Akcja ,,Ziemiopłody”
Półtorej tony żywności to efekty akcji "Ziemiopłody" przeprowadzonej w naszej szkole w październiku 2013r.
Dzięki niej ludzie potrzebujący pomocy uzupełnią przed zimą zapasy i choć przez kilka dni nie będą musieli przejmować się pustą spiżarnią. Przeprowadzona akcja to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego dzieci i młodzieży na temat jak dawać i jak brać, jak pomagać potrzebującym i jak z takiej pomocy korzystać samemu.
Zbiórka ziemiopłodów została przeprowadzona przy pomocy rodziców i w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności.
Koordynatorkami akcji były panie: Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak
W poniedziałek 9 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością, bowiem oznacza on oficjalne przyjęcie do społeczności szkolnej. Punktualnie o godzinie 10.00 przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Filipiak przywitała przybyłych nauczycieli, rodziców i uczniów. Następnie uczniowie klasy I wspierani przez wychowawczynię panią Elżbietę Maciejewską recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Pasowanie na ucznia przez dyrektora szkoły p. Arkadiusza Chmielewskiego było tylko tego potwierdzeniem.
Ślubowanie złożyli:
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie legitymacji szkolnych i dyplomów. Usmiechnięci pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami ufundowanym przez rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Po częsci oficjalnej uczniowie, rodzice oraz nauczyciele uczestniczyli we wspolnym poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Informujemy, że działając na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego Dz. U. nr 186, poz. 1245, ustalono dni wolne w roku szkolnym 2013/2014 w następujących terminach:
1 kwietnia 2014 - wtorek 28 kwietnia 2014- poniedziałek 29 kwietnia 2014 - wtorek 30 kwietnia 2014- środa 2 maja 2014 - piątek 20 czerwca 2014- piątek Dni te są wolne od zajęć dydaktycznych (lekcyjnych). |
26 września dobyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu głosów okazało się, że przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2013/2014 została Julia Filipiak, zastępcą przewodniczącej Roksana Mróz, a sekretarzem Anna Tomaszewska.
Skład Pocztu Sztandarowego na bieżący rok szkolny:
Sklepik szkolny prowadzić będą:
Powołano również sekcję techniczną w następującym składzie :
Dobosz - Miłosz Głąb.
Hymn śpiewa Klaudiusz Mankiewicz.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego - p. Elżbieta Maciejewska.
W dniu 25.09.2013r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata 2013” , W przedsięwzięciu uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas I-VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami.
Uczestnicy akcji prowadzili prace porządkowe na terenie parku szkolnego oraz boiska sportowego. Zebrano kilkanaście worków śmieci, które składowano przy kotłowni szkolnej. Każda osoba zaopatrzona była w rękawice jednorazowego użytku, które zapewniały bezpieczeństwo podczas prac.
Koordynatorem akcji była p.Violetta Kruszczak.
4 sierpnia 2013 roku w PSS „SPOŁEM” w Dąbroszynie 4 wolontariuszy – Katarzyna Babiaczyk, Natalia Babiaczyk, Marta Drzewiecka, Mateusz Mizerski zbierało artykuły i przybory szkolne. Akcja „Plecak”, zapoczątkowana przez Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rychwale wspólnie ze Środowiskowym Ogniskiem Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rychwale zyskała szczególną aprobatę wśród mieszkańców naszej gminy. Z ofiarowanych artykułów pracownicy socjalni skompletowali wyprawki szkolne. Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. E. Maciejewska. Zbiórka udała się dzięki współpracy z rodzicami, którzy w okresie wakacyjnym przygotowali swoje pociechy do roli wolontariuszy.
2 września 2013 roku o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Apel rozpoczął się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego i przemówieniem dyrektora szkoły pana Arkadiusza Chmielewskiego. Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Wszyscy mamy nadzieję, że będą czuli się w naszej szkole tak, jak ich starsi koledzy, czyli wspaniale i że dzięki nim nasza szkoła nadal będzie mogło szczycić się świetnymi wynikami w nauce i osiągnięciami sportowymi.
Po apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie mieli pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. Po rozmowach z wychowawcami i zapoznaniu się z planem lekcji uczniowie udali się do domu, by wykorzystać jeszcze ten „ostatni” dzień wakacji.
Apel przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Maciejewskiej.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie dzieci sześcioletnich odbyło się 27.06.2013r w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli rodzice oraz społeczność szkolna klas I-III wraz z opiekunami. Pod czujnym okiem wychowawcy przedszkolaki przygotowały prezentację swoich umiejętności. Dzieci wzbogaciły ten dzień swoim występem artystycznym. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów ukończenia oddziału przedszkolnego oraz pamiątkowych książeczek zakupionych przez Radę Rodziców. Sześciolatkom życzono samych sukcesów w szkole, natomiast pozostałym dzieciom i ich rodzicom spokoju i udanych wakacji Na koniec zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców
Dnia 19.06.2013 r. odbyła się wycieczka do Centrum Rozrywki Rodzinnej- Fabryka Wrażeń mieszczącym się w Koninie. W wycieczce wzięło udział 13 dzieci z oddziału Zerowego przy Szkole Podstawowej w Dąbroszynie pod opieką wychowawcy p. Arletty Szkudlarek oraz trzech rodziców w roli opiekunów, którzy sfinansowali przejazd.
Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci z grup przedszkolnych. Jeszcze w przeddzień wycieczki przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w centrum zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
O godz. 10.50 przybyliśmy do Konina gdzie z parkingu wszyscy udaliśmy się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas owego pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazało się malowanie buziek naszym maluszkom przez panie prowadzące cała zabawę. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych zamków, armatek na piłeczki, elektronicznych samochodów, koników oraz maczug i automatów. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha w którym można było odpocząć..
W czasie dwu i pół godzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki smacznymi przekąskami w bufecie znajdującym się w Centrum Zabaw.
Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu, który przybył do Dąbroszyna około godz. 13.50. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…
Całe życie jest szkołą… - pod takim właśnie hasłem obchodzono w szkole w Dąbroszynie zakończenie roku szkolnego 20012/2013 oraz pożegnanie absolwentów 2013, które odbyło 28 czerwca. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale Ireneusz Stachurski, Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, ksiądz Czesław Król, przedstawiciele Rady Rodziców, sołtysi Dąbroszyna i Wardężyna oraz emeryci. Pan Stachurski ufundował nagrodę dla uczennicy z najwyższą średnią w szkole, natomiast pan Dziamara wręczył Nagrodę Burmistrza najlepszemu szóstoklasiście. Za szczególne osiągnięcia nagrody książkowe dla uczniów ufundowała Rada Rodziców, a także ksiądz. Część artystyczną pod kierunkiem p. Bogumiły Rewers przygotowali tegoroczni absolwenci. W montażu słowno – muzycznym dziękowali za trud, cierpliwość
i przygotowanie fundamentów do dalszego kształcenia. Kilka miłych słów na pożegnanie starszych kolegów przygotowali uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Renaty Kacprzak. Gościnnie wystąpili także uczniowie kl. II, którzy zaśpiewali wakacyjną piosenkę. Do występu przygotowała ich wychowawczyni p. Violetta Kruszczak. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował p. Waldemar Gąsiorowski.
W dniu 17.06.2013 roku w SP im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie odbył się Dzień Dziecka i Dzień Sportu, w którym brali udział uczniowie szkoły, nauczyciele i rodzice. Odpowiedzialni za przygotowanie tego dnia byli p. P.Juszczak oraz p. E.Maciejewska. Pomoc w opiece nad dziećmi sprawowali wychowawcy poszczególnych klas.
Dzień przebiegał według następującego planu: zbiórka, bieg po zdrowie, konkurs rzutów do kosza, mecz piłki nożnej, ringo, konkursy sportowe, posiłek, dyskoteka, podsumowanie i zakończenie dnia. Dzień zorganizowano przy współpracy z rodzicami. Rodzice przygotowali kiełbaski oraz zakupili soki i batony. Pan Hochenzy jako sponsor zakupił dla wszystkich lody. Za pomoc w organizacji Dnia Sportu rodzice otrzymali od dzieci gromkie brawa.
W TYM ROKU PRZEPROWADZONA BYŁA IX EDYCJA AKCJI CHARYTATYWNEJ PT. GORĄCZKA ZLOTA.CZŁONKOWIE SK PCK OD MARCA DO CZERWCA W RAMACH KONKURSU ZBIERALI MONETY.ZEBRANO KWOTĘ 155,91 ZL., KTÓRE WPŁACONO W ZARZĄDZIE REJONOWYM PCK Z PRZEZNACZENIEM NA REALIZACJĘ WYPOCZYNKU DLA DZIECI Z RODZIN UBOGICH. KOORDYNATOREM AKCJI BYŁA P.R. BRODECKA.
Biblioteka Szkolna w Dąbroszynie włączając się
w obchody Roku Juliana Tuwima zorganizowała cykl spotkań literacko-plastycznych przeznaczonych dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniówklas I-VI.
Przeprowadzono konkursy:
-czytelniczy „ W krainie wierszy Juliana Tuwima”
-plastyczny „ Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”
Celem zajęć bibliotecznych było motywowanie uczniów do poznawania utworów literackich poety, rozbudzanie kreatywności uczniów.
Prace konkursowe są wyeksponowane w bibliotece.
Zapraszamy do ich obejrzenia
Uroczystości 150 rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele św. Doroty w Grochowach. We mszy uczestniczyły władze gminy i powiatu, dyrektorzy szkół z gminy Rychwał, delegacje z Pocztami Sztandarowymi ze szkół, Poczty Sztandarowe OSP z całej gminy, nauczyciele, uczniowie, emeryci oraz mieszkańcy Grochów. Po mszy świętej wszyscy przemaszerowali na pobliski cmentarz, tam złożyli kwiaty i zapalili znicze nad grobem poległych w Powstaniu Styczniowym. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Powstanców Styczniowych w Grochowach i udział w części artystycznej przegotowanej przez uczniów tamtejszej szkoły. Po częsci oficjalnej zaproszeni goście uczestniczyli we wspólnym poczęstunku. W uroczystościch w Grochowach uczestniczył dyrektor szkoły p. A. Chmielewski, p. E. Maciejewska oraz Poczet Sztandarowy.
W odpowiedzi na pismo z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ Samorząd Uczniowski, wychowawca oddziału przedszkolnego oraz SK PCK zorganizowali zbiórkę baterii, zawieszek od herbaty "Lipton" oraz plastikowych zamknięć. Akcja trwała przez 8 miesięcy i włączyli się do niej niemal wszyscy uczniowie szkoły.
Najaktywniejsi zbieracze baterii:
Roksana Mróz – 336 sztuk
Krystian Hochenzy – 139 sztuk
Marta Drzewiecka – 130 sztuk
Weronika Bocheńska – 96 sztuk
Maria Baranowska – 80 sztuk
Magdalena Filipiak – 74 sztuki
Patryk Jezierski – 64 sztuki
Najwięcej zawieszek od herbaty "Lipton" zebrali:
Klaudia Tołoczko – 1880 sztuk
Jakub Sawicki – 1400 sztuk
Magdalena Filipiak – 1227 sztuk
Patryk Jezierski – 1010 sztuk
Marta Drzewiecka – 754 sztuki
Weronika Bocheńska – 721 sztuki
Natalia Babiaczyk – 580 sztuk
Karolina Bocheńska – 510 sztuk
Adam Mizerski – 465 sztuk
SK PCK zebrało i przekazało fundacji 35 kg nakrętek.
Najaktywniejsi zbieracze zostali zagrodzeni drobnymi upominkami ufundowanymi z SU.
W niedzielę 9 czerwca 2013 r.,przedstawiciele samorządu Ziemi Rychwalskiej i Ziemi Kaliskiej, kombatanci oraz mieszkańcy, uczcili 71 Rocznicę Pomordowanych Mieszkańców Ziemi Kaliskiej. Gospodarzem tegorocznych obchodów była Gmina i Miasto Rychwał. Uroczystość odbyła się u stóp Pomnika Pomordowanych Kaliszan w lesie w miejscowości Biała Panieńska. Pomnik znajduje się na pograniczu dwóch powiatów kaliskiego i konińskiego oraz gmin Stawiszyn i Rychwał. Podczas uroczystości złożono kwiaty, zapalono znicze, a młodzież z Gimnazjum w Rychwale przygotowała patriotyczny spektakl słowno-muzyczny. Był też koncert Orkiestry Dętej "Quantum" z Rychwała. W uroczystości uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem p. E. Maciejewską.
24 maja 2013 r. odbyła się pielgrzymka na Jasną Górę do Częstochowy. Uczniowie z naszej szkoły i Szkoły Podstawowej M .Dąbrowskiej z Kuchar Kościelnych wraz z rodzicami przy współpracy parafii uczestniczyli w pielgrzymce. Organizatorami były panie R. Antczak i p. W. Wróbel. Jako votum dziękczynne uczniowie klas komunijnych i uczniowie rocznicowej Komunii świętej postanowili podziękować Pani Jasnogórskiej za dar Najświętszego Sakramentu. Program wyjazdu obejmował : Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Bazylikę Jasnogórską ,Salę Rycerską, Skarbiec, Muzeum Jubileuszu 600-lecia, Bastion św. Rocha, Arsenał. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
26 kwietnia 2013 r obchodzono w naszej szkole 222 rocznicę Konstytucji 3 Maja.
Komu potrzebna jest historia? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie kl VI, którzy zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni, p.B.Rewers. W monologu słowno-muzycznym wyjaśnili zebranym, zwłaszcza tym najmłodszym, w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia konstytucji, czym była dla Polaków, dlaczego nie miała szans na przetrwanie?