Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Serdecznie dziękujemy za nominowanie naszej szkoły do nagrody dla placówki edukacyjnej przyjaznej uczniom i ich rodzicom oraz nauczyciela Pani Violetty Kruszczak do nagrody w ramach Wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego. Jesteśmy wdzięczni za tak ogromne i niespodziewane wyróżnienie. Prosimy jednak, aby nie oddawać na nas głosów, ponieważ jest to głosowanie odpłatne. Sama nominacja jest dla nas największą nagrodą DZIĘKUJEMY
16.10.2024 roku w godzinach 12:00-12:30 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie głośno mówiliśmy o potrzebie nauki pierwszej pomocy. W tym celu po raz pierwszy zgłoszono szkołę do projektu i zorganizowano ,,Bicie rekordu”. W tym szczególnym dniu przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Celem tego święta jest podnoszenie stanu wiedzy oraz umiejętności na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia. Do akcji bicia rekordu zgłosiły się 52 osoby. Resuscytacja krążeniowo–oddechowa była prowadzona na czterech fantomach nieprzerwanie na każdym stanowisku przez cały czas trwania wydarzenia. Każda osoba miała możliwość wykonania uciśnięć przez co najmniej 1 minutę.
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie bierze udział w ogólnopolskim programie „Ratujemy i Uczymy Ratować” od 2009 roku, w ramach którego uczymy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Fundacja WOŚP zapewniła szkole fantomy oraz specjalne książeczki do nauki pierwszej pomocy.
Początki nie były łatwe, ale teraz nauka pierwszej pomocy stała się stałym elementem zajęć w klasach I-III, oraz w starszych klasach. Z czasem sceptycyzm niektórych osób ustąpił, a dzieci doskonale radzą sobie z zadaniami.
Wspomina pani Renata Brodecka – koordynator akcji.
15 października 2024 roku odbyła się wycieczka zorganizowana w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Konińskiej Drukarni Dziełowej. Przed rozpoczęciem zwiedzania uczniowie zostali przeszkoleni przez przewodnika na temat zasad BHP panujących w dziale produkcji, poinformował on uczniów o panującym tam hałasie. Był to zwykły dzień produkcji, dlatego należało zachować szczególną ostrożność i nie przeszkadzać w pracy pracownikom. Podczas pogadanki przewodnik pokazał uczniom jak różnorodne zamówienia realizowane są w drukarni, opowiedział o różnych rodzajach i grubościach papieru czy jego faktury, przedstawił różne sposoby oprawiania książek oraz ich zdobienia. W głównym pomieszczeniu drukarni uczniowie mieli okazje zobaczyć proces produkcji książki, od przygotowania materiałów do gotowego produktu. Mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Podczas zwiedzania wszystkie maszyny pracowały, a uczniowie z zainteresowaniem obserwowali jak zadrukowane karty papieru zostają sortowane, a następnie składane przez różnorodne maszyny. Przewodnik podkreślił zgromadzonym, że pomimo skomputeryzowanego już systemu pracy, nadal potrzebny jest czynnik ludzki. To właśnie pracownicy drukarni pokazali nam jak ważną prace wykonują i jak mały błąd, chociażby w prostym złym obrocie strony może spowodować, że cała książka lub jej partia zostanie źle sklejona, i nie nadaje się już do sprzedaży.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Księgarni i Hurtowni Taniej Książki, gdzie wraz z przewodnikiem uczniowie poznali tajniki dotyczące drogi książki od pisarza do czytelnika, zapoznając się przy tym z tajnikami pracy wydawnictwa, drukarni oraz księgarni. Następnie wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili poszczególne działy firmy znajdujące się w budynku. Dużym zainteresowaniem podczas wycieczki cieszyło się pomieszczenie magazynu wysokiego składowania. Widok ilości książek znajdującej się w takim magazynie wydawał się dla uczniów nie do policzenia. Poznaliśmy także pobliski dział ekspedycyjny, w którym książki przygotowywane są do wysłania w celu ich sprzedaży. Ostatnim punktem zwiedzania była firmowa księgarnia, gdzie chętni uczniowie mogli zakupić sobie ciekawe, interesujące ich tytuły w atrakcyjnych cenach. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał książkowe upominki.
Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Grupa, jak i jej opiekunowie jeszcze raz dziękują Księgarni i Hurtowni za zaproszenie uczniów do siebie i możliwość zapoznana się z pracą, jaką musi wykonać mnóstwo ludzi, abyśmy mogli wziąć do ręki „zwykłą” książkę.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Maciejewska i Violetta Kruszczak.
W dniu 11.10.2024r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której mottem przewodnim było hasło:" Celem edukacji jest poszerzanie horyzontów myślowych". W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu, byli pracownicy szkoły oraz zarząd Rady Rodziców.
Wszyscy uczniowie włączyli się aktywnie w przebieg uroczystości, deklamując wiersze i śpiewając piosenki, w których wielokrotnie pojawiało się słowo: DZIĘKUJĘ. Swoją godną postawą oddali hołd codziennej pracy naszych nauczycieli i pracowników obsługi. Nie ma lepszego prezentu dla nauczyciela niż słowa wdzięczności ucznia za trud włożony w jego wychowanie i naukę.
Organizatorem uroczystości byli uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcą.
Po uroczystości rodzice uczniów podziękowali gościom oraz pracownikom szkoły słodkim poczęstunkiem.
10 października w bibliotece szkolnej odbył się turniej czytelniczy. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich klas. Zadaniem kokursu było piękne przeczytanie frakgmentu lub całości wybranego przez siebie utworu Marii Konopnickiej. Wyniki turnieju przedstawiają się nastepująco:
Uczniowie zostali nagrodzeni książkami.
Gratulujemy!
10 października obchodziliśmy w szkole Dzień Zdrowia Psychicznego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z piramidą zdrowia psychicznego, poznać numery alarmowe, pod którymi mogą szukać pomocy w trudnych chwilach oraz poznać sposoby na tzw. ,,wygrzebanie się z dołka’’. W tym dniu dzieci prezentowały gry planszowe, przy których wszyscy mogli miło spędzić czas podczas przerw i zintegrować się z kolegami innych klas.
Koordynatorem akcji była Violetta Kruszczak.
W dniu 02.10.2024r. uczniowie klasy III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w niezwykłych zajęciach warsztatowych, podczas których mogły samodzielnie wykonać dla siebie lizaka oraz poznać tajniki powstawania słodkich przekąsek. Dzieci zobaczyły jak powstaje karmel, jak formuje się lizaki oraz jakie barwniki i aromaty się do nich dodaje. Na koniec uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy oraz wspólnie raczyli się słodkościami.
Opiekunkami podczas warsztatów były panie: Violetta Kruszczak, Renata Brodecka, Arletta Szkudlarek.
2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy.
Z tej okazji w naszej szkole na godzinach wychowawczych był poruszany ten niewątpliwie ważny temat. Osobą, która zainicjowała to wydarzenie była pani Violetta Kruszczak.
Przemoc przybiera różne formy i występuje w różnych miejscach, my skupiliśmy się na przemocy, która może występować w szkolnych murach. Uczniowie poznali czym jest przemoc, jak się objawia i jak wpływa na ludzi.
Kolejną częścią tej akcji było stworzenie wystawy z hasłami nawołującymi do zaprzestania agresji, przygotowanie prezentacji, która została przedstawiona całej społeczności lokalnej oraz przygotowanie gazetki na korytarzu szkolnym pod hasłem ,,Magiczna moc czarodziejskich słów”.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział i rozpropagowywanie życia bez przemocy.
1 października zorganizowana została wystawka ulubionych książek z naszego dzieciństwa. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zaangazowali się w organizację wystawki, przynosząc kolorowe ksiązki, które każdy mógł obejrzeć lub przeczytać. Akcja została zorganizowana przez bibliotekę szkolną.
30. września 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję czytelnictwa i zachęcanie dzieci, młodzież oraz dorosłych do wspólnego sięgania po książki. Głośne Czytanie rozpoczęła pani dyrektor i kilku nauczycieli. Tego dnia wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki, czytali jej fragmenty, mogli przebrać się za ulubioną postać z bajki lub przynieść jakiś bajkowy rekwizyt.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie mogli korzystać z sali gimnastycznej
i czytać w dowolnym czasie.
30 września, zgodnie z tradycją, swoje święto w naszej szkole obchodzili wszyscy CHŁOPCY. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od apelu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski i uczennice klasy czwartej pod opieką p. Elżbiety Maciejewskiej. Były życzenia, wiersze, słodkie upominki, a wszystko dedykowane naszym chłopakom!