,, Arbeit mocht frei” ( Praca czyni wolnym) – taki napis nad bramą powitał nas przy wejściu na teren obozu, który był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. W ciszy i zadumie pokonywaliśmy kolejne bloki będące świadkami największego ludobójstwa i mordu. Oglądaliśmy zdjęcia więźniów , których twarze wyrażały ogromny smutek i przerażenie. Zwiedzając obóz w Oświęcimiu i obóz w Brzezince przez cały czas zadawaliśmy sobie to samo pytanie: Jak mógł człowiek człowiekowi zgotować taki los? Na koniec zwiedzania pani przewodnik powiedziała nam, że jeśli będziemy znali i pamiętali tę historię, to ona się nie powtórzy, a jeśli zapomnimy, może wydarzyć się znowu. Dodała też, żebyśmy doceniali to, co mamy, bo bardzo łatwo możemy to wszystko stracić. Słowa te zapadły nam głęboko do serca. Wizyta w Auschwitz- Birkenau była dla nas ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.
Organizatorem wycieczki była pani Violetta Kruszczak, opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Maciejewska i Renata Kacprzak
Góra Żar, wznosząca się nad Międzybrodziem Żywieckim
w Beskidzie Małym, to miejsce zupełnie wyjątkowe. Pod względem nagromadzenia różnorodnych atrakcji, trudno znaleźć drugą taką lokalizację w naszych górach. Znajdziemy tu zupełnie wyjątkową elektrownię szczytowo- pompową, wybudowaną wewnątrz góry, wspaniałe, rozległe panoramy i kolej linowo- terenową. Dolina rzeki Soły, która głęboko wciętą doliną przecina całe pasmo między Żywcem
a Kętami, to prawdziwy fenomen krajobrazowy, a jezioro Międzybrodzkie, nad którym wznosi się Góra Żar jest jednym
z najpiękniejszych jezior. Piękne widoki z Góry Żar mogli podziwiać uczniowie naszej szkoły podczas wycieczki w dniu 24.05.2019r. Większość uczestników wyprawy pierwszy raz w swoim życiu widziała góry i jechała kolejką. Dla wszystkich uczestników była to niezwykła lekcja edukacji regionalnej i przyrodniczej.
Opiekę nad dziećmi sprawowały: Violetta Kruszczak, Renata Kacprzak i Elżbieta Maciejewska.
Energylandia to wyjątkowe miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, zapewni sobie dawkę adrenaliny i bardzo miło spędzi czas.
W dniu 23.05.2019r. uczniowie pod opieką pań: Violetty Kruszczak, Renaty Kacprzak oraz Elżbiety Maciejewskiej korzystali z wszystkich atrakcji parku. Zjeżdżali na roller-coasterach, Vikingu, Energusiu. Najodważniejsi zmierzyli się z Hyperionem, a najwytrwalsi 22 razy pokonali trasę jedną z górskich kolejek. Uczniowie oglądali również film w kinie 7D oraz pokaz magii i czarów. W międzyczasie posilili się frytkami oraz pyszną lemoniadą. Swoją przygodę z Energylandią uczniowie rozpoczęli o godzinie 9:30 i zakończyli opuszczając park jako ostatnia grupa po godz.18:00. Wyprawa była na pewno niezapomnianym przeżyciem, wprowadziła wszystkich we wspaniały nastrój i klimat dobrej zabawy.
W dniu 22.05.2019r. grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Wadowic rodzinnego miasta wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu rodzinnego papieża, w którym urodził się oraz spędził swoje dzieciństwo. W muzeum mogliśmy zobaczyć pamiątki z różnych okresów życia naszego wybitnego rodaka. Widzieliśmy zabawki z dzieciństwa papieża, jego szaty, narty oraz meble i przedmioty codziennego użytku należące do rodziny Karola Wojtyły. Obejrzeliśmy również pokazy multimedialne dokumentujące doniosłe, ale również dramatyczne chwile związane z Ojcem Świętym. Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której modliliśmy się za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II przy chrzcielnicy przy której był ochrzczony nasz ukochany papież. W tejże Bazylice mały Karol Wojtyła przyjął sakrament chrztu oraz pierwszej komunii świętej. Tam też każdego dnia Karol Wojtyła służył do mszy świętej. Po zwiedzaniu był czas na posmakowanie słynnych wadowickich kremówek, zakup pamiątek oraz wykonanie zdjęć przy pomniku Ojca Świętego oraz na tle pięknego wadowickiego rynku.
Opiekę nad dziećmi podczas wycieczki sprawowały: Violetta Kruszczak, Renata Kacprzak oraz Elżbieta Maciejewska
27 kwietnia br. rozstrzygnięto i wręczono nagrody w konkursie „MIĘDZY POKOJEM A WOJNĄ – wspomnienia i pamiątki z lat 1914 – 1945 ”. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była Margareta Budner Senator RP. Patronat honorowy objął Ryszard Czarnecki Poseł Parlamentu Europejskiego. W konkursie literackim zgłoszonych zostało prawie 50 prac, z których wszystkie zostały przekazane do oceny Komisji konkursowej. Do biura senatorskiego przyniesiono ponad 80 różnych pamiątek. Do konkursu z naszej szkoły przy-stąpiło 6 uczniów Organizator Konkursu zdecydował wszystkim laureatom konkursu wręczyć okolicznościowe pamiątki i zaproszenia na wyjazd do Warszawy. Do konkursu uczniów przygotowały panie: Elżbieta Maciejewska i Violetta Kruszczak
17 maja 2019r. 36 uczniów klas I-VIII tutejszej szkoły uczestniczyło w Święcie Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Uczniów otoczyli opieką wychowawcy. Wyjazd zorganizowała Renata Brodecka.
W dniu 15 maja drużyna z naszej szkoły brała udział w Eliminajach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Ośrodku WORD w Koninie. Uczniowie zmagali się z natępującymi konkurencjami : teoretyczną ( test wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz test skrzyżowań) i praktyczną (jazda rowere w miasteczku ruchu drogowego oraz po torze sprawnościowym) a także musieli wykazać się z udzielania pomocy przedmedycznej. Ostatecznie uzyskali III miejsce.
Uczniów do turnieju przygotowała p. Renata Kacprzak
7 maja uczniowie z naszej szkoły wzięli udział eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ideą tego konkursu jest propagowanie wśród uczniów bezpiecznego i kulturalnego zachowania w ruchu drogowym.
Nasza drużyna zajęła I miejsce i tym samym będzie reprezentowała gminę w etapie powiatowym.
Uczniów do turnieju przygotowała p. Renata Kacprzak
14 kwietnia 2019 roku w Wardężynie odbył się Gminny Konkurs Wielkanocny. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie na palmę wielkanocną i dekorację wielkanocną w młodszych i starszych kategoriach wiekowych.Za dekorację świąteczną odpowiedzialne były panie Arletta Szkudlarek i Renata Antczak W konkursie palmy , dwie najpiękniejsze były wytypowane do etapu gminnego ,pozostałe dziewięć przeznaczone były do dekoracji sali i na występ artystyczny. Nasza szkoła zajęła III miejsce na najpiękniejszą palmę wielkanocną w gminnym konkursie. W przygotowaniu palemek z uczniami w klasach V-VII zajęła się pani Renata Antczak a w klasie VIII pani Renata Kacprzak.
Z dniem 27.04.2019r. strajk zostaje zawieszony.
Od 6.05.2019r. (poniedziałek) zajęcia w szkole odbywają się zgodnie z planem.
W dniu 24 kwietnia 2019r uczniowie klas I – VIII wzięli udział w wycieczce do Gołuchowa, która została zorganizowana przez panią Violettę Kruszczak ( opiekuna Szkolnego Pogotowia Ekologicznego). Celem wyjazdu był turniej ekologiczny - „W poszukiwanie dendrologicznych skarbów” oraz zapoznanie z historią Zamku Książąt Czartoryskich i zwiedzenie Muzeum Leśnictwa
W dawnej rezydencji Jana Działyńskiego i jego żony Izabelli z Czartoryskich podziwialiśmy wspaniałe zbiory dzieł sztuki. W bogato urządzonych wnętrzach pałacu mogliśmy zobaczyć m. in. wazy greckie, które mają ponad 2500 lat, wspaniałe gobeliny, portrety, rzeźby, rzadkie okazy mebli.
Później udaliśmy się do Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich (w tzw. „Powozowni” i „Owczarni”). Obecnie w muzeum prezentowane są wystawy: „Spotkanie z lasem” i „Technika leśna”. Pierwsza dotyczy ochrony gatunkowej roślin i zwierząt leśnych. Druga prezentuje maszyny, narzędzia i urządzenia pomiarowe, które nie są już stosowane w leśnictwie, a niektóre z nich są zabytkami techniki. Na wystawie uwagę przyciągały starannie wykonane makiety dawnego przemysłu leśnego. Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie mogli bliżej poznać, na czym polega praca leśnika.
Ostatnim punktem było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.
Wycieczka do Gołuchowa okazała się wspaniałą lekcją historii i przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Opiekunami w czasie wycieczki były panie : Renata Kacprzak i Renata Antczak.
25 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą A. Szkudlarek wybrali się na wycieczkę do zagrody młynarskiej w Uniejowie.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili zabytkowy wiatrak, słuchali opowiadania kustosza na temat pracy młynarza. Chętni mogli wspiąć się na samą górę po stromych schodach, a siłacze próbowali obrócić budowlę w stronę, z której wiał wiatr.
W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba. maluchy obserwowały tam przygotowanie ciasta, a następnie samodzielnie ugniatali i formowali placek podpłomyk. W stodole oglądali znajdującą się tam ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych oraz bogatą kolekcję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich.
Znajdujący się w Zagrodzie Młynarskiej budynek inwentarski pełni funkcję stajni. Mieszkające w nim konie cierpliwie pozwalały głaskać się wszystkim chętnym dzieciom.
Na zakończenie zwiedzania każdy z uczestników wycieczki otrzymał upieczony podpłomyk.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej
im. M. Konopnickiej w Dąbroszynie
zapewnia zajęcia opiekuńcze
w trakcie trwania strajku.
Wzorem lat ubiegłych grupa SKOwiczów wolontariuszy z klasy VIII zorganizowała i przeprowadziła zbiórkę darów dla potrzebujących w ramach Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Akcja została zorganizowana w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności. Udział w akcji wzięli uczniowie wszystkich klas i dzięki temu zebraliśmy ok. 60 kg artykułów spożywczych, które trafiły do dzieci z Domu Dziecka i Młodzieży w Nowym Świecie.
Kolejny raz udowodniliśmy, że mamy wielkie serca i los potrzebujących pomocy nie jest nam obojętny.
Koordynatorkami akcji były panie: R. Kacprzak (opiekun SKO) i V. Kruszczak (opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu)
Przedsiębiorczy uczniowie klasy ósmej ( najstarsi SKOwicze w naszej szkole) 4 kwietnia 2019r. zorganizowali kolejny Przedświąteczny Kiermasz Słodkości- Kiermasz „babeczek” .Samodzielnie wykonali różnego rodzaju babeczki, które cieszyły się wielkim powodzeniem wśród uczniów . Nad kiermaszem opiekę sprawowała p.Renata Kacprzak (opiekun SKO).
ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI ORAZ ŚWIATEŁKO WIELKANOCNE
W HOŁDZIE POWSTAŃCOM
W dniu 04 kwietnia 2019r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunem panią Violettą Kruszczak uporządkowali miejsce pamięci narodowej znajdujące się w pobliskim lesie. Wolontariusze zapalili również wielkanocne światełko oddając w ten sposób hołd poległym Powstańcom.