8 listopada 2018r.to Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania. Wspólnie ze szkołami z całej Polski obchodziliśmy Dzień Śniadanie Daje Moc. Uczniowie klas O-III pod opieką wychowawców i we współpracy z rodzicami wspólnie przygotowali śniadanie tj. kolorowe kanapki, owocowe przekąski. Po śniadaniu dzieci wysłuchały bajki przeczytanej przez dyrektor Elżbietę Smarz oraz bawiły się przy muzyce ze świeżakami. Mamy nadzieję że, program ŚDM przyczyni się zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania w domu i w szkole.
Program koordynowała Renata Brodecka.
7 listopada uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na pieszą wycieczkę do miejsca pamięci narodowej w Grabowej, by uczcić pamięć bohaterów poległych za Ojczyznę. W ciszy i skupieniu zapalili znicze, pomodlili się oraz odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Wycieczkę zorganizowała p. B. Rewers.
7 listopada 2018r. uczniowie klasy I uczcili 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Odwiedzili Mogiłę Powstańców w Grabowej, zapalili znicze i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
„Oszczędzania można się nauczyć. Nie oznacza ono skąpstwa, ale jest wyrazem racjonalnego planowania finansów. Zgromadzone oszczędności zwiększają Nasze poczucie stabilności finansowej. Oszczędzanie to nawyk, który warto w sobie wyrobić i pielęgnować, nawet, jeśli odkładamy tylko drobne kwoty”.
Każdego roku, 31 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania.Ten niecodzienny pomysł, który promuje oszczędzanie oraz świadome zarządzanie swoimi finansami powstał, aż 89 lat temu, a wymyślili go przedstawiciele największych europejskich banków. Koło SKO przy naszej szkole postanowiło przybliżyć uczniom ten niecodzienny pomysł, który promuje oszczędzanie oraz świadome zarządzanie swoimi finansami poprzez przedstawienie krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klas 8 .Członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego pod kierunkiem p.V.Kruszczak przekazali uczniom ,że oszczędzać należy nie tylko pieniądze ale również wodę ,energię czy ogrzewanie.
Celem obchodów była także promocja SKO w naszej szkole, zachęcenie uczniów do członkostwa i systematycznego oszczędzania. Obchody Światowego Dnia Oszczędzania przygotowała : p. Renata Kacprzak
Złota jesień to najpiękniejsza pora roku, która zachwyca wszystkich swoimi kolorami. Piękno jesieni w lesie mogli podziwiać uczniowie klasy III, którzy wzięli udział w niezwykłej zielonej lekcji zorganizowanej przez wychowawcę klasy. Dzieci poznały rodzaje lasów, omówili warstwy lasu oraz poszukiwały przyrodniczych okazów, z wykorzystaniem których tworzyły leśną galerię. Zebrały też szyszki, liście, igły oraz inne dary lasu, które wykorzystają na zajęciach warsztatowych do tworzenia ,,leśnych cudaków”.
Organizatorem lekcji w lesie była pani Violetta Kruszczak.
Uczennica klasy VIII- Oliwia otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Autoportret" w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018".
Koordynatorem kampanii była p.Renata Brodecka
W dniu 31 października członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Szkolnej Kasy Oszczędności zorganizowali wspólną akcję uporządkowania Mogiły Powstańców Styczniowych znajdującej się w pobliskim lesie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uprzątali stare znicze, pozmiatali liście i ściółkę. Na koniec zapalili znicze oddając w ten sposób hołd żołnierzom poległym w obronie naszej wolności.
Lekcję patriotyzmu dla uczniów zorganizowały: V.Kruszczak i R.Kacprzak
W dniu 24.10.2018r. wszyscy uczniowie naszej szkoły dołączyli do Misji RoboDo, czyli wzięli udział w niesamowitych zajęciach z robotyki i programowania w formie dobrej galaktycznej zabawy. Dzieci rozwijały kluczowe umiejętności XXI wieku wykorzystując do tego roboty. Zajęcia zostały zorganizowane przez opiekuna szkolnego wolontariatu p. Violettę Kruszczak z udziałem instruktorów Pracowni PimPamPum z Konina.
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych uczniowie klasy III wraz z wychowawcą odwiedzili cmentarz parafialny w Kucharach Kościelnych. Udział w zajęciach wzięli również chętni rodzice, którzy wspólnie z dziećmi odszukiwali najstarszych mogił na cmentarzu, zapalali znicze na grobach opuszczonych. Uczestnicy zajęć poznali tradycję związaną z Wszystkimi Świętymi oraz Zaduszkami, poznali również tradycję pielęgnowaną w innych krajach. Na koniec wszyscy odwiedzili grób żołnierza poległego na polu chwały.
Organizatorem zajęć otwartych była p. Violetta Kruszczak.
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu podjęli się kolejnego wyzwania. Tym razem postanowili pomóc panu Władysławowi, który w pożarze stracił cały dorobek swojego życia. Pożar zabrał mu samochód oraz książki, które pan Władysław sprzedawał i z tego się utrzymywał. Można powiedzieć, że ,,antykwariat na kółkach” był jego jedynym źródłem utrzymania.
Kolejny raz nasi uczniowie udowodnili, że nie są obojętni na los innych. Zebrane książki zostały zapakowane i wysłane Panu Władysławowi. Mamy nadzieję, że szybko odbuduje swój wyjątkowy sklepik.
Koordynatorem akcji była pani Violetta Kruszczak.
20 października mielismy zaszczyt uczestniczyć w jubileuszu 50-lecia Domu Kultury w Wardężynie. Impreza odbyła się z wielką pompą. Obecnością imprezę uświetnili przedstawiciele samorządu, ksiądz oraz ogromna rzesza mieszańców Wardężyna i okolic. Spotkanie odbyło się w miłej i wesołej atmosferze przy suto zastawionym stole, występach, śpiewach, podziękowaniach i rozmowach. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny, który wszystkim przypadł do gustu.
Nad uczniami opiekę sprawowały panie Elżbieta Maciejewska i Renata Brodecka. Dyrektor szkoły pani Elżbieta Smarz odebrała podziękowanie oraz słodycze dla społeczności szkolnej.
Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak w latach ubiegłych, chętnie wzięli udział w akcji ,,Ziemiopłody” organizowanej w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności. W działania zaangażowali się wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności. Zebranych zostało 2800kg ziemniaków, które zostały przekazane do domów dziecka.
Wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazaną dobroć.
Szkolną akcję koordynowały panie: Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak.
W roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski - 17 listopada 2018r. uczniowie klasy I w obecności całej społeczności szkolnej i rodziców prezentowali swoją wiedzę i umiejętności, złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar i zostali Pasowani na Ucznia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie przez dyrektora szkoły Elżbietę Smarz.
Uroczystość przygotowała Renata Brodecka.
Dnia 12.10.2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Przedstawienie na tę okazję przygotowali uczniowie klasy trzeciej i ósmej. Młodzi artyści uświetnili ten dzień humorystyczną inscenizacją pt. ,,Całe życie jest szkołą, obyś cudze dzieci uczył”. Uczniowie dedykowali swój występ wszystkim obecnym i byłym nauczycielom, docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Po części artystycznej Rada Rodziców zaprosiła wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości na słodki poczęstunek.
Część artystyczną uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. Renaty Kacprzak i p. Violetty Kruszczak.
W dniu 11 października 2018r. uczniowie naszej szkoły mięli ogromny zaszczyt uświetnić swoim występem artystycznym uroczystość gminną z okazji 50 rocznicy ślubu kilkunastu par małżeńskich. Szkolni artyści zatańczyli dla jubilatów poloneza, zaśpiewali piękne nastrojowe piosenki oraz złożyli bukiet niezapomnianych życzeń. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w jednym z najbardziej wzruszających momentów życia wielu małżeńskich par.
Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem p. Violetty Kruszczak i Arletty Szkudlarek.
............W dniu 7 października na Rynku Miejskim w Rychwale odbył się uroczysty apel z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieszkańcy Rychwała oddali hołd walczącym o Niepodległą Polskę. Na rynku stanął obelisk upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili swoje życie w imię wolnej Ojczyzny. Uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rychwale. Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i gminy oraz licznie przybyli goście przeszli na Plac Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem Kompanii Honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej oraz klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Elżbieta Smarz, grupa uczniów wraz z rodzicami oraz poczet sztandarowy pod opieką pani Elżbiety Maciejewskiej.
We wrześniu obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. Z tej okazji dziewczynki przygotowały krótki apel, a Rada Rodziców ufundowała słodkie upominki. Po południu odbyła sie dyskoteka szkolna. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Elżbiety Maciejewskiej i Bogumiły Rewers.
We wrześniu 2018r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczestnicy szkolnej akcji samodzielnie wykonali karty, na których napisali podziękowania do konkretnych Powstańców. Do akcji przyłączyli się również rodzice. Udział w kampanii był doskonałą lekcją historii, na której uczniowie wzmocnili poczucie tożsamości narodowej, kształtowali postawy patriotyczne oraz budowali wrażliwość społeczną.
W symboliczny sposób wyraziliśmy naszą wdzięczność, pamięć i szacunek ludziom, którzy na to zasłużyli.
Akcję zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu pod kierunkiem opiekuna p.Violetty Kruszczak. Wsparli akcję członkowie SKO pod kierunkiem p. Renaty Kacprzak.
We wrześniu 2018r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przystąpili do ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez T-Mobile ,,Pomoc Mierzona Kilometrami”. Przez trzy tygodnie uczestnicy akcji biegali, chodzili, jeździli na rolkach, rowerze bijąc przy tym swoje życiowe rekordy.
W szczytnym celu wolontariusze pokonali 1235,05 km. Robili coś dla siebie, a jednocześnie pomagali podopiecznym Fundacji TVN Nie Jesteś Sam.
Dobro wraca ze zdwojoną siłą – dlatego warto pomagać i poprzez niewielki wysiłek zrobić coś dobrego dla dzieciaków!
Koordynatorem akcji była p. Violetta Kruszczak