W dniu 2 marca 2020r. w sali oddziału przedszkolnego została zorganizowana wystawa, której towarzyszyło hasło „Tak to było, tak się kiedyś żyło…Ze wspomnień dziadków i pradziadków”. Organizatorem wystawy była opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu p. Violetta Kruszczak. Inspiracją do jej stworzenia natomiast stały się zajęcia lekcyjne na temat dawnych i współczesnych czasów. Na wystawie można było podziwiać m.in. tarę, nożyce do strzyżenia owiec, łopatę do wypieku chleba, cep do młócenia zboża, moździerze, żelazka na „duszę”, lampy naftowe, aparat mieszkowy, projektor do wyświetlania slajdów, maszynę do pisania i wiele, wiele innych wspaniałych pamiątek z przeszłości. Przedsięwzięcie było wspaniałą lekcją, na której dzieci uczą się szacunku do historii i tradycji. Zajęcia były niesamowitą podróżą do przeszłości.
"Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz"
Celem konkursu było zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z obecnością w gospodarstwie rolnym zwierząt gospodarskich.
Grupa wiekowa kl.0-III i kl.IV-VIII opiekunami byli wychowawcy kl.O-II i nauczyciel plastyki kl.IV-VIII
Sześć prac plastycznych uczniów oddano do KRUS-u na etap powiatowy.
W dniach od 27.02 – 04.03.2020 roku, w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej Dąbroszynie członkowie SK PCK pod opieką Renaty Brodeckiej przeprowadzili projekt edukacyjny pod hasłem: „Czy potrafisz ratować życie?”, z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Projekt przeznaczony był dla uczniów klas IV - VIII.
Zadaniem projektu było przygotować uczniów do podejmowania właściwego sposobu pomocy potrzebującym, jak i rozbudzić zainteresowania podstawową wiedzą medyczną. Zadania i formy realizacji zostały dobrane odpowiednio do wieku i stanu wiedzy uczniów klas IV - VIII. Zajęcia z tego prjektu mają uwrażliwić młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Mają również wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego oraz stanowić zagrożenie dla ratującego.
Myślimy, że nasze cele zostały osiągnięte. Nasze działania skupiały się na kształtowaniu praktycznych umiejętności ucznia i rozwijaniu jego samodzielności w działaniu.
„Ratujemy i uczymy ratować” to hasło projektu realizowanego przez nas, naszą szkołę w ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
27-28.02.2020r.. Głównym celem jest nauka wiedzy i umiejętności praktycznych udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci z klas I - II.
Wstępna część projektu obejmowała poznanie poprawnej procedury powiadamiania służb ratowniczych i została przeprowadzona przez wychowawców. Przekazano również dzieciom podstawową wiedzę o zasadach bezpiecznego zachowania się w sytuacjach wypadku z osobą poszkodowaną, wytłumaczono uczniom zasadę „łańcucha przeżycia”. Podczas zajęć praktycznych z dzieci nauczyły się poprawnego sprawdzania funkcji życiowych tj. świadomości, oddechu i krążenia. Opanowali również umiejętność ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej.
Naszym zadaniem w projekcie jest nauczenie czynności ratowniczych podczas nagłego zatrzymania krążenia czyli resuscytacji krążeniowo oddechowej. Dzieci ćwiczyły w grupach na fantomach ćwiczebnych dziecka i dorosłego.
Uczniowie oglądali również film instruktażowy o w/w tematyce „Doktor Kręciołek”. Bardzo dziękujemy dzieciom za ogromne zaangażowanie w projekcie.
Projekt prowadziły: Renata Brodecka i Elżbieta Maciejewska.
Szanowni Państwo,przekazuję Państwu informacje od Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskichprzypadkami zachorowań na koronawirusa:1) proszę porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;2) proszę nie posyłać przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;3) jeśli Państwo i członkowie Państwa rodzin nie mieli kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;4) jeśli Państwa dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego;5) w przypadku dodatkowych wątpliwości można dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia - tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Jednocześnie informuję, że w szkole rozmawiamy z uczniami o zaistniałej sytuacji i profilaktyce oraz uzupełniamy na bieżąco środki higieniczne w toaletach.W załączeniu przesyłam instrukcję mycia rąk przekazaną przez GIS, która została również umieszczona w toaletach szkolnych.
Z wyrazami szacunku Elżbieta Smarz
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiejw Dąbroszynie informuje, iż dnia 1 marca rozpoczynamy rekrutację dzieci do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej 👩 Wszystkie szczegółowe informacje udziela są w gabinecie dyrektora i oddziale przedszkolnym.Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych
28.02.2020r. uczniowie klas 0-II w Konińskim Domu Kultury w Koninie uczestniczyli w odbiorze sztuki teatralnej. Najmłodsi obejrzeli pełną wspaniałych przygód, humoru i barwnych bohaterów opowieść pt: „JA PINOKIO”. Był to bardzo ciekawy pomysł w zakresie edukacji kulturalnej pod opieką wychowawców: Violetty Kruszczak, Elżbiety Maciejewskiej. Organizatorem wydarzenia była Renata Brodecka.
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W poniedziałek 17 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację multimedialną na temat różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza ” Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Dużo radości sprawiło dzieciom picie herbatki z podstawka oraz malowanie kotów na szarym papierze. Na koniec wychowawczyni pomalowała buźki przedszkolaków czyniąc z nich grupę najpiękniejszych kociaków.
Organizatorem Dnia Kota w szkole była Violetta Kruszczak.
Dziś Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego !
W tym dniu wszyscy to wyznają
Że chcą kochać i kochają !
W tygodniu poprzedzającym 14 lutego 2020 roku uczniowie naszej szkoły skoncentrowani byli na pisaniu liścików do wybranych osób . Zorganizowana przez Samorząd Uczniowski ,,Walentynowa poczta” cieszyła się dużym zainteresowaniem. W czasie przerw lekcyjnych młodzież szkolna z wielkim zaangażowaniem umieszczała swoje wpisy na karteczkach i wrzucała do skrzynki ,która stała na górnym holu. Czerwone serduszka otaczające walentynkową pocztę zachęcały do tego , aby w tym dniu wyrazić swoje uczucia i powiedzieć coś miłego osobom , które lubimy , kochamy i szanujemy . 14 lutego wszyscy uczniowie zebrani na korytarzu oczekiwali na rozdanie listów .Na dźwięk swojego imienia i nazwiska każdemu mocniej zabiło serce . Uśmiech na twarzy i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane listy sprawiły wiele przyjemności . To był bardzo emocjonujący dzień.
Co roku w lutym włączamy się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, przygotowując
w szkole różne akcje i przedsięwzięcia.
W 2020 r. DBI obchodziliśmy 11 lutego pod hasłem
Podczas obchodów DBI zwracaliśmy uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcieliśmy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Inicjatorem szkolnego DBI była p.Renata Kacprzak
Szkolna Kasa Oszczędności, wspólnie z Szkolnym Klubem Wolontariatu, prowadziła w szkolę zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz baterii w ramach programu Odzyskomania.pl. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, pracowników i przyjaciół szkoły udało nam się wymienić szkodliwe dla środowiska elektrośmieci na nagrody wartości około 400 zł.
Akcję koordynowały panie : Renata Kacprzak i Violetta Kruszczak
XX edycja akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Masz Dom została zakończona i podsumowana. Jej cel to m.in. zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz tworzenie takich programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. W zbiórkę koordynowaną przez panią Bogumiłę Rewers włączyła się cała społeczność szkolna. Najwięcej, w przeliczeniu na ucznia, zebrała klasa II.
DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!
Zabawa choinkowa była krótkim przerywnikiem między pierwszym a drugim półroczem roku szkolnego Dlatego też, jak co roku uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne na szkolnej zabawie choinkowej w sali OSP w Dąbroszynie 25 01 2020 r. Zabawę choinkową uświetnił zespół Format i animatorzy firmy EDUZA w strojach karnawałowych potrafili bawić dzieci. Nie zabrakło również odpoczynku podczas zabawy w Fotowow, smakowitej kolacji, napoi i słodkości przygotowanych przez rodziców. Taneczne szaleństwa trwały do przybycia specjalnego gościa, którym okazał się Św. Mikołaj z workiem pełnym upominków dla wszystkich uczestników zabawy. Opiekę nad dziećmi podczas zabawy choinkowej sprawowali wychowawcy klas i rodzice Obecnością zaszczycili rodzice,nauczyciele, pani dyrektor szkoły, grono przyjaciół oraz znajomych.
Laureat I stopnia :
Dawid Bekała (opiekun Renata Kacprzak)
Laureat IV stopnia :
Mateusz Gołza (opiekun Renata Kacprzak)
Laureat V stopnia :
Bartosz Krzos (opiekun Renata Kacprzak)
W dniu 20 stycznia 2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą zorganizowały spotkanie z babciami i dziadkami. Mali artyści zaprezentowali zebranym gościom inscenizację pt. ,,Z lornetkami na dachu”. Poprzez wiersz, piosenki i taniec wyrazili seniorom swoją miłość i szacunek dla nich. Wnuczęta obdarowały również swoje babcie i swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Po części artystycznej odbyło się spotkanie integracyjne trzech pokoleń: dziadkowie, rodzice, wnuki. O słodkości zadbali rodzice przedszkolaków. Na koniec dziadkowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej fotobudce.
Organizatorem Dnia Babci i Dziadka była Violetta Kruszczak.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie już 20 lat gra dla WOŚP. W tym roku padł kolejny rekord. Nasi wolontariusze zebrali 3614,61 złotych i 0,50E. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom i Rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i ogromne serce. Zebrane pieniądze przekazano do sztabu WOŚP w Rychwale.
Akcją koordynowały: p. Elżbieta Smarz i p. Renata Brodecka.
20 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbyły się szkolne Jasełka. Uczniowie klasy drugiej, czwartej i klasy siódmej przygotowali część artystyczną pod kierunkiem pani R. Antczak i pani A. Wojtczak. Uświetnieniem występów artystycznych było nasze przedszkole, które przygotowała pani V. Kruszczak. Pomocną dloń okazała nam również pani R. Brodecka i pan W.Gąsiorowski. Nasza uroczystość w oczekiwaniu na święta była pełna entuzjazmu i miłości Bożej Dzieciny. Zaproszeni goście obdarowali uczniów słodkim poczęstunkiem.
Światełko Betlejemskie do naszej szkoły wpłynęło 18 grudnia ze Szkoły Podstawowej im M. Dąbrowskiej w Kucharach Kościelnych. Zostało przywiezione przez panią R. Antczak. W dzień wigilii szkolnej było obecne na każdym stole i wędrowało z klasy do klasy począwszy od przedszkola do klasy ósmej. Na czwartą niedzielę Adwentu zostało przekazane przez ministrantów do kościoła w Dąbroszynie. Betlejemskie światełko pokoju napełniło nasze serca pokojem, radością i miłością Jezusa, którego oczekiwaliśmy przez cały Adwent do Bożego Narodzenia.
W naszej szkole w grudniu odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem Zapobiegajmy Pożarom. Celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk. Uczniowie mogli również rozwijać uzdolnienia plastyczne. Spośród prac wybranych zostało sześć prac tj Agaty Roszak, Oskara Filipiaka, Zuzanny Gołza, Mateusza Gołza, Nadii Kubiak i Cezarego Kubiak które zostały zakwalifikowane na etap gminny. Koordynatorem konkursu była pani Renata Antczak.
W dniu 17 grudnia aktyw SKO przygotował kiermasz własnoręcznie wypieczonych pierniczków i pierników. Ze straganu unosił się aromatyczny zapach korzenny, który przyciągnął wielu wielbicieli piernikowego ciasta. Było smacznie !