Nawigacja

  • 19 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2020

    Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie
    6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 milionów ludzi, a ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. 

    Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń. Zawarta w dymie nikotyna przynosi poczucie ulgi, która sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po papierosy. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Ale papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na postronne osoby. Palenie bierne także jest przyczyną śmierci osób niepalących, ale również powoduje trwałe szkody w naczyniach krwionośnych dzieci oraz prowadzi do ich przedwczesnego starzenia. Według naukowców, bierne palenie wyrządza nieodwracalne szkody w młodym organizmie oraz przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego. Badania USG przeprowadzone przez naukowców wykazały, że u dzieci u których oboje rodzice paliło papierosy rozwijały się zmiany w ścianach tętnicy szyjnej. Nie istnieje żaden bezpieczny czas, w którym dziecko może być wystawione na oddziaływanie biernego palenia, dlatego należy zawsze zrezygnować z nałogu, w przypadku posiadania lub planowania dziecka.

    Dym tytoniowy szczególnie groźny w czasie pandemii

    Coraz większa liczba doniesień naukowych potwierdza wcześniejsze przypuszczenia dotyczące niekorzystnego wpływu dymu tytoniowego na ryzyko zakażenia koronawirusem,
    a także na sam przebieg Covid -19. Jednak oprócz tego niekorzystnego efektu związanego bezpośrednio z paleniem i samym wirusem istnieją inne dodatkowe okoliczności, które mogą narazić nas bardziej niż dotychczas na szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym. Osoby spędzające okres izolacji związanej z koronawirusem w domu z osobą palącą, są znacznie bardziej narażone na ryzyko biernego palenia. Według badań, dotychczas około14 milionów Polaków było narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu, a ponad 4 miliony w miejscu pracy (pomimo zakazu palenia).

    Dlaczego kwestia biernego palenia jest tak istotna? Zastanawiając się nad szkodliwością zdrowotną biernego palenia w pierwszym momencie można pomyśleć, że jeśli sami nie palimy – jesteśmy bezpieczni. Niestety, dym tytoniowy który wdychamy jest tak samo szkodliwy, niezależnie od tego czy papieros jest palony przez nas samych, czy przez osobę w naszym otoczeniu. Co roku w Polsce, z powodu chorób wywołanych biernym paleniem umiera kilka tysięcy osób, które NIGDY same nie paliły. Ten fakt ukazuje jak silnie rakotwórczy potencjał mają papierosy. W jednym papierosie znajduje się ponad 70 substancji silnie rakotwórczych, które zostały zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako bezsprzecznie zwiększające ryzyko wielu chorób nowotworowych.

    Co zatem powinniśmy robić, aby ustrzec się przed biernym paleniem? Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, należy stworzyć w naszych domach środowisko wolne od dymu tytoniowego. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu są osoby, które palą – przede wszystkim zachęć je do rozstania się z nałogiem. Zdarza się, że proces rzucania palenia przebiega stopniowo – ustal wtedy zasady zakazujące palenia papierosów wewnątrz Twojego domu. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko narażenia siebie i swoich bliskich na działanie szkodliwych substancji.

    Więcej informacji na temat biernego palenia znajdziesz w Europejskim Kodeksie Walki
    z Rakiem pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl.

     

     

     

    Źródła:

    https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu

    http://jakrzucicpalenie.pl/dym-tytoniowy-szczegolnie -grozny-w-czasie-pandemii/

  • PAMIĘTAMY O BOHATERACH

    Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to dzień, w którym dziękujemy za wolną Ojczyznę i oddajemy hołd poległym żołnierzom. O poległych Powstańcach pamiętali najmłodsi wolontariusze naszej szkoły, którzy w dn. 31.10.2020r. odwiedzili miejsce pamięci narodowej w pobliskim lesie, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty oddając w ten sposób hołd lokalnym bohaterom.

    Koordynatorem akcji była Szkolnego Klubu Wolontariatu Violetta Kruszczak.

  • DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

    Czas pandemii jest trudny dla wszystkich, ale szczególne uznanie należy się pracownikom służby zdrowia. Pamiętali o tym wolontariusze z klasy I, którzy wykonali piękne prace plastyczne i wykorzystując portale społecznościowe złożyli podziękowanie ratownikom, pielęgniarkom, lekarzom, którzy ratując życie innych niejednokrotnie narażają swoje. DZIĘKUJEMY!

    Koordynatorem akcji była Violetta Kruszczak -  opiekun SKW.

  • Co to jest Niepodległa?

    Teraz wiem już na pewno.To polski Dom,polska Szkoła, nasza mała Ojczyzna.

    Nasi uczniowie zamiast w szkole to w domu w wielkiej pandemii i z wytrwałością pracują zdalnie. 

    W hołdzie pamięci dla tych, którzy walczyli za Niepodległą wykonali girlandy niepodległościowe.Są one w barwach narodowych bieli i czerwieni.

    Kochamy naszą Ojczyznę !

    Opiekunem akcji była p. R.Antczak

  • ORKIESTRA ANIOŁÓW DLA NIKOSIA – NikosChallenge

    W dniu 23.10.2020r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pod kierunkiem p. Violetty Kruszczak zorganizowali akcję charytatywną dla chłopca chorego na SMA. Chętne osoby wykonywały pompki, przysiady, recytowały wiersz dla małego wojownika, a następnie wpłacały dowolną cegiełkę na zakup najdroższego leku świata. Akcja była wspaniałą lekcją miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Siepomaga ze wskazaniem Nikosia, mamy nadzieję, że chociaż odrobinkę zbliżyły go do wyczekiwanego lekarstwa.

    Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.

  • Narodowe Święto Niepodległości

    Z okazji 11 listopada została zorganizowana ogólnoszkolna akcja pt:,, Dlaczego kocham Polskę?”. Uczniowie przygotowali prace plastyczne oraz literackie, które przedstawiały ich szacunek,  miłość do ojczyzny, patriotyzm i przywiązanie do kraju. Wszystkie prace ostały opublikowane na szkolnym Facebook’u. Akcją kierowała pani Elżbieta Maciejewska.

  • #szkołapamięta

    Trudny czas pandemii nie zwolnił wolontariuszy naszej szkoły z działań na rzecz społeczności lokalnej. Wzorem lat ubiegłych, przed Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu uporządkowali  , która znajduje się w pobliskim lesie. W związku
    z obostrzeniami epidemiologicznymi w akcję włączyli się bardzo aktywnie rodzice, którym serdecznie dziękujemy.

    Przeprowadzona akcja była dla wszystkich piękną lekcją historii.

    Koordynatorem akcji była p. Violetta Kruszczak

  • Girlanda niepodległościowa na Święto Niepodległości

    Co to jest Niepodległa?

    Teraz wiem już na pewno.To polski Dom,polska Szkoła, nasza mała Ojczyzna.

    Nasi uczniowie zamiast w szkole to w domu w wielkiej pandemii i z wytrwałością pracują zdalnie. 

    W hołdzie pamięci dla tych, którzy walczyli za Niepodległą wykonali girlandy niepodległościowe.Są one w barwach narodowych bieli i czerwieni.

    Kochamy naszą Ojczyznę !

    Opiekunem akcji była p. R.Antczak

  • PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS….

    W dniu 19.10.2020r. w obecności rodziców, nauczycieli oraz kolegów klasy II, III i oddziału przedszkolnego uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Po krótkim teście, który zdali z powodzeniem, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie pani dyrektor Elżbieta Smarz dokonała pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie. Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz legitymacje szkolne, złożyli w kronice pamiątkowe odciski swoich palców.

    Dzień pasowania był dla uczniów kl. I bardzo uroczysty i piękny. Odświętne stroje uczestników oraz biało- czerwona dekoracja wprowadziły wszystkich w wyjątkowy nastrój.

    Uroczystość przygotowała p. Violetta Kruszczak

  • Finał kasztanobrania.

  • Światowy Dzień Oszczędzania

    31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Powinniśmy obchodzić takie święto codziennie, bo przecież każdego dnia powinniśmy pamiętać o świadomym zarządzaniu naszymi finansami. Dobrze, że jest taki dzień, który przypomina nam, jak ważne jest mądre oszczędzanie.

    Z okazji tego święta członkowie SKO z klasy 6 pod kierunkiem p. Renaty Kacprzak przygotowali filmik, na którym promują oszczędzanie.

  • Laureat ogólnopolskiego konkursu "Maseczka z SKO"

  • Dzień Chłopca


    Z okazji Dnia Chłopca Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Wąsa. Do akcji włączyła się cała męska spoełeczność szkolna. Wszyscy chłopcy byli zwolnieni tego dnia z odpytywania.

     

  • KONKURS PLASTYCZNY

    „JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM?”

    W październiku uczniowie tutejszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego ph „Jak chronić się przed korona wirusem?”. Celem konkursu było uwrażliwienie na zagrożenie związane z zakażeniem i wyrobienie nawyku stosowania  zasad: dezynfekcja, dystans, maseczka. Gratulujemy zwycięzcom!

     

    LAUREATAMI KONKURSU ZOSTALI:

    Kategoria klasy 0-III

    - Jakub Gajdziński

    - Maja Gajdzińska

    - Kacper Drzewiecki

    - Alan Szymczak

    - Cezary Szymczak

    - Jakub Balcerzak

    - Kryspin Kopka

    - Filip Zamiatowski

     

    Kategoria klas IV-VIII

    - Nadia Kubiak

    - Bartosz Krzos

  • Żwirek dla kota.

    Szkolny Klub Wolontariatu podejmuje wiele działań na rzecz potrzebujących pomocy. Tym razem wolontariusze odpowiedzieli na apel schroniska dla zwierząt w Koninie i zorganizowali akcję zbiorki na potrzeby przytuliska bezdomnych zwierzaków. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 130kg żwirku, który podarowaliśmy kociakom konińskiego schroniska.

    Koordynatorem akcji była p. Violetta Kruszczak

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się  1 października 2020. W tajnych, bezpośrednich i powszechnych wyborach wyłoniono nowe władze uczniowskie.  W skład nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej weszły następujące osoby: przewodniczący - Fabian Jezierski, zastępcy przewodniczącego: Natalia Babiarczyk i Agata Roszak, skarbnik i sekretarz - Kinga Jezierska. Do Pocztu Sztandarowego powołano: Karolinę Bocheńską, Gracjana Bylicę i Annę Głąb. Doboszem został Nikodem Szymczak, a hymn będzie spiewała Roksana Domańska. Sekcja techniczna będzie działa w sładzie: Szymon Gołza, Łukasz Jezierski i Mateusz Kwaśniewski. Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy. 

  • WŚRÓD BOGÓW OLIMPIJSKICH

    Uczniowie klasy VII wcielili się dzisiaj na lekcji języka polskiego w role bogów olimpijskich. Dzięki nim zebrana publiczność mogła na chwilę znaleźć się na Olimpie...

  • Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2020/2021 zgodnie z planem pracy szkoły

     

    14.10.2020r

    02.11.2020r

    4-5.01.2021r

    25-27.05.2021r

    04.06.2021r

  • SPRZATANIE SWIATA

    W dniu 17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już  akcji Sprzątanie Świata, którą  organizuje Fundacja Nasza Ziemia.  Celem akcji jest zachęcanie do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska,  budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej oraz  odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling.Nasza Szkoła zachęca do promowania nieśmiecenia, do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych. W tegorocznej akcji wzięli uczniowie wszystkich klas wraz z przedszkolakami i wychowawcami. Sprzątaliśmy okoliczne tereny  wokół szkoły oraz wybrane fragmenty ulic naszej miejscowości, plac zabaw i boisko sportowe.

    Koordynatorem akcji była Violetta Kruszczak

  • DZIĘKUJEMY ZA WOLNOŚĆ – BohaterON w szkole w Dąbroszynie

    Wolontariusze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie bardzo aktywnie zaangażowali się w ogólnopolski projekt o tematyce historycznej BohaterON, który realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej iwe współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Uczniowie wykonali album z podziękowaniami oraz życzeniami dla uczestników Powstania Warszawskiego i w ten sposób upamiętnili i uhonorowali bohaterów. Każda kartka albumu to dobre słowo, życzenia lub podziękowania dla Powstańców. Ludzi, który walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Podziękowania za 63 dni heroicznej walki, niejednokrotnie przypłaconej najwyższą ofiarą, jaką może być przelanie krwi na ołtarz Ojczyzny. Udział w akcji dał szansę wolontariuszom poszerzenia swojej wiedzy historycznej, kształtowania postaw patriotycznych oraz oddania hołdu i czci ostatnim żyjącym Powstańcom Warszawskim. W słowach napisanych przez uczniów znalazł się szacunek, podziw i uznanie.

     Wykonany album został przekazany jako pamiątka naszym narodowym bohaterom.

    Organizatorem akcji w szkole była Violetta Kruszczak.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARII KONOPNICKIEJ W DĄBROSZYNIE
    Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie, 62-570 Rychwał

    Skrzynka ePUAP
    /spdabroszyn/SkrytkaESP
  • (063)2481039
    (063)2223490

Galeria zdjęć