W roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w dniach 06-08 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły zwiedzili Warszawę. Pobyt na „zielonej szkole” dał 36 dzieciom możliwość samorozwoju, emocjonalnych przeżyć estetycznych, nauczył wrażliwości na dobro i piękno. To przygoda i sprawdzenie samodzielności. Nauka poza szkolnymi murami stała się bezpośrednia, bardziej interesująca i twórcza. Zajęcia w Senacie i Sejmie RP, na Warszawskich Powązkach, w Zamku Królewskim, na Placu Piłsudskiego, w Centrum Nauki Kopernik, w TVP, na Stadionie Narodowym, w kontakcie z przyrodą w Łazienkach i Wilanowie dały szansę na kształtowanie właściwych postaw wobec Ziemi, dziedzictwa kulturowego, postaw chrześcijańskich, patriotycznych, społecznych i zdrowotnych. Daliśmy więc dzieciom tę szansę.
Podczas pobytu dzieci opieką otoczyli: p. Elżbieta Maciejewska, p. Bogumiła Rewers, p. Bogdan Jezierski. Pomysłodawcą i organizatorem „zielonej szkoły” była p. Renata Brodecka.
W związku z Rokiem Niepodległości uczniowie klasy II wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. ,,Piękna nasza Polska cała”. Do konkursu zgłoszonych zostało 7 prac i trzy z nich zostały nagrodzone. Nadia Kubiak i Mateusz Gołza zostali laureatami i zajęli ex aequo I miejsce. Na II miejscu znalazła się praca Ewelinki Lewandowskiej. Gratulujemy!
Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pani Violetty Kruszczak.
Uczniowie naszej szkoły w dniu 29 maja 2018 r. pod opieką pań : Renaty Kacprzak i Violetty Kruszczak gościli w redakcji gazety „Przegląd Koniński”. Dzięki uprzejmości redakcji można było z bliska przyjrzeć się pracy dziennikarskiej. Dowiedzieć się o trybie pracy, zbieraniu informacji i rzetelności obowiązującej w tym zawodzie. Zapoznano nas z zasadami tworzenia wydania papierowego jak i wydania internetowego . Po rozmowie z pracownikami redakcji uczniowie zrozumieli, że nie mając pasji oraz zaangażowania wykonywanie zawodu dziennikarza jest niemożliwe.
W ramach działań Szkolnej Kasy Oszczędności są prowadzone różne zajęcia z zakresu edukacji ekonomicznej. W ostatnich dniach maja wybraliśmy się do Banku PKO BP w Koninie. Bardzo miło przywitały nas panie : Anna Golimowska – dyrektor banku i Jolanta Bazela- opiekun SKO , która oprowadziła nas po placówce. Najpierw odbyła się pogadanka na tego czym zajmuje się bank, po co istnieje, co posiada w ofercie itp. Następnie członkowie SKO zapoznali się ze stanowiskami, gdzie są obsługiwani klienci, poznali urządzenia służące do przeliczania pieniędzy i sprawdzania ich oryginalności. Z bliska zobaczyli bankomat i jego działanie. Na koniec każde dziecko otrzymało sympatyczny upominek. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Była to świetna okazja, aby zobaczyć działanie i funkcjonowanie banku w praktyce oraz zrozumieć, że warto oszczędzać i racjonalnie dysponować pieniędzmi. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie : Renata Kacprzak i Violetta Kruszczak.
W dniu 25 maja 2018r. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie obchodziła stulecie swojego istnienia. Ten wyjątkowy jubileusz był okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością, a we wszystkich sercach obecnych nauczycieli, pracowników, absolwentów, rodziców odżyły wspomnienia minionych lat. Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele św. Rocha w Dąbroszynie w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Za tych, którzy odeszli, za tych, którzy tworzyli przeszłość, za tych, którzy tworzą teraźniejszość. Po zakończeni mszy św. wszyscy zgromadzeni w barwnym pochodzie udali się do parku szkolnego, aby w otoczeniu pięknej przyrody uczestniczyć w dalszej części uroczystości.
Uroczystość została rozpoczęta piosenką ,,Znów jesteśmy razem”, która przywołała wśród obecnych nutkę refleksji nad mijającym czasem. Następnie gospodarze powitali wielu znamienitych gości z władz oświatowych, samorządowych, przyjaciół szkoły, emerytowanych nauczycieli i pracowników oraz absolwentów i mieszkańców społeczności lokalnej. Ten szczególny dzień był też okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań za zasługi dla Gminy i Miasta Rychwał oraz za wkład w tworzeniu historii i tradycji placówki. Z okazji stulecia dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej, chętne osoby mogły wpisać się do księgi. Gospodarze oraz młodzież szkolna zabrali widzów w sentymentalną podróż po kolejnych etapach rozwoju szkoły. W czasie występu nie zabrakło pięknych piosenek, tańców narodowych z gośćmi, wierszy w wykonaniu absolwentów. Na zakończenie części oficjalnej wszyscy zebrani mogli skosztować tortu urodzinowego, który był w kształcie otwartej księgi symbolizującej wiedzę, którą uczniowie zdobywali w murach szkoły przez 100 lat. Uczestnicy uroczystości mogli również zwiedzić szkołę, w której czekały przygotowane przez nauczycieli wystawy okolicznościowe. Można było odnaleźć się w starej kronice szkolnej, odszukać kolegów na fotografii sprzed wielu lat, a także posiedzieć w starej ławce szkolnej w przygotowanej izbie historycznej.
Uroczystość 100-lecia szkoły dostarczyła wszystkim wielu miłych chwil i niezapomnianych wzruszeń.
24 maja 2018r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "MOJA SZKOŁA" z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawić dawny budynek szkoły /pałac/ i obecny budynek. Młodzi artyści wykazali się kreatywnością i wykonali wspaniałe prace. Laureatom i wyróżnionym gratulujemy!Organizatorem konkursu była Renata Brodecka.
Kategoria klasy: O-III
I miejsce – Aleksandra Cegielska
II miejsce – Alan Szymczak, Cezary Szymczak
III miejsce – Mateusz Głąb, Mateusz Gołza
Wyróżnienia
Julia Wilczewska
Marcel Kwaśniewski
Kacper Drzewiecki
Nadia Kubiak
Miłosz Kwaśniewski
Roksana Domańska
Kategoria klasy: IV-VII
I miejsce – Nikodem Szymczak
II miejsce – Fabian Jezierski
III miejsce – Łukasz Jezierski
Wyróżnienia
Mateusz Kwaśniewski
Wiktor Roszak
Oskar Wejman
Mateusz Mizerski
Patryk Adamek
W ramach obchodów stulecia niepodległości, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspolnie ułożyli Kodeks Postaw Patriotycznych. W jego stworzenie zaangażowały się wszystkie klasy, które na różnych lekcjach i zajęciach ustaliły jakie postawy mówią o tym czy jest się patriotą. Po zebraniu propozycji, Kodeks naszej społeczności szkolnej przedstawia się następująco:
Koordynatorem projektu była p.Renata Kacprzak
W dniu 16 maja 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły, którym jest wspaniała pisarka i publicystka - Pani Maria Konopnicka. Z tej wyjątkowej okazji w klasach zawisły gazetki, których celem było przybliżenie uczniom postaci Marii Konopnickiej, jej życia i twórczości. Uczniowie wspólnie odśpiewali Rotę, zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Po części oficjalnej uczniowie wzięli udział w pikniku z książką Marii Konopnickiej. W szkolnym parku, wykorzystując piękno otaczającej przyrody, dzieci słuchały utworów autorstwa naszej patronki, które czytała pani dyrektor Elżbieta Smarz.
Koordynatorkami przebiegu Dnia Patrona były: V.Kruszczak i R.Kacprzak.
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie przygotowali happening mający na celu krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży szkolnej oraz całej społeczności lokalnej. Happening to jedno z wielu działań, które podjęliśmy w Roku Niepodległości, aby wzbudzać szacunek i umiłowanie Ojczyzny wśród młodego pokolenia Polaków.
Organizatorkami happeningu były p. Violetta Kruszczak i R. Kacprzak.
8 maja obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Hasłem tegorocznej edycji jest ,,(Do) wolność czytania". W ramach zajęć uczniowie w ciągu całego dnia czytali książki i czasopisma oraz rozwiązywali krzyżówki, łamigłówki, rebusy związane z bohaterami książek. Najmłodsi uczniowie odgadywali zagadki, uzupełniali malowanki. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły do biblioteki swoich rodziców. Rodzice zostali poinformowani o wpływie czytelnictwa na rozój dzieci i młodzieży. Najaktywniejsi czytelnicy zostali uhonorowani nagrodami.
Zajęcia zorganizowała p. E . Maciejewska
Kształtowanie miłości do Ojczyzny u młodego pokolenia jest i będzie jednym z najważniejszych zadań tak dla nas jak i dla całego społeczeństwa. Pierwszym i stanowiącym punkt wyjścia etapem dla rozwoju osobowości małego Polaka jest poznawanie języka ojczystego, umacnianie więzi z rodziną oraz najbliższym środowiskiem. Chcąc przybliżyć dzieciom obraz kraju oraz małymi kroczkami rozniecać w nich iskierkę patriotyzmu zaprosiliśmy do współpracy rodziców, którzy podczas zajęć czytali utwory patriotyczne. Uczniowie z wypiekami na twarzy słuchali czytanych wierszy. Chętnie też uczestniczyli w dyskusjach na ich temat, a swoje odczucia starały się przekazać za pomocą pięknych prac plastycznych.
Akcja została przeprowadzona w związku ,,Rokiem dla Niepodległej” i miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych oraz promocję czytelnictwa, które jest najskuteczniejszym sposobem wychowania człowieka.
Koordynatorem akcji była p. Violetta Kruszczak.
Biel i czerwień to barwy narodowe naszej Ojczyzny. Kolor biały symbolizuje nasze godło - białego orła, czystość i niepokalanie natomiast czerwień jest symbolem ognia i krwi, odwagi i waleczności. Wiedzą o tym doskonale członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego oraz Szkolnej Kasy Oszczędnościowej, którzy w radosny sposób postanowili świętować jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tworząc biało – czerwone drzewo poszerzyli swoją wiedzę na temat symboli oraz barw narodowych.
Niecodzienna lekcja patriotyzmu została zrealizowana pod kierunkiem opiekunów SPE i SKO p. V.Kruszczak i p. R. Kacprzak.
W dniu 26 kwietnia 2018 r uczniowie z klas V-VI: Natalia Babiarczyk Anna Głąb Wiktor Roszak i Oskar Wejman pod opieką p.Renaty Kacprzak reprezentowali naszą szkołę w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju BRD, który odbył się w Szkole Podstawowej w Rychwale. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą w zakresie przepisów ruchu drogowego , pomocy przedmedycznej oraz umiejętnościami jazdy rowerem po rowerowym torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego.
Nasza drużyna zajęła 3 miejsce!
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.MATEMATYKA.PLUS to konkurs, który odbywa się dwa razy w ciągu roku szkolnego . Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III-VII. Może w nim startować każdy uczeń, bez względu na wyniki w nauce oraz osiągnięcia na lekcjach matematyki. W tym konkursie nie ma przegranych, jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów do sprawdzenia swoich umiejętności. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę niespodziankę i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo uczniowie, którzy zdobędą maksymalną ilość punktów (100pkt) dostają dodatkową nagrodę. 29.Edycja odbyła się 25 kwietnia 2018r. Udział wzięło w niej 20 uczniów naszej szkoły. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Renata Kacprzak.
Uczniowie klasy VII pod opieką Renaty Brodeckiej zorganizowali happening, podczas którego ułożyli z liter hasło promujące Jubileusz 100 lecia naszej szkoły z udziałem całej społeczności szkolnej.
Tegoroczne obchody dnia książki rozpoczęły się kilka minut po ósmej. Dzisiaj każdą lekcję rozpoczynano kilkuminutowym czytaniem. Ponadto uczniowie stworzyli listę 100 najpopularniejszych książek, które warto przeczytać. Poznali kilka szczegółów na temat dzisiejszego święta. Obejrzeli film pt. „Fantastyczne fruwające książki Morrisa Lesmara”. Młodsi rysowali swojego ulubionego bohatera książkowego, a starsi czytali poezję Zbigniewa Herberta.W dniu książki nie zabrakło wystawki książek naszej patronki – Marii Konopnickiej. Akcję przygotowała p. Bogumiła Rewers
Happening "AUTYZM NA CAŁE ŻYCIE'' organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy odbył się 24 kwietnia na stadionie w Rychwale, z udziałem przedszkolaków naszej szkoły, z okazji Światowegoo Dnia Autyzmu. Akcja ta przypomniała, że ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami.Symbolem przyjażni z osobami z autyzmem w tym dniu jest kolor niebieski, dlatego każdy z nas ubrany na niebiesko i z niebieskim balonem w ręku solidaryzował się ze wszystkimi.O godzinie 10.30 odbył się przemarsz wszystkich uczestników na stadion miejski, gdzie nastąpiło powitanie oraz zaproszenie do wspólnych zabaw integracyjnych. Śpiew, taniec i dobra zabawa towarzyszyła wszystkim do końca tego wspaniałego wydarzenia.