ubogaceni chrześcijańskim dziedzictwem naszej wiary i kultury. Organizatorem wycieczki była pani Renata Antczak
25 maja przypada Światowy Dzień Mleka, który został ustanowiony przez FAO - Food and Agriculture Organization (Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa ) .
Głównym celem jest propagowanie mleka jako elementu codziennego jadłospisu, będącego zarazem produktem niezwykle odżywczym.
W tym dniu uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy p.Renaty Kacprzak przygotowali koktajle mleczno-owocowe dla całej społeczności szkolnej.
W dniu 24.05.2017r. dziesięcioro uczniów z klas III- VI reprezentowało naszą placówkę w Gminnym Turnieju Wiedzy Przyrodniczej rywalizując z wszystkimi szkołami z terenu gminy. Nasi przyrodnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat roślin, ptaków, ssaków, ochrony środowiska, ekologii i pracy leśnika. Wywalczyli wyróżnienie i zdobyli dla szkoły cenne nagrody w postaci nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego. GRATULUJEMY!
Uczniów do konkursu przygotowały panie: Violetta Kruszczak i Ewa Jankowska.
Korzystając z przepięknej słonecznej pogody , 15 maja 2017r. uczniowie kl. VI wraz z wychowawcą p. Renatą Kacprzak wybrali się na Rajd Rowerowy po okolicy. Celem rajdu było propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, upowszechnianie rekreacji i turystyki oraz poznanie walorów okolicy.
8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotek Szkolnych i Bibliotekarzy, włączając się w obchody tego święta w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę najstarszych książek z księgozbioru.
Uczniowie klas IV –VI wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Ilustracja do mojej ulubionej książki".
Rodzice wraz z nauczycielem biblioteki przygotowali kiermasz nowości wydawniczych z Hurtowni Taniej Książki z Tuliszkowa.
Wszyscy czytelnicy odwiedzający bibliotekę tego dnia byli częstowani cukierkami
Jałmużna Wielkopostna - doroczna akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Kościoła Katolickiego prowadzona była w parafii i na terenie naszej szkoły. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy ludzi chorych i starszych oraz małych dzieci i możliwość ofiarowania im konkretnej pomocy..Uczniowie ofiarni to: Ewelina Lewandowska, Nikola Głąb, Mateusz Głąb, Agata Roszak, Natalia Babiarczyk, Ania Głąb, Szymon Głąb, Wiktor Roszak, Irmina Kowalska, Oliwia Bącler, Anna Bącler, Bartosz Krzos, Marta Drzewiecka. Zebraliśmy bezinteresownie kwotę 93 zł 72gr ,która została wysłana na Caritas Diecezji Włocławskiej z potrzebami na Dom Dziecka. Opiekunem akcji była pani Renata Antczak.
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach szkolnych, międzyszkolnych, a także ogólnopolskich uzyskując niejednokrotnie bardzo wysokie wyniki. Jednym z takich konkursów jest ,,OLIMPUSEK”, w którym wzięło udział kilkanaścioro uczniów z klasy II i III. Olimpiada Olimpusek objęła dwa sprawdziany. Pierwszy polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Drugi z języka angielskiego pozwolił uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Olimpiada pozwoliła także na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego dzieci. Sprawdziany zawierały pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą
i umiejętnościami w obu testach.
Łukasz Jezierski, uczeń klasy III, zdobył ponad 90% punktów możliwych do uzyskania w sprawdzianie zintegrowanym i uzyskał tytuł Laureata. Gratulujemy!
Uczniów do konkursu przygotowały panie: kl. II- R. Brodecka, kl. III- V. Kruszczak, język angielski- D. Kałużna.
Koordynatorkami Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek w szkole były: V. Kruszczak i D. Kałużna
W dniu 28.kwietnia w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które w nowym roku szkolnym rozpoczną edukację w naszej placówce. Zajęcia te były wspaniałą propozycją dla milusińskich, którzy jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z przedszkolem, a są już gotowe do podjęcia nowych wyzwań i nowych przygód.
Uroczystość z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się
w naszej szkole 28 kwietnia 2017 r. W montażu słowno – muzycznym wystąpili uczniowie klasy IV i V. W wierszach, monologach oraz patriotycznych pieśniach mówili o wydarzeniach z XVIII wieku. Wspominali zarówno te radosne, jak uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku, oraz te tragiczne, czyli trzy rozbiory Polski, po których nasz kraj zniknął z map świata na długie 123 lata. Podkreślali, że naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Uczniów do występów przygotowała p. Bogumiła Rewers, a oprawą muzyczną zajął się p. Waldemar Gąsiorowski.
Pod takim właśnie hasłem 24 maja br. obchodzono w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przedszkolaki miały tzw. Smerfowe czytanie, a potem malowanie postaci smerfów. Starsi słuchali czytania swoich nauczycieli. Mogli również uzupełniać własnymi propozycjami plansze rozpoczynające się słowami: Książka to…, Warto czytać książki, bo …, Jak zachęcać do czytania? Ogłoszono także wyniki Konkursu na hasło zachęcające do czytania książek. Wyróżnieni uczniowie to: Anna Bącler (VI), Oliwia Bącler (VI), Patryk Kozłowski (III), Szymon Gołza (III), Mateusz Kwaśniewski (III). Wyróżnionym gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do czytania! Akcję przygotowała p. Bogumiła Rewers.
W chłodny kwietniowy czwartek wszyscy uczniowie naszej szkoły opuścili klasowe ławki i uczestniczyli w zorganizowanym przez Szkolne Pogotowie Ekologiczne ognisku. Celem spotkania było stworzenie okazji do wzajemnego poznania się uczniów, nawiązanie bliższych kontaktów w ramach klas, budowanie wzajemnego zaufania, zachęty i wsparcia, kształtowanie umiejętności komunikacji oraz integracja na poziomie uczeń- uczeń, uczeń – nauczyciel. Pogoda była kapryśna, ale humory dopisały więc i zabawa była znakomita. Każdy z nas wracał do domu z uśmiechem na twarzy
i z nadzieją na kolejne spotkanie integracyjne w plenerze.
Koordynatorem spotkania była p. Violetta Kruszczak.
W dniu dzisiejszym wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji przyrody w Nadleśnictwie Grodziec. Pod okiem wykwalifikowanego pracownika nadleśnictwa uczestnicy zajęć poznawali warstwy lasu, drzewa, krzewy i zwierzęta leśne. Poszerzali swoją wiedzę przyrodniczo- ekologiczną podczas warsztatów w izbie edukacyjnej. Zajęcia edukacyjne przeprowadzane w terenie były doskonałą okazją do cieszenia się pięknem otaczającej przyrody oraz kształtowania postaw ekologicznych.
Organizatorem zajęć terenowych był opiekun Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetta Kruszczak.
Śniadaniem na łonie natury oraz opracowaniem Tęczowego Eko Kodeksu rozpoczęliśmy obchody tegorocznego Dnia Ziemi.
Koordynatorem akcji była p. Violetta Kruszczak.
Pomoc innym nadaje życiu głębszy sens, sprawia, że można poczuć, po co się żyje.
Nasi uczniowie od wielu lat bardzo aktywnie biorą udział w akcjach charytatywnych. Wiedzą, że trzeba zawsze patrzeć na tych, którzy mają gorzej – to pomaga docenić to, co się samemu posiada, i wyzwala chęć niesienia pomocy w miarę swoich możliwości. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze z klasy III i VI zorganizowali i przeprowadzili zbiórkę żywności dla potrzebujących. Udział w zbiórce wzięli uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele i pracownicy szkoły, czyli wszyscy, którym los innych nie jest obojętny. Razem zebraliśmy 191kg różnych artykułów spożywczych, które w całości zostały przekazane dzieciom z domu dziecka.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, doskonała lekcja człowieczeństwa. . Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.
Akcję Przedświątecznej Zbiórki Żywności koordynowały panie: Renata Kacprzak i Violetta Kruszczak.
Akcja została przeprowadzona w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W dniu 06 kwietnia 2017r. troje uczniów z klasy trzeciej reprezentowało naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie czytelniczym, w którym musieli wykazać się dokładną znajomością książki pt. ,,Dzieci z Bullerbyn”. Uczestnicy konkursu mieli do wykonania test składający się pytań zamkniętych i otwartych. Test zawierał dużo szczegółów, ale wszyscy nasi uczniowie poradzili sobie doskonale. Największą wiedzę na temat lektury zaprezentował Nikodem Szymczak zdobywając III miejsce.
Uczniów do konkursu przygotowała wychowawczyni Violetta Kruszczak.
05-07.04.2017r. członkowie SK PCK pod opieką Renaty Brodeckiej zorganizowali Dzień Zdrowia ph: „DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ”.
W ramach obchodów zorganizowano:
- gazetkę tematyczną „Depresja porozmawiajmy o niej”,
- pogadanka dyrektor szkoły nt „Przez różowe okulary…”
- przedstawienie pt: „Szczęście”,
- pogadanka i warsztaty z psychologiem,
- sondaż wśród uczniów nt „Jestem smutny gdy…”
- sondaż wśród uczniów nt „Co sprawia ci radość?”
- pogadanka nt „Dietą w humor”
- pogadanka nt „Drobne rzeczy, które poprawią ci humor”,
- miting nt „Sposoby na szczęśliwe życie”,
- prezentacja multimedialna o depresji
- konkurs plastyczny ph. „Patrzę przez różowe okulary”- ucz. kl. O - III,
- konkurs nt „Oczy zwierciadłem duszy”- ucz. kl. IV-VI,
- wspólne śpiewanie piosenek pt „ Słoneczko”, „ Uśmiech”, „ Żeby szczęśliwym być”
- prezentacja prac plastycznych uczniów,
- wystawa prac konkursowych,
- podsumowanie w/w konkursów i wręczenie dyplomów i nagród
- rewolucja babeczkowa – przygotowanie babeczek przez uczniów klas O-VI,
- prezentacja babeczek przez poszczególne klasy,
- degustacja babeczek przy wspólnym stole.
30.03.2017r. 33dzieci z klas O-III pod opieką wychowawców uczestniczyło w odbiorze sztuki teatralnej pt: Doktor Dollitle i przyjaciele” w Konińskim Domu Kultury. Organizatorem wyjazdu była p. R. Brodecka.
4 kwietnia nauczycielom odebrano władzę, powołując się na odwieczne prawo zwane Dniem Samorządności. Nowa dyrektor-elekt Nikola przejęła stery w obecności wszystkich uczniów na apelu szkolnym, a następnie przedstawiła zebranym nowe grono pedagogiczne, które zasiadło tego dnia przy biurkach nauczycielskich. Po lekcjach odbył się konkurs na najciekawsze przebranie. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. E. Maciejewskiej.