W sierpniu 2015 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w osobach:
Marta Drzewiecka,
Fabian Jezierski,
Łukasz Jezierski,
Mateusz Mizerski
brali udział w czwartej edycji akcji ,,Plecak” organizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rychwale zbierając artykuły i przybory szkolne w sklepie z Dąbroszynie. Z ofiarowanych artykułów pracownicy skompletowali wyprawki szkolne dla najbardziej potrzebujących.
1 września 2015 roku o godzinie 9.00 na boisku szkolnym nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2015/2016.
Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. 1 września to również rocznica wybuchu II wojny światowej, dlatego chwilą ciszy uczczono pamięć poległych za wolność ojczyzny. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Rychwał pan Stefan, dyrektor p. Arkadiusz Chmielewski oraz dyrektor szkoły p. Elżbieta Smarz, która przedstawiła kadrę pedagogiczną i przekazała informacje o najważniejszych zadaniach na nowy rok szkolny.
Po uroczystości uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
Apel przygotował Samorząd Uczniowski oraz klasa VI pod kierunkiem p. E. Maciejewskiej
Dnia 26 czerwca 2015 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015 a także pożegnaliśmy naszych tegorocznych absolwentów. Uczniowie wyróżniający się w nauce i mający szczególne osiągnięcia w innych dziedzinach otrzymali nagrody książkowe, które ufundowała Rada Rodziców i ksiądz Czesław Król. Całej uroczystości towarzyszyli zaproszeni goście i rodzice. Część artystyczną przygotowała klasa VI pod kierunkiem swojego wychowawcy pani Elżbiety Smarz. Jak głosiło hasło „Wszystko ma swój czas” tak uczniowie klasy VI pożegnali się ze swoimi kolegami, nauczycielami i szkołą w montażu słowno-muzycznym, albowiem ich czas w tych murach dobiegł końca. Oprócz pożegnań było także słowo „Przepraszam” za wszystkie wybryki towarzyszące pobytowi w tej szkole. I jak przystało na pożegnanie nie obyło się bez chwil wzruszenia i łez. Na pożegnanie tegorocznych absolwentów klasa V pod kierunkiem p. Bogumiły Rewers przygotowała kilka miłych słów i drobne upominki.
Od stycznia do maja 2015r uczniowie naszej szkoły zbierali makulaturę. Celem akcji było zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczną edukacją ekologiczną, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Akcja zbiórki makulatury prowadzona była w dwóch kategoriach: ranking klas oraz ranking indywidualny. Każda klasa brała udział w rankingu klasowym.
Zbiórkę koordynowały panie: R.Kacprzak i V.Kruszczak
Bardzo dziękujemy Wam za zaangażowanie.
W rankingu klasowym najlepsza okazała się klasa II, która zebrała 783 kg, w przeliczeniu na 1 ucznia – 130,5 kg
Najlepsi zbieracze:
W dniach 10-12 czerwca 2015 roku 43 uczniów z klas I-VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie zamieniło stolik szkolny na mobilną szkołę, w której uczenie się przez przeżywanie przyniosło większe efekty niż nauczanie tradycyjne.
Zielona podróż przez Polskę wiodła znanymi szlakami. Pobyt w Gdańsku umożliwił uczniom zapoznanie się z historią i architekturą Starego Miasta, widok z wieży Kościoła Najświętszej Marii Panny na panoramę miasta i Zatokę Gdańską zrobił wrażenie nie tylko na najmłodszych uczestnikach. Wspaniała lekcja historii o bohaterskiej obronie Polaków przed napaścią Niemców w 1939r. na Westerplatte ugruntowała prawdę o tamtych wydarzeniach i pozostanie na zawsze w pamięci najmłodszych Polaków – uczniów tutejszej szkoły. Apogeum emocji J wzbudził u dzieci rejs statkiem „Galeon Lew” z Westerplatte do królewskiego Gdańska po Motławie z niezapomnianymi widokami na nabrzeże miasta. Władysławowo z widokiem na wspaniałą panoramę na Zatokę Gdańską powitało turystów gościnnie. W pięknym, wygodnym pensjonacie uczniowie zjedli kolację, odpoczęli po długiej podróży a nawet zrelaksowali się podczas piżama party.
Wielu przeżyć uczniowie doznali w Wąwozie Lisi Jar. Trudy wyprawy opadły gdy oczom małych turystów ukazało się w bajkową pogodę Morze Bałtyckie. Pierwsze spotkanie z Bałtykiem licznych nowicjuszy było pełne niespodzianek i zaskakujących doznań. Piękne widoki, elementy krajobrazu nadmorskiego, flora i fauna to niezapomniany film z dzieciństwa, w którym mali aktorzy „grali swoje role” z otwartymi ustami. To cudowny widok dla organizatorów lekcji w terenie.
Z latarni w Rozewiu oczom dzieci ukazał się widok na słoneczny Bałtyk i kolista linia horyzontu. Niezwykły zachwyt ogarnął uczniów podziwiających umiejętności fok podczas pokazu w Fokarium w Helu. Efektywne korzyści dzieci wyniosły z pobytu na Dużej Plaży na Helu, gdzie mogły obserwować przykład akumulacyjnej działalności morza, a zabawom na plaży, budowlom z piasku nie było końca. Spacer plażowiczów po gorącym piasku, w cudownych promieniach słońca można porównać do karawany na pustyni. Niezapomniane chwile uniesienia dzieci przeżyły na nabrzeżu w Gdyni, gdzie cumują „Dar Pomorza”, okręt ORP „Błyskawica” oraz na Molo w Sopocie. Słoneczna plaża w Sopocie pożegnała cudownych, pełnych wrażeń małych turystów.
Pobyt na „zielonej szkole” stanowił doskonałą okazję do nauki tego, na co nie mamy czasu, ani warunków w szkole. Było wiele możliwości do zajęć w terenie. Zdecydowanie łatwiej dzieci przyswoiły sobie nazwy geograficzne, wiedzę o roślinach i zwierzętach chronionych, krajobrazie nadmorskim, będąc na plaży i obserwując naturalne okazy, poznały wiele historii związanych z życiem i pracą tamtejszych mieszkańców.
Odmienione, pełne radosnych wrażeń dzieci wróciły w ramiona stęsknionych rodziców. Wspólny pobyt na zielonej szkole wywarł również wielki wpływ na stosunki panujące między dziećmi, ich emocje, współżycie w grupie, wzajemny szacunek i tolerancję.
Podczas pobytu w Trójmieście i na Helu dzieci otoczyły opieką p.Violetta Kruszczak p. Elżbieta Maciejewska, p. Bogumiła Rewers i p. Elżbieta Smarz.
Inicjatorem i organizatorem zielonej szkoły była p. Renata Brodecka.
III edycja akcji charytatywnej „Zbieraj Nakrętki -2015”organizowanej przez Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża dobiegła końca. Od września do czerwca uczniowie klas O-VI w ramach konkursu zbierali nakrętki. Członkowie SK PCK gromadzili je, pakowali do worków i ważyli. Łącznie zebrano 193,0kg. Zebrane nakrętki zostały przekazane Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” w Koninie. Akcją kierowała p. Renata Brodecka.
Największymi zbieraczami nakrętek zostali:
I - Oskar Wejman kl. III - 5647 szt
II - Ania Głąb kl. II - 5430szt
III - Michał Głąb kl. V - 4400 szt
IV - Wiktor Wejman kl. I - 3906 szt
V - Mateusz Głąb OP - 3830 szt
VI - Ania Bącler kl. IV - 3752szt
VII - Oliwia Bącler kl. IV - 3752szt
VIII – Nikodem Szymczak kl.I - 3299 szt
IX - Mateusz Kwaśniewski kl. I - 3245 szt
X - Miłosz Kwaśniewski OP - 3205 szt
Zwycięzcom gratulujemy!
Gminny Konkurs Plastyczny ogłoszony przez Burmistrza Gminy i Miasta Rychwał pod hasłem „Nie śmiecimy, nie trujemy – wszystko pięknie segregujemy” został rozstrzygnięty .
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie –
Wiktor Roszak
zastał laureatem - II miejsce w konkursie
14 czerwca 2015r. podczas XVII Święta Ziemi Rychwalskiej „RYCHWALIA 2015” Wiktor uroczyście odebrał gratulacje i nagrody.
Opieką merytoryczną ucznia otoczyła p. Renata Brodecka.
V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ogłoszony przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Rolników w tym roku przebiegał pod hasłem
„Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki ”.
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie –
Wiktor Roszak
zastał laureatem - II miejsce w eliminacjach regionalnych konkursu.
15 czerwca 2015r. w szkole Wiktor uroczyście odebrał gratulacje i nagrody od przedstawicieli KRUS w Koninie i Państwowej Inspekcji Pracy- oddział Konin. Opiekunem konkursu była p. Renata Brodecka
Dobiegła końca XI edycja akcji charytatywnej "Gorączka Złota". Członkowie SK PCK od marca do czerwca w ramach konkursu zbierali monety. Zebrano kwotę 409,43 zł, którą wpłacono w Zarządzie Rejonowym PCK w Koninie z przeznaczeniem na wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. Akcją kierowała p. Renata Brodecka.
Największym zbieraczem złota została klasa I.
Zwycięzcom gratulujemy!
Poszczególne wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce klasa I - 118,71 zł
II miejsce klasa IV - 72,16zł
III miejsce oddział przedszk. - 68,04zł
III miejsce klasa III - 68,04 zł
V miejsce klasa V - 41,12 zł
VI miejsce klasa VI - 26,71 zł
VII miejsce klasa II - 14,65 zł
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie w tym roku szkolnym 2014/15 włączyła się do akcji " Komórka na misje- Pierwiosnek”. Zebraliśmy 43 stare komórki, które przekazaliśmy na pomoc dzieciom z terenów misyjnych. Otrzymaliśmy imienne dyplomy dla dzieci, które okazały swoje wielkie serce i zamieniły je w dobry uczynek. Uczniowie, którzy przynieśli komórki do szkoły włączając się w akcję to:
klasa I
1.Agata Roszak
2.Irmina Kowalska
3.Szymon Lewandowski
kl.II
4.Natalia Babiarczyk
5.Anna Głąb
kl. III
6.Wiktor Roszak
7.Natalia Szymczak
kl. IV
8.Oliwia Bącler
9.Anna Bącler
kl. V
10.Marta Adamek
11.Michał Głąb
12.Kasia Babiarczyk
kl.VI
13.Agnieszka Adamek
14.Daria Papierska
Organizatorem szkolnej akcji była p. Renata Antczak.
Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Dnia Patrona Szkoły, które w środę 20 maja odbyły się w naszej szkole w Dąbroszynie. Od chwili wyboru patrona oraz nadania sztandaru szkole minęło już 10 lat. Nic więc dziwnego, że zadbano o szczególną oprawę majowego Święta Szkoły. Na uroczystość przybyli: ksiądz proboszcz Czesław Król, przewodniczący Rady Miejskiej p. Roman Drewniacki, burmistrz Miasta i Gminy Rychwał p. Stefan Dziamara, radny p. Roman Stanisławski, dyrektorzy oraz nauczyciele szkół z gminy Rychwał, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy p. Agnieszka Duszyńska dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipicach p. Wysocki, sołtys wsi Dąbroszyn pan Marek Mizerski, emerytowani nauczyciele, p. Dorota Kaszuba, Poczty Sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół wraz z opiekunami, rodzice oraz uczniowie..
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 odśpiewaniem hymnu, złożeniem kwiatów przy obelisku oraz prezentacją Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie. Po prezentacji dyrektor szkoły p. Arkadiusz Chmielewski przywitał przybyłych gości.Po przemówieniu dyrektora szkoły rozpoczęło się przedstawienie teatralne do baśni poetyckiej Marii Konopnickiej "Na jagody" w którym uczestniczyli uczniowie klasy I, II, IV i V.
Na zakończenie ogłoszono wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego „Na jagody”. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy z rąk dyrektora szkoły.Po przemówieniach gości wszyscy udali się do szkoły obejrzeć wystawy:,,Ocalić od zapomnienia", "Maria Konopnicka" oraz wystawkę z pracami plastycznymi.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku i ufundowaniu nagród, p. Bogdanowi Jezierskiemu za pomoc w zorganizowaniu przedstawienia, p. Dorocie Kaszubie i p. Jasiakowi za sponsorowanie imprezy.Imprezę zorganizowały: p. Elżbieta Maciejewska oraz p Renata Antczak. Wystawę "Ocalić od zapomnienia" przygotowała p. Violetta Kruszczak. W organizację uroczystości włączyli się wszyscy nauczyciele.
12 - 14 czerwca 2015 roku na Stadionie Miejskim w Rychwale po raz kolejny odbyło się Święto Ziemi Rychwalskiej - „Rychwalia 2015”.
Święto Ziemi Rychwalskiej – „Rychwalia” to przede wszystkim doskonały czas na odpoczynek i dobrą zabawę, ale również okazja do nawiązywania nowych kontaktów i wzajemnej współpracy.
W przygotowanie tego wydarzenia zaangażowana była także nasza szkoła. 12 czerwca Pocztet Sztandarowy z naszej szkoły brał udział w uroczystościach 25-lecia Odrodzenia Samorządu Terytorialnego, które odbyły się w hali widowiskowo-sportowej w Rychwale. 14 czerwca na stadionie w Rychwale uczniowie klasy drugiej i czwartej, piątej i szóstej wzięli udział w szkolnej estradzie - występach uczniów z rychwalskich szkół. Uczniów przygotowały panie: Renata Antczak, Elżbieta Maciejewska i Wiesława Juszczak.
Laureat I stopnia z wyróżnieniem
Oskar Wejman- kl.III
Laureat II stopnia
Natali Szymczak - kl.III
Laureat III stopnia
Eryk Lewandowski - kl.III
Laureat V stopnia
Wiktor Roszak -kl.III
Julia Jezierska - kl.III
Klaudia Tołoczko -kl.IV
GRATULACJE!!!
Dnia 29 maja 2015roku siedmioro uczniów reprezentowało naszą szkołę na Festiwalu Piosenki Angielskiej „Singing is fun” w Rychwale. Startowaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III z podziałem na solista i zespół oraz w kategorii klasy IV-VI solista. Pomimo dużej konkurencji i wysokiego poziomu artystów z całej gminny Rychwał i Grodźca udało nam się zdobyć miejsca na podium. Uczniów przygotowywała p. Elżbieta Smarz.
Oto nasi zwycięzcy:
Kategoria kl. I-III zespół
III miejsce :
Kinga Jezierska
Julia Jezierska
Fabian Jezierski
Kategoria kl. IV-VI solista
III miejsce :
Oliwia Bącler kl. IV
Marta Drzewiecka kl. IV
I miejsce :
Patrycja Domańska kl.VI
GRATULUJEMY !!!
Kolejny raz wolontariusze z klasy I i IV zorganizowali i przeprowadzili akcję charytatywną, której celem było zebranie karmy dla zwierząt znajdujących się w schronisku. Uczniowie przygotowali plakaty informujące, rozwiesili je na korytarzu szkolnym, a następnie przez kilkanaście dni zachęcali rodziców oraz koleżanki z innych klas do udziału w akcji. Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udało nam się zebrać 80 kilogramów karmy, która w całości została przekazana do schroniska w Koninie. Dostarczeniem darów zajęli się chętni rodzice, którzy wraz z dziećmi odwiedzili zwierzaki w ich przytulisku. Dzieci miały okazję zobaczyć, ile zwierząt nie ma domu i potrzebuje pomocy. Już dziś zapowiedzieli, że w przyszłym roku szkolnym zbiórkę koniecznie trzeba powtórzyć.
Koordynatorami akcji na terenie szkoły były p. V. Kruszczak i R. Kacprzak.
Za pomoc w dostarczeniu karmy do schroniska składamy serdeczne podziękowanie p. Agnieszce i Bogdanowi Jezierskim, Marcie i Jackowi Kozłowskim, Małgorzacie i Marcinowi Szymczakom.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę.
27 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony papieżowi Świętemu Janowi Pawłowi II. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Renaty Antczak przygotowali część artystyczną. Był to montaż słowno-muzyczny poświęcony wielkiemu człowiekowi, przyjacielowi dzieci, bohaterowi narodowemu i wielkiemu Polakowi w hołdzie Jego pamięci. Akcentem niezwykle miłym dla szkoły były stroje góralskie małych artystów, którzy zapragnęli choć na chwilę zostać góralami jak kiedyś papież Polak. Uroczystość upamiętniająca osobę Jana Pawła II jest niezwykle ważna dla naszej szkoły. Jesteśmy przekonani ,że spotkanie z św. Janem Pawłem II wciąż trwa...
Z przyjemnością informujemy, że konkurs pastyczny "Na Jagody" został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Renata Brodecka oraz p. Arletta Szkudlarek oceniło i wyróżniło najciekawsze prace. Dyrektor szkoły p. Arkadiusz Chmielewski wręczył nagrody ufundowane przez Radę Rodziów podczas uroczystości Dnia Patrona oraz 10. Julileuszu Nadania Szkole Imienia.
Oto lista nagrodzonych w konkursie:
Kategoria klas 0-I
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Kategoria klas II-III
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Kategoria klas IV-VI
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Organizatorzy konkursu:
Renata Antczak i Elżbieta Maciejewska
1 maja 2015 roku w hali widowiskowo-sportowej w Rychwale odbyła się pierwsza edycja Talent Show, której celem było zaprezentowanie się młodych talentów. Podczas imprezy blisko 100 artystów wystąpiło z przedstawieniami wokalnymi, tanecznymi i aktorskimi. W pierwszym rychwalskim Talent Show wzięli udział uczniowie: ze SP w Dąbroszynie, SP Kucharach Kościelnych, SP w Białej Panieńskiej, SP w Grochowach, SP w Jaroszewicach Grodzieckich oraz Zespołu Szkół w Rychwale. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II, III, IV oraz V. W podziękowaniu za występ dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Uczniów do występów przygotowywały panie: Renata Antczak, Renata Brodecka i Elżbieta Maciejewska.
Dnia 29.04.2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 224 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. O tym jak doszło do Uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku przedstawili uczniowie klas IV-VI w montażu słowno-muzycznym pod kierunkiem Pani Jolanty Szczepaniak i Pana Waldemara Gąsiorowskiego.