W związku z Rokiem Niepodległości uczniowie naszej szkoły postanowili utworzyć ,,żywą flagę”, która ma być dowodem naszego utożsamienia się z Polską i niepodległością.
Celem akcji było kształtowanie poczucia dumy z własnej Ojczyzny, dokonań przodków oraz krzewienie postaw obywatelskich i patriotycznych. Do przeprowadzenia akcji potrzebny był zapał uczniów, zorganizowanie, dyscyplina oraz piękne białe i czerwone stroje. Żywa flaga okazała się doskonałym wstępem do rozmów na temat patriotyzmu.
Koordynatorem akcji była pani Violetta Kruszczak
17 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy w szkole ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI przygotowany przez Szkolne Pogotowie Ekologiczne pod kierunkiem pani Violetty Kruszczak. Celem obchodów było promowanie postaw oraz świadomości ekologicznej. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko podczas jej święta, ale w każdy dzień.
My rozpoczęliśmy ten szczególny dzień od ,, śniadania pod dębem” , które oprócz tradycyjnych kanapek zawierało również owocowy deser. Następnie uczniowie wzięli udział w ekologicznych zajęciach plastycznych, które odbyły się w niedawno otwartej zielonej klasie. Efektem zajęć było zaprojektowanie i wykonanie ,,ekologicznej liczby 100”. Dedykujemy ją naszej szkole obchodzącej w tym roku jubileusz stulecia.
13 kwietnia 2018 r. w ramach promowania czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań czytelniczych uczniowie klas V, VI, VII odwiedzili Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Rychwale. Dzieci zapoznały się z działalnością i księgozbiorem biblioteki. W czytelni internetowej uczyły się korzystania z różnych źródeł podczas poszukiwania książek. Największym zainteresowaniem cieszyło się opracowywanie książek, czyli: pieczętowanie, nadawanie numeru inwentarzowego, wprowadzanie książek do systemu bibliotecznego MAK+. Każdy uczeń mógł skorzystać z okazji i zapisać się do biblioteki. Organizatorem wyjazdu była p. Bogumiła Rewers.
Czekolada niezmiennie uwielbiana jest na całym świecie od ponad 200 lat. Wiemy, że jest pyszna a jej spożywanie w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na zdrowie. Substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu.
Już od samego rana 12 kwietnia członkowie SKO pod kierunkiem Renaty Kacprzak witali wszystkich wchodzących w mury szkolne "kosteczkami szczęścia", wprowadzając tym samym w dobry nastrój.
Marchew to smaczne i zdrowe warzywo lubiane przez wszystkich. Lubią ją wszyscy ,zarówno dzieci jak i dorośli . Uczniowie klasy 7 doceniają to warzywo i propagują jej jedzenie wśród młodszych koleżanek i kolegów w szkole. Inicjatorem działania była p.Renata Kacprzak.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2018 przebiegał ph ZDROWIE DLA WSZYSTKICH. Członkowie SK PCK przygotowali scenki , piosenki i konkursy o tematyce promującej zdrowy styl życia. Degustacja zdrowych przekąsek przygotowanych przez zespoły klasowe uwieńczyła spotkanie. Koordynatorem akcji prozdrowotnej była Renata Brodecka.
28.03.2018r.- szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Ptaka
28 marca – w ramach Międzynarodowego Dnia Ptaka– w parku szkolnym w ,,zielonej klasie” zorganizowane zostały warsztaty ornitologiczne. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie gatunki ptaków zamieszkują nasz region, które z nich zostają na zimę, a które migrują (i dokąd odlatują). Kilkaz nich udało się nawet usłyszeć. W drugiej części spotkania wszyscy uczniowie wzięli udział w kolejnej akcji związanej z nadchodzącym jubileuszem szkoły ,,100 ptaków od uczniów dla naszej Jubilatki”. Wspólnie stworzyliśmy niezwykłe drzewo dębu, z którego wylatuje 100 ptaków. Każdy ptak jest symbolem jednego rocznika absolwentów, którzy podobnie jak nasi skrzydlaci przyjaciele ,,wyfruwają” od nas w różne strony świata.
Koordynatorem szkolnych obchodów Światowego Dnia Ptaka oraz akcji z okazji urodzin szkoły była p. Violetta Kruszczak.
Szkolne Pogotowie Ekologiczne oraz Szkolna Kasa Oszczędnościsą organizacjam i uczniowskimi, które włączają się na zasadzie wolontariatuw działalność charytatywną prowadzoną przez Koniński Bank Żywności.Nasi wolontariusze nigdy nie pozostają obojętni na potrzeby innych, włączają się w akcje ogólnopolskie i organizują akcje na terenie naszej placówki angażując wszystkich członków naszej szkolnej społeczności.
W dniach 19- -26.03.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udziałw przedświątecznej zbiórce żywności. Zbierali produkty o długiej dacie ważności, słodycze oraz artykuły papiernicze. Był to piękny czas uczenia się otwartości i życzliwości do drugiego człowieka. Wszystkie dary trafiły do Domu dla Dzieci i Młodzieży w Nowym Świecie.
Koordynatorkami akcji były: p. Violetta Kruszczak i p. Renata Kacprzak.
Oskar Wejman z kl.6 pokazał, że potrafimy myśleć logicznie. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zadań Logicznych uzyskał 20 miejsce. Oskar reprezentował również naszą szkołę w etapie międzyszkolnym konkursu matematycznego "Złota Żabka" ,który odbył się w Swarzędzu.
Czekamy na wyniki.
W czwartek 22 marca 2018 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie zorganizowane przez członków Szkolnego Pogotowia Ekologicznego z okazji Światowego Dnia Wody. Uczniowie przygotowali
i zaprezentowali scenkę tematyczną pt. ,,Przyroda dla wody” oraz przedstawili kilka najważniejszych informacji nt wody i jej znaczenia w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał butelkę zdrowej wody , co miało przypomnieć o zdrowych nawykach żywieniowych. Najmłodsi zostali obdarowani niebieskimi balonami , które symbolizowały kropelki.
Tegoroczne obchody Dnia Wody zostały połączone z przygotowaniami do zbliżającego się jubileuszu – 100lecia szkoły. Członkowie SPE przeprowadzili akcję ,,100 butelek wody dla zdrowia z okazji setnych urodzin naszej szkoły”. Od dziś pijemy zdrową wodę i przygotowujemy się do uroczystości jubileuszowych.
Organizatorem szkolnych obchodów Światowego Dnia Wody oraz pomysłodawczynią akcji jubileuszowej była opiekunka Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetta Kruszczak.
Czy pieniądze są nam potrzebne? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas najmłodszych oraz oddziału przedszkolnego podczas zajęć w dniu 21.03.2018 roku przeprowadzonych przez przedstawiciela Banku p. Jolantę Bazela .
Zajęcia zostały przeprowadzone z inicjatywy opiekuna SKO p.Renaty Kacprzak.
21 marca Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs na Najsympatyczniejszą Dziewczynę w Szkole. Uczestniczki znakomicie poradziły sobie z konkurencyjnymi zmaganiami. Każdy głosujący chłopiec stanął przed bardzo trudnym wyborem, ponieważ wszystkie dziewczyny są miłe i koleżeńskie.
Mamy zaszczyt i przyjemność podać wyniki konkursu:
I miejsce - Anna Głąb
I miejsce - Marta Drzewiecka
III miejsce - Agata Roszak
Wyróżnienia: Maria Kozłowska, Anna Bącler, Oliwia Bącler i Roksana Domańska.
Gratulujemy!
20 marca upłynął pod hasłem higieny jamy ustnej. W trosce o prozdrowotne nawyki zorganizowano dla najmłodszych uczniów pogadankę, gazetkę tematyczną, wystawę prac ph. „Zdrowe zęby”, pokaz prawidłowego mycia zębów i języka oraz zachęcano do wizyt u stomatologa. Po śniadaniu wszystkie dzieci umyły zęby. Akcję prozdrowotną zorganizowała Renata Brodecka
Dnia 15 marca 2018r. (tj. czwartek) odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR (uczniowie klas III-VI). Głównym celem konkursu była szeroka popularyzacja matematyki. „Kangur” w niezawodny sposób integruje młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo-rekreacyjnych.
W naszej szkole udział w konkursie wzięło 16 uczniów w następujących kategoriach:
- Maluch: 11 uczniów,
- Beniamin: 5 uczniów.
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie „Łamiłówkę”. Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu Renaty Kacprzak.
Oto lista uczestników konkursu:
1.Mateusz Głąb III
2. Zuzanna Gołaza III
3. Łukasz Jezierski IV
4. Patryk Kozłowski IV
5. Oskar Filipiak IV
6. Agata Roszak IV
7. Wiktor Wejman IV
8. Nikodem Szymczak IV
9. Mateusz Kwaśniewski IV
10. Gracjan Bylica IV
11. Mikołaj Ceielski IV
12. Anna Głąb V
13. Karolina Bocheńska V
14. Julia Jezierska VI
15. Wiktor Roszak VI
16. Oskar Weman VI
Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy w miesiącu maju bieżącego roku.
14 marca 2018r. przedstawiciel KRUS w Koninie p. Mariusz Sroczyński przeprowadził pogadankę dla dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym, zachęcając uczniów do uczestnictwa w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy – wypadkom zapobiegamy”. Spotkanie zorganizowała Renata Brodecka.
13 marca 2018 r. grupa chętnych uczniów pod opieką p. Renaty Kacprzak i p.Elżbiety Maciejewskiej wyjechała na basen do Konina. Pobyt na basenie rozpoczęli ratownicy, którzy zapoznali uczniów z regulaminem korzystania z pływalni. Dzieci mogły przez 2 godziny wykazać się umiejętnością pływania . Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego. Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.
8 marca odbył się uroczysty apel, podczas którego chłopcy zaprezentowali krótki program artystyczny. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Oskar Wejman i Fabian Jezierski w imieniu swoim i męskiej części społeczności szkolnej złożyli życzenia.
Chłopcy obdarowali wszystkie panie na sali. Dziewczynki otrzymały słodki upominek, a panie pracujące w szkole tulipanka.
Fundatorem upominków była Rada Rodziców. Apel przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Elżbiety Maciejewskiej.
Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat wartości i bezpieczeństwa pieniędzy.Zastanawiali się nad tym czym jest bank, skarbiec i konto w banku.Poznali różnicę miedzy lokatą a kredytem . Rozmawiająć o polskich banknotach i monetach dzielili się także wiedzą na temat miejsc, gdzie produkuje się pieniądze (mennica, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych).
Serdecznie dziękujemy pani Jolancie Bazeli z Banku PKO BP SA Oddział 2 w Koninie za te cenne zajęcia.
Inicjatorem takiej lekcji była p.Renata Kacprzak opiekun SKO.
2 marca- Dzień Staroci
W dniu dzisiejszym obchodziliśmy w szkole święto wszystkich rzeczy, które dawno już przeszły do lamusa, ale dzięki wyobraźni, a czasem może szaleństwu, zyskują nowe życie. Członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego przygotowali wystawkę ,,Ocalić od zapomnienia”, na której znalazły się stare żelazka z duszą, żelazka na węgiel, lampy, gramofon, płyty winylowe, zegarek oraz wiele innych ,,staroci” niejednokrotnie zalegających na strychach czy w piwnicach. Największym zainteresowaniem cieszyła się ławka szkolna
z lat sześćdziesiątych, kałamarz i niezawodna temperówka z żyletką. Dzisiejsza wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, była doskonałą lekcją historii podczas której uczniowie poszerzyli swoją wiedzę oraz uświadomili sobie, że stare przedmioty użytku codziennego to też zabytki.
Wystawa została zorganizowana pod kierunkiem pani Violetty Kruszczak.
W środę 28 lutego 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas II i III wzięły udział w warsztatach czekoladowych, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Jaroszewicach Grodzieckich. Na miejscu bardzo miło nas powitano i zaproszono do stołu. Podczas warsztatów dzieci zagłębiły tajniki produkcji czekolady, a następnie samodzielnie uczestniczyły w produkcji czekolady. Każdy uczestnik własnoręcznie stworzył swoją własną czekoladę, którą ozdobił, zapakował, a następnie zabrał do domu. Na zakończenie dzieci podziękowały za czekoladową przygodę i z pięknym uśmiechem wróciły do szkoły. Nic tak nie smakuje jak własnoręcznie wykonana czekolada. Po powrocie do domu dzieci poczęstowały swoich najbliższych słodkimi wyrobami.