Dnia 10 maja 2013r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Angielskiej „ Singing is Fun”
w Zespole Szkół w Rychwale. Dzieci śpiewały w dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na solista, duet i zespół. Pomimo dużej konkurencji możemy pochwalić się naszymi sukcesami :
Oliwia Bącler , Marta Drzewiecka (Jakub Drewniacki i Krystian Hochenzy - towarzyszyli podczas występu) zaśpiewały piosenkę
ABBY – „I have a dream” i zajęły II miejsce w kategorii kl. I-III – zespół.
Patrycja Domańska wyśpiewała II miejsce utworem Adele– „Set fire to the rain” w kategorii kl. IV-VI – solista.
Klaudiusz Mankiewicz zaśpiewał piosenkę Michaela Jacksona „We are the world” i zajął III miejsce w kategorii kl. IV-VI – solista.
Uczestników do konkursu przygotowała p. Elżbieta Smarz.
WSZYSTKIM ZWYCIĘŻCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !
GOOD LUCK !!!
„Wyszliśmy z klasy,
By pójść do innej,
Tam podłogą – ziemia,
Dachem – niebo,
Oknami – chmury,
A drzwiami – słońce”.
Te słowa napisane przez szwedzkiego ucznia stały się inspiracją do zorganizowania dla uczniów naszej placówki wyjazdu na zieloną szkołę w Warszawie.
Zielona szkoła była szansą na wypoczynek połączony z nauczaniem, dała szansę na przyswojenie wiadomości i umiejętności uwalniając dziecko od monotonii czterech ścian sali szkolnej, pozwoliła na niekonwencjonalne metody wdrażania treści wychowawczych
i integrację młodzieży szkolnej.
Uczniowie przez trzy dni poznawali stolicę Polski. Wysłuchali legend o Warszawie, poznali najważniejsze zabytki stolicy, zwiedzili Łazienki, Starówkę, podziwiali piękne pomniki na zabytkowym cmentarzu na Powązkach, przemierzali stolicą ambasad, widzieli Belweder oraz budynek Sejmu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny, podążali ścieżką piłkarza po Stadionie Narodowym. Wielką atrakcją dla dzieci okazał się przejazd metrem, pobyt w ,,królestwie eksperymentów” czyli w Centrum Nauki Kopernik, a także pobyt w gmachu TVP, gdzie mogły stanąć za kamerami, zwiedzić studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz pracownie dekoracji. Uczniowie uczestniczyli również w niezwykłej lekcji historii zwiedzając Zamek Królewski oraz lekcji przyrody podczas wizyty w ZOO. W drodze do Warszawy odwiedziliśmy miejsce urodzenia Fryderyka Chopina- Żelazową Wolę, gdzie uczniowie wysłuchali fragmentów utworów oraz poznali najważniejsze wydarzenia związane z życiem i twórczością kompozytora.
Wiele radości przyniosły dzieciom zabawy zorganizowane w domu noclegowym: piżama party czy mecz piłki nożnej.
Pobyt na zielonej szkole był bardzo udany, dostarczył wielu wrażeń i na pewno na bardzo długo pozostanie w pamięci uczestników.
Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Violetta Kruszczak. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Renata Kacprzak, Elżbieta Maciejewska, Bogumiła Rewers.
27 maja br. obchodzono w naszej szkole Święto Patrona. Na uroczystość przybyła p. Ewa Jędrzejczak – zastępca burmistrza, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół w Lipicach i Osieczy, emerytowani nauczyciele oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Po krótkiej części oficjalnej przy tablicy pamiątkowej nastąpiło rozstrzygniecie Konkursu wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej oraz wręczenie dyplomów. Następnie ogłoszono kolejne konkursy, w których udział wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III szkoły w Lipicach. Na zakończenie wystąpili przedstawiciele klas I-III naszej szkoły, klasa V i jeden uczeń z klasy VI. Występujących oceniło powołane wcześniej jury, a następnie nagrodziło dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców..
Po części oficjalnej wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Uroczystość przygotowały panie: Bogumiła Rewers i Elżbieta Smarz.
Dobiegła do końca XII edycja konkursu wojewódzkiego pod hasłem „Palić nie palić – oto jest pytanie?” na ekslibris o tematyce nikotynowej organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna
w Poznaniu – Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Oddział Terenowy w Poznaniu.
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klasy V.
Spośród 388 szkół z województwa wielkopolskiego I miejsce
w konkursie wojewódzkim zajął uczeń naszej szkoły Jakub Drewniacki, który 24.05.2013r. podczas uroczystości finałowych w Poznaniu otrzymał gratulacje, dyplom i nagrody. Wcześniej Jakub pokonał konkurentów na etapie powiatowym zajmując I miejsce. Przygotowaniem i opieką merytoryczną uczniów do konkursu objęła Renata Brodecka.
Dnia 10.05.2013r. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wycieczce na Międzynarodowe Targi w Poznaniu, gdzie mieli okazję oglądać wystawę zwierząt hodowlanych. Niezwykle ciekawe rasy owiec, królików, szynszyli zwróciły uwagę naszych uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, na których dziewczynki plotły wiklinowe koszyczki a chłopcy wylewali z wosku różnorodne figurki. Mieliśmy również okazję podziwiać piękne rasy koni oraz przyglądaliśmy się ich prezentacji podczas wybiegu.
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzach.
Dnia 07.05.2013r. uczniowie klas II i IV-VI uczestniczyli w zielonej lekcji w OKL w Gołuchowie na której to praktycznie definiowali pojęcia : dendrologii, ekosystemu. Charakteryzowali podstawowe gatunki drzew i krzewów, szkicowali przekroje oraz kształty liści. Mieliśmy również okazję zwiedzić Muzeum Leśnictwa oraz wnętrza zamku gołuchowskiego. Podziwialiśmy pokazową zagrodę zwierząt. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzach. Pomysłodawcą wyjazdu był opiekun SKE a organizatorem wyjazdu była p. Renata Kacprzak. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Violetta Kruszczak i Elżbieta Smarz.
,,Człowiek przypisał sobie prawo do posiadania zwierzęcia, ale powinien to być przywilej, który można odebrać.”
Członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego kolejny raz pokazali, że mają ,,wielkie serca” i nie pozostają obojętni na potrzeby innych. Tym razem zorganizowali szkolną akcję ,,Na pomoc czworonogom”, której celem była pomoc zwierzętom, o których zapomnieli ich właściciele. Udało się zabrać 54 kg suchej karmy, którą rodzice wraz
z dziećmi zawieźli do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koninie. Koordynatorkami akcji były panie: Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak.
W dniach 17- 24 kwietnia 2013r. uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawcy p. Violetty Kruszczak zorganizowali wystawę pt. ,,Ocalić od zapomnienia”, której celem było poszerzenie wiedzy uczniów o dziedzictwie kulturowym naszej miejscowości, gminy czy powiatu. Wcześniej drugoklasiści zbierali różnorakie przedmioty, książki, dokumenty reprezentujące już minioną epokę. Przedmioty te ofiarowali lub wypożyczyli życzliwi ludzie żyjący w gminie Rychwał i w jej najbliższym sąsiedztwie. Zgromadzono cenne eksponaty, które utraciły już swoje użytkowe znaczenie.
Zmiany społeczne i kulturowe powodują zanikanie technologii i wychodzenie z użytku przedmiotów domowych, rolniczych, rzemieślniczych stworzonych ręką ludzką, z miejscowych rodzimych surowców: gliny, drewna, łyka czy też półproduktów.
Ekspozycja pokazała jak szybko niedawna jeszcze teraźniejszość stała się przeszłością. Ponadto wystawa pomoże kształtować wyobraźnię historyczną, przynależność do rodzimego, narodowego dziedzictwa, które łączy społeczność kulturowo i duchowo.
Wystawę odwiedzili uczniowie wszystkich klas, chętni rodzice oraz uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół.
,, Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należyto Ziemi. Bądź ekologiczny nie tylko od święta”- pod takimi hasłami członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego przygotowali obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. W ramach przygotowań uczniowie wykonali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym, następnie przygotowali plakat tematyczny
i opracowali scenkę pt. ,,Przyszła Ziemia do lekarza”, którą zaprezentowali całej społeczności szkolnej. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę pt. ,,Imieniny Ziemi”,
a następnie mali ekolodzy zaprosili uczniów wszystkich klas na spacer do parku szkolnego
i wspólnie zrobiliśmy wiosenne porządki.
Koordynatorem szkolnych obchodów Dnia Ziemi była opiekunka SPE p. Violetta Kruszczak.
W dniu 11.04.2013r. od godziny 16.00 serdecznie zapraszamy do naszej szkoły.
Zaprezentujemy nasze działania i osiągnięcia.
Pokażemy czym się zajmujemy po zajęciach lekcyjnych.
Oprowadzimy po naszej szkole.
Zachęcimy do podjęcia nauki właśnie w Szkole Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie.
Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie
Na tegoroczny powiatowy konkurs PALMA WIELKANOCNA
ogłoszony przez C K i S w Koninie na etapie szkolnym wpłynęło 14 prac wykonanych według sztuki tradycyjnej . Najpiękniejsze z nich przekazano do etapu powiatowego. Wśród kilkudziesięciu uczestników w gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
-Irmina Kowalska- " 0",
-Jakub Drewniacki- kl. V,
-Patryk Adamek- kl. II
-Marta Drzewiecka- kl. II
Nagrody główne i dyplomy uczniowie odebrali na gali w kościele O. O. Franciszkanów 11 kwietnia 2013 r. Opiekunem konkursu była p. Renata Brodecka.
Rafał Woźniak uczeń kl.VI został laureatem Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego. Do wszystkich etapów konkursu Rafała przygotowywała p. Renata Kacprzak.
"ZDROWE BICIE SERCA"
27. 03.2013r. w naszej szkole odbył się finał Światowego Dnia Zdrowia z udziałem całej społeczności szkolnej. Gościem spotkania była pielęgniarka p. Alina Dominiak. Pomysłodawcą i organizatorem obchodów była p. Renata Brodecka.
W ramach obchodów zorganizowano:
-gazetkę tematyczną "Zdrowe bicie serca",
-wystawę książek i literatury na temat zdrowia,
-konkurs klasowy na plakat "Jak dbać o zdrowie",
-pogadankę na temat zasad ochrony zdrowia,
-konkurs wiedzy o zdrowiu "Zdrowy styl życia" dla całej populacji uczniów,
-pogadankę pielęgniarki nt."Higiena jamy ustnej",
-pokaz na temat "Jak należy szczotkować zęby?",
-życzenia dla pielęgniarki,
-teatrzyk profilaktyczny "Sieciaki",
- teatrzyk profilaktyczny "Promocja zdrowia",
-wysłuchanie "Bajki o witaminach" przeczytanej przez dyrektora szkoły na życzenie uczniów,
-piosenkę pt."Tak bardzo o to dbałam" w wykonaniu grona pedagogicznego na prośbę uczniów,
-przygotowanie potraw ze zdrową żywnością "Jedz eko",
-podsumowanie konkursu "Palić nie palić-oto jest pytanie ?"i innych,
-wręczenie zaświadczeń ukończenia kursu pierwszej pomocy, dyplomów i nagród,
-degustację potraw przy wspólnym stole.
Wzorem lat ubiegłych 25 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności.
Cała imprezę prowadzili uczniowie klasy V i VI , którzy w tym szczególnym dniu mieli przyjemność organizować zajęcia lekcyjne. Funkcję dyrektora szkoły objął Adrian Woźniak, pozostali uczniowie zostali powołani na nauczycieli poszczególnych przedmiotów i pracowników obsługi.
Kolejnym punktem dnia było prowadzenie lekcji przez nowe grono pedagogiczne. Cała społeczność szkolna poszła na lekcje w humorystycznych oraz bajkowych przebraniach. Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej i przystąpili do wspólnej zabawy. Marzanna wykonana z surowców wtórnych sprawnie została rozebrana i posegregowana. Następnie dzieci uczestniczyły w konkursie na najciekawszy strój. Wszystkie przebrania były ciekawe i dopracowane, jednak strój faraonki w którym zaprezentował się Mateusz Mizerski z klasy II został oceniony najwyżej.
Za udział w konkursie na najciekawsze przebranie uczniowie byli nagradzani słodkimi upominkami fundowanymi ze sklepiku uczniowskiego.
Całą imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Maciejewskiej.
Przedświąteczna Zbiórka Żywności to projekt realizowany we współpracy z Konińskim Bankiem Żywności. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości artykułów spożywczych, które zostają przekazane osobom potrzebującym pomocy. Cała akcja oparta jest w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Każdego roku kilkudziesięciu ochotników z naszej szkoły organizuje kartony, w których można zostawić artykuły spożywcze. Wolontariusze zachęcają uczniów wszystkich klas do wzięcia udziału w akcji, odpowiadają na ich pytania, a po skończonej zbiórce przeliczają ilość zebranych darów oraz przygotowują żywność do transportu.
Tegoroczna zbiórka żywności zorganizowana została przez uczniów z klasy II i V oraz ich wychowawców p. Violettę Kruszczak i p. Renatę Kacprzak. W akcję została zaangażowana cała społeczność szkoły i dzięki temu udało nam się zebrać 115 kg artykułów spożywczych, które w całości zostały przekazane do Domu Dzieci i Młodzieży w Nowym Świecie.
Wszystkim, którzy wsparli akcję organizatorzy składają serdeczne podziękowanie.
20 marca 2013 r. 44 uczniów klas 0-VI naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach wielkanocnych w Biskupinie. W czasie pobytu uczestnicy brali udział w staropolskich obrzędach wielkanocnych.
Organizatorem wyjazdu była p. Renata Brodecka. Nad bezpieczeństwem dzieci podczas zajęć czuwały p.Violetta Kruszczak, p.Arletta Szkudlarek, p.Renata Kacprzak.
Podczas warsztatów uczniowie:
-poznali zwyczaje i obrzędy wielkanocne,
-czynnie uczestniczyli w staropolskich obrzędach wielkanocnych,
-poznali stroje regionalne,
-rozwijali zainteresowania artystyczne i świadomy stosunek do tradycji,
-doskonalili współpracę w grupie:
<ubijali masło w kierzynkach, formowali baranki,
<robili mazurki, wypiekali je i formowali,
<zdobili pisanki wielkanocne,
<tworzyli palmy wielkanocne,
<uroczyście spożywali wspólne śniadanie wielkanocne.
Uczniowie w Karczmie Biskupińskiej w świątecznej scenerii i atmosferze przeżyli niepowtarzalne spotkanie wielkanocne. Zrobione palmy, pisanki i pamiątki dzieci zabrały do domu rodzinnego. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Katedrę Św. Wojciecha w Gnieźnie- I stolicy Polski.
8 marca 2013 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z klasy V i VI zaprezentowali krótką część artystyczną. Następnie paniom uczącym oraz pracującym w szkole oraz dziewczynkom ze wszystkich klas złożono serdeczne życzenia. Dowodem sympatii były słodkie upominki złożone na ręce wszystkich kobiet ufundowane ze sklepiku szkolnego. Całość przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Maciejewskiej.
JAK CO ROKU W NASZEJ PARAFII ODBYWAJĄ SIĘ REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE .W TYM ROKU ODBYŁY SIĘ ONE W DNIACH OD 03 III-DO 06 III 2013 ROKU. Z INICJATYWY PANA DYREKTORA REKOLEKCJE WZBOGACIŁY SIĘ O ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE NA TERENIE SZKOŁY. 6 MARCA PROGRAM REKOLEKCJI DLA DZIECI NA TERENIE SZKOŁY OBEJMOWAŁ KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ I KONKURS RECYTATORSKI.KONKURSY REKOLEKCYJNE ODBYŁY SIĘ W DWÓCH KATEGORIACH WIEKOWYCH DLA KLAS I-III I KLAS IV-VI.
UCZNIOWIE NAGRODZENI ZA KONKURS RECYTATORSKI TO:
Z KL.I-III
I MIEJSCE-MATEUSZ MIZERSKI
II MIEJSCE-OSKAR WEJMAN
IIIMIEJSCE- MARTYNA ANDRZEJASZEK
Z KL.IV-VI
I MIEJSCE-MAGDALENA FILIPIAK
IIMIEJSCE -JAKUB DREWNIACKI
III MIEJSCE-KAROLINA BALCERZAK
UCZNIOWIE NAGRODZENI ZA KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ TO:
Z KL.I-III
I MIEJSCE -KLASA II
II MIEJSCE -KLASA I
III MIEJSCE -KLASA O, III
Z KL.IV-VI
I MIEJSCE- KLAUDIUSZ MANKIEWICZ , KL. V
II MIEJSCE-KLASA IV
III MIEJSCE -KLASA V
ZWYCIĘZCY KONKURSÓW ZOSTALI NAGRODZENI DROBNYMI UPOMINKAMI, DYPLOMAMI I SŁODYCZAMI.FUNDATOREM NAGRÓD BYŁ PAN DYREKTOR I OPIEKUN SKLEPIKU UCZNIOWSKIEGO.ORGANIZATORAMI KONKURSÓW BYŁY PANIE: W. CHMIELEWSKA I R. ANTCZAK.KOMISJA KONKURSOWA BYŁA W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE :
PROBOSZCZ KS.CZ. KRÓL, REKOLEKCJONISTA KS.CZ.BLOCH, P.DYREKTOR A. CHMIELEWSKI, P. A. SZKUDLAREK.TE MIŁE CHWILE WYPEŁNIONE ŚPIEWEM I SŁOWEM Z PISMA ŚWIĘTEGO POZOSTANĄ NA DŁUGO W NASZEJ PAMIĘCI.
,,Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają, ze chcą kochać i kochają!"
Wzorem lat ubiegłych w lutym z okazji walentynek została uruchomiona „Szkolna Poczta Walentynkowa”, dzięki której można było przekazać najbliższym walentynkowe serdeczności. Przygotowane zostało specjalne pudełko, do którego zainteresowani wrzucali ozdobne kartki i pocztówki dla swojego wybranka lub wybranki. Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. Tradycja ta ma w naszym gronie wielu zwolenników, świadczy o tym ogromna liczba chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Akcję zorganizowały: Karolina, Ania i Magda pod kierunkiem p. Elżbiety Maciejewskiej.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci,
ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
W poniedziałek 11.02.2013r. do Sali OSP w Dąbroszynie licznie przybyli babcie i dziadkowie. Wnuczęta bardzo serdecznie ich powitali gromkimi brawami
i zaprosili do obejrzenia najsłynniejszego baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro Łabędzie”. Spektakl łączył klasykę baletu z tańcem współczesnym, a muzyka wprowadziła w niepowtarzalny klimat akcji i romantyzmu. Obecni dziadkowie, zaproszeni goście oraz rodzice poznali historię Odetty, księżniczki zaklętej
w łabędzia przez złego czarownika. W trzech aktach tego pięknego baletu klasycznego nasi artyści poprzez taniec ukazali niesamowitą walkę dobra
ze złem, zdradę, ból, potęgę miłości i uczucie, przekraczające granice życia
i śmierci.
Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem odtwarzali swoje role,
a goście ze wzruszeniem odbierali program do nich skierowany. Na zakończenie cała społeczność szkolna odśpiewała „Sto lat” i obdarowała babcie i dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Rada Rodziców zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty. Radość malowała się na twarzach dzieci i dziadków. Jesteśmy przekonani, że ten dzień spędzony w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze
na długo pozostanie w naszej pamięci.
Na uroczystości mieliśmy przyjemność gościć zastępcę burmistrza Gminy
i Miasta Rychwał p. Ewę Jędrzejczak, ks. proboszcza Czesława Króla, radnego Rady Miejskiej w Rychwale p. Romana Stanisławskiego.
Pomysłodawcą tego spektaklu był dyrektor szkoły Arkadiusz Chmielewski.
Głowni aktorzy to uczniowie naszej szkoły przygotowani pod kierunkiem Arletty Szkudlarek, Renaty Antczak i wychowawców.