Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku wczesnoszkolnym należy stworzyć okazje do poznawania środowiska w toku różnorodnych form aktywności. Właśnie temu miała służyć zorganizowana lekcja w lesie. Uczniowie poznali warstwy lasu, rodzaje lasów oraz rośliny
i zwierzęta leśne. Poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze: liście, mrowisko, korę drzew. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat ochrony przyrody, zachowania się w lesie oraz znaczenia lasu dla człowieka.
Organizatorem wycieczki była wychowawczyni Violetta Kruszczak.
Światowy Dzień Oszczędzania jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, a jej głównym zadaniem jest promowanie idei oszczędzania i wyrobienie w ludziach dobrych nawyków. Oszczędzanie jest nawykiem i można odłożyć każdą kwotę, nawet tę najmniejszą.
W tym dniu uczniowie z klasy VII pod kierunkiem wychowawcy i opiekuna SKO p. Renaty Kacprzak przedstawili scenkę pt. " Jaś i Małgosia uczą oszczędzania" . W ten sposób przypomnieli całej społeczności szkolnej , że warto oszczędzać i spełniać swoje marzenia.
Przychodzą ludzie, schylają głowy.
Wśród żółtych liści listopadowych palą się znicze….
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy. Czas, w którym wspominamy bliskich oraz tych, którzy mieli wpływ na naszą teraźniejszość.
W dniu 31.10.2017r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Violettą Kruszczak udali się do Miejsca Pamięci Narodowej, gdzie na mogile poległych Powstańców zapalili znicze i oddali hołd tym, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny. Udział w wycieczce umożliwił uczniom zdobycie nowej wiedzy, doświadczenia poznawczego oraz przeżycia niezwykłej lekcji patriotyzmu. Uczniowie poznali fragment, wspaniałej i trudnej jednocześni, historii Polski. Polski, za którą ginęli nasi przodkowie.
Nasza szkoła już kolejny raz przyłączyła się do ogolnopolskiej akcji "Kasztanobranie". Akcja trwała od września do 19 października . Taka akcja to świetna okazja do nauki, jak być przedsiębiorczym ale również doskonały sposób na aktywne spędanie wolnego czasu. Dzieci wspolnie z rodzicami czynnie i wielkim zapałem zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Dzięki czemu udało się zebrać ponad tonę kasztanow. Uczniowie, którzy zebrali największą ilość kasztanów otrzymają dyplomy oraz drobne upominki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom za wzięcie udziału w tej akcji.
Koordynatorem zbiórki była p. Arletta Szkudlarek
23 października 2017 r. piętnaścioro uczniów z klas IV – VII wzięło udział w 18. edycji konkursu językowego OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES - POLONICA. PLUS. Wszyscy dzielnie radzili sobie z ciekawymi i zróżnicowanymi zadaniami, które dotyczyły gramatyki, ortografii, frazeologii, nauki o języku oraz literatury. Wyniki polonistycznych zmagań zostaną ogłoszone w styczniu 2018 roku. Życzymy jak najwyższych wyników! Koordynatorem olimpiady była pani Bogumiła Rewers.
W bieżącym roku szkolnym podczas akcji „Ziemiopłody” udało się zebrać łącznie 2 tony 900 kg płodów ziemi, które trafiły do domów dziecka znajdujących się na terenie naszego powiatu. Jest to dar naszych uczniów oraz ich rodziców dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia.
Akcja została przeprowadzona w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności.
Koordynatorkami akcji były : V.Kruszczak oraz R.Kacprzak.
13 października 2017r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli goście: przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącym, sołtys sołectwa Dąbroszyn, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły Elżbieta Smarz powitała zebranych i złożyła życzenia. Miłe życzenia pedagogom i pracownikom złożyli również p. Bogdan Jezierski, p. Marek Mizerski i p. Henryk Szymczak. Uroczystość uświetnił występ uczniów klas: III, V, VI i VII pod kierunkiem p. Renaty Brodeckiej. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny przeplatany wesołymi piosenkami i scenkę pt „Długa przerwa”. Na zakończenie tradycyjnie w ramach podziękowań nauczycielom uczniowie złożyli życzenia i obdarowali nauczycieli laurkami i kwiatami. Rada Rodziców tradycyjnie przygotowała niespodziankę w postaci słodkiego poczęstunku.
W środę 27 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. Samorząd Uczniowski zorganizował dzień tematyczny, w którym dziewczyny na jeden dzień wcieliły się w rolę eleganckiego chłopaka.Dominowały koszule, krawaty i marynarki. Chłopcy otrzymali tego dnia słodkie upominki, dużo życzliwości i uśmiechu, a po południu odbyła się dyskoteka.
Za przygotowanie Dnia Chłopca odpowiedzialna była p. Elżbieta Maciejewska.
W piątek 22 września br. dzieci z oddziału przedszkolnego radośnie spędziły czas w sali zabaw "Hola" w Koninie. W przeddzień wycieczki maluchy zostały zapoznane z zasadami zachowania podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Celem wycieczki yła integracja grupy, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Niezwykłą frajdą okazał się pobyt dzieci wśród labiryntów, zjeżdzalni i basenów z piłeczkami. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i nabrać sił. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola.
Wydanie specjalne TELEEXPRESU
Uwaga, uwaga! Wiadomość z ostatniej chwili. W dniu dzisiejszym w szkolnym parku w Dąbroszynie nastąpiło uroczyste otwarcie zielonej klasy. Uroczystość ta zgromadziła wielu zacnych gości. Cała uroczystość przebiegała w formie wydania specjalnego Teleexpresu, w którym swoje zdolności aktorskie oraz wokalne zaprezentowali uczniowie klasy VII, IV i II.
Jesteśmy przekonani, że zielona klasa przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i postawy odpowiedzialności za obecny
i przyszły stan środowiska, uatrakcyjni zajęcia dydaktyczne i uaktywni młodzież w podejmowanie działań edukacyjnych.
Część artystyczną uczniowie przygotowali pod kierunkiem opiekuna Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetty Kruszczak
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia World Multiplication Table Day to akcja edukacyjna która odbyła się w naszej szkole 29 września 2017 roku, tak jak i w innych szkołach z różnych stron świata, będących uczestnikami w tym wydarzeniu. VII ŚDTM w tym roku przebiegał pod hasłem „Młodsi sprawdzają , czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Mała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Główną osobą, która odpowiadała za organizację i przeprowadzenie w szkole Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, a zarazem Koordynatorem Lokalnym była Renata Kacprzak. Uczniowie pełnili rolę egzaminatorów jak i egzaminowanych. Dzięki temu Uczniowie przypomnieli sobie trudne przypadki tabliczki mnożenia.
Informujemy, że działając na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego Dz.U. nr 186 poz.1245, ustalono dni wolne w roku szkolnym 2017/2018 w następujących terminach :
02.11.2017 - czwartek
03.11.2017 - piątek
18.04.2018 - środa
19.04.2018 - czwartek
20.04.2018 - piątek
30.04.2018 - poniedziałek
02.05.2018 - środa
04.05.2018 - piątek
Dni te są wolne od zajęć dydaktycznych (lekcyjnych)
Wybory Prezydium Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie odbyły się zgodnie z zasadami określonymi w „Regulaminie Samorządu Uczniowskiego”. Wyboru dokonalismy w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym. Komisja skrutacyjna w składzie:
Karolina Bocheńska, Mikołaj Cegielski, Patryk Kozłowski i Agata Roszak przeliczyła glosy i podała wyniki wyborów.
Z dniem 21.09.2017 r. powołane zostało Prezydium Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018 w składzie:
Przewodniczący: Oskar Wejman kl. VI
Zastępca: Marta Drzewiecka kl. VII
Sekretarz i skarbnik: Fabian Jezierski kl. V.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p. Elżbieta Maciejewska.
„Sprzątanie Świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie naszej szkoły nie są obojętni na los otaczającej przyrody. Wspólnie z wychowawcami dołączyli się do akcji ogólnopolskiej i posprzątali park, stadion, okolice sklepu oraz plac zabaw. Dzisiejsza akcja była wspaniałą lekcją kształtowania świadomości ekologicznej.
Ziemia jest naszym wspólnym domem i wszyscy musimy o ten dom dbać.
Koordynatorem akcji była Violetta Kruszczak.
Super niespodziankę z okazji "Dnia Przedszkolaka" otrzymali milusińscy z oddziału przedszkolnego przy naszej szkole. Dziękujemy serdecznie rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola oraz Radzie Rodziców, którzy zasponsorowali zakup zabawek, puzli oraz klocków. Przedszkolacy wraz z wychowawcą dziękują bardzo za wspanialy dar.
Z okazji 78. rocznicy ataku wojsk rosyjskich na Polskę została przygotowana wystawka historyczna.
Szanowni Rodzice!
Drodzy Uczniowie!
Nasza szkoła bierze udział w programie SKO.
UWAGA! UWAGA! UWAGA
SKO, czyli Szkolna Kasa Oszczędności to program umożliwiający dzieciom wypracowanie umiejętności systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.
SKO w naszej szkole istnieje od 2016 r. Od początku funkcję opiekuna tej działalności sprawuje pani Renata Kacprzak.
Głównym celem prowadzenia Szkolnej Kasy Oszczędności jest wyrobienie nawyku oszczędzania wśród dzieci naszej szkoły. Uczniowie biorą udział w wielu akcjach związanych z pozyskiwaniem funduszy, w akcjach charytatywnych, działaniach na rzecz środowiska i szkoły. Uczestniczą w konkursach związanych z SKO ucząc się w ten sposób gospodarowania pieniędzmi, przedsiębiorczości i wytrwałości w gromadzeniu środków finansowych.
Prowadzimy kronikę, w której dokumentujemy wszystkie ważne wydarzenia z naszej działalności. Bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie dot. działalności SKO w szkole. Cieszymy się, że z każdym rokiem przybywa w naszej szkole coraz więcej uczniów oszczędzających w SKO.
Nowe SKO to:
- program dedykowany uczniom od 6 do 13 roku życia,
- dostęp do serwisu internetowego SKO, gdzie dziecko sprawdzi stan swojego konta, otworzy wirtualną skarbonkę, zaplanuje w systematyczny sposób oszczędzanie na konkretny cel.
W ramach programu SKO dziecko będzie mogło korzystać z konta, które jest:
- bezpieczne - możliwość wypłaty pieniędzy z konta jedynie przez rodziców,
- bezpłatne,
- dobrze oprocentowane,
- tygodniowa kapitalizacja odsetek.
PKO BP organizuje wiele konkursów dla członków SKO.
Program SKO został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Więcej informacji na stronie: www.sko.pkobp.pl lub www.sko.edu.pl .
Jak co roku na początku września, pod Pomnikiem Pomordowanych w czasie II wojny światowej w Białej Panieńskiej , odbyły uroczystości upamiętniające ofiary mordu z 1942 roku. W uroczystym pochodzie brał udział Poczet Sztandarowy z naszej szkoły. Dyrektor szkoły p. E. Smarz oraz opiekun SU p. E. Maciejewska złożyły kwiaty pod pomnikiem. Odbyła się też część artystyczna oraz apel poległych. To była wzruszająca lekcja historii.
Uczniowie kl.VII oraz Szymon z kl.IV reprezentowali naszą szkołę podczas XIV Rychwalskich Impresji Muzycznych.
Swoje zdolności artystyczne pokazali w tańcu pt.”Czekolada” oraz piosence „Pięknie żyć”. Za swój występ otrzymali gromkie brawa. Po części artystycznej dzieci obejrzały teatrzyk w wykonaniu zespołu „Kop” oraz wzięły udział w pikniku.
Uczniów do występów przygotowały : R.Kacprzak i V.Kruszczak