W dniu 18 listopada 2021r. Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował akcję charytatywną, której celem było wsparcie rehabilitacji półrocznego chłopca. Piotruś urodził się bez rączki i potrzebuje kosztownej protezy oraz ciągłego leczenia. Nie mogliśmy pozostać obojętni. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Bawiliśmy się wspaniale,
a przy okazji dobrej zabawy zbudowaliśmy cegiełkę w kwocie 600zł, która poleciała wprost do rączki małego Piotrusia.
Koordynatorem akcji była pani Violetta Kruszczak.
17-19 XI 2021r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie w ramach „Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania” uczniowie klas O-III pod opieką wychowawców zorganizowali i zjedli śniadanie – najważniejszy posiłek dnia. Dzieciaki miały frajdę dzielenia się z innymi, spróbowania nowych smaków, podpatrzenia tego co lubią inne dzieci i zdobycia wiedzy na temat tego dlaczego śniadanie jest takie ważne. Mali kucharze pod opieką wychowawców doświadczyli pracy w zespole, a przy tym wspaniale się bawili. To było wyjątkowo smaczne śniadanie. Koordynatorem akcji była Renata Brodecka.
17-19 listopada 2021r. my członkowie Szkolnego PCK włączając się do tegorocznych obchodów „ Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ” we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Koninie przygotowaliśmy kampanię antynikotynową „ Rzuć palenie razem z nami”, zachęcającą osoby palące do podjęcia próby lub stanowczego zerwania z nałogiem tytoniowym. Oświata zdrowotna przeciwdziała epidemii palenia tytoniu, wyzwanie podjęliśmy i my. Popularyzowaliśmy zasady zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień, rozmawialiśmy o przyczynach i skutkach palenia tytoniu, a najważniejsze informacje, ulotki, plakaty z obszaru profilaktyki antynikotynowej oraz hasła będące antyreklamą tych produktów, umieściliśmy na gazetkach szkolnych. Oglądaliśmy filmy i prezentacje o tematyce antynikotynowej. Prace plastyczne wykonane na potrzeby kampanii wyeksponowano na wystawie tematycznej ilustrującej zagrożenia zdrowotne wynikające z używania nikotyny. Przeprowadziliśmy również sondaż wśród społeczności szkolnej na temat „Co zyskuje palacz, gdy rzuci palenie papierosów?”. Udostępniliśmy ulotki informacyjno- interwencyjne przypominające o konsekwencjach zdrowotnych uzależnienia odtytoniowego oraz zachęcające do podjęcia próby zerwania z nałogiem. Popieramy ideę lokalnych i ogólnopolskich kampanii zdrowotnych i wybieramy zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego. Kampanię koordynowała Renata Brodecka.
,,A gdy ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem".
Maria Konopnicka
,,Polska - moja Ojczyzna"
Dnia 10 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Apel zorganizowała Pani Elżbieta Maciejewska.
"Matematyka- uniwersalny klucz do przyszłości" (Wojewódzki Konkurs Matematyczny)
Fani matematycznych wyzwań to : Oskar F. (kl.8), Łukasz J.(kl.8) i Mateusz G.(kl.7)
W dniu 09 listopada uczniowie klasy I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w seansie filmowym pt. ,,Wiking i magiczny miecz”. Wrażeń i emocji nie zabrakło, tym bardziej, że dla niektórych uczestników był to pierwszy kontakt z dużym ekranem. Wyjazd zorganizowała p.Violetta Kruszczak.
Opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy klas:
Renata Brodecka, Violetta Kruszczak i Arletta Szkudlarek.
Dnia 8 listopada 2021 r. 15 uczniów z klas III- VIII zmagało się z zadaniami zawartymi w testach matematycznych konkursu „Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus- MATEMATYKA. PLUS”, 34. edycja. W konkursie brało udział 4 uczniów z kl III, 1 uczeń z kl. VI , 2 uczniów – z kl. VII, 8 uczniów z kl. VIII . Uczestnikom nie wolno było używać kalkulatorów, a rozwiązania zadań zaznaczali w kartach odpowiedzi. Szkolnym organizatorem konkursu była p.Renata Kacprzak.
Na wyniki przyjdzie nam poczekać do stycznia 2022r.
Najpiękniejsza lekcja historii i patriotyzmu
Wzorem lat ubiegłych członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu uporządkowali mogiłę Powstańców znajdującą się w pobliskim lesie. Wolontariusze przygotowali miejsce pamięci narodowej do zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości i oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny.
Koordynator akcji – Violetta Kruszczak.
Do zawodów przygotował uczniów nauczyciel wychowania fizycznego pan Marek Walczak
Dnia 5 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa, dlatego nasza sala tego dnia zmieniła się w bajkową krainę. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w bajkowe stroje. Z uwagą słuchały bajek, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz po przeczytaniu fragmentu książki oraz tańczyły w rytm bajkowych melodii. Dzień ten był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci , a tym samym do rozwijania dziecięcej fantazji i pamięci.Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło naszym milusińskim wiele radości.
W dniu 04 listopada wolontariusze naszej szkoły mieli okazję doskonale bawić się podczas zajęć integracyjnych w sali zabaw Wartownia. Zawsze pomagają innym, tym razem niespodzianka dla członków Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Opiekę nad dziećmi sprawowały: Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak
Niezwykła lekcja przyrody – poznajemy alpaki. Uczestnikami zajęć byli członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Opiekę sprawowały : Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak.
Wolontariusze wraz z opiekunem p.Violettą Kruszczak pamiętają o mogiłach opuszczonych
26 października uczniowie klas: III, IV, VI i VII mieli przyjemność uczestniczyć w wyjeździe integracyjnym do Rychwała. Dzieci obejrzały animowany film historyczny nakręcony z okazji 500. rocznicy opłynięcia kuli ziemskiej pr. ,,Wyprawa Magellana". Po filmie uczestniczyły we wspólnych zabawach w skateparku.
Wycieczkę zorganizowała pani Elżbieta Maciejewska. Opiekę na dziećmi sprawowały panie: Dorota Kałużna i Bogumiła Rewers.
Kodujemy bo umiemy !
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Włączyliśmy się do akcji , ponieważ CodeWeek to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy też robotyką.
Koordynatorem akcji była pani Renata Kacprzak
Drużyna naszej szkoły przygotowana przez pana Marka Walczaka zajęła I miejsce w powiecie a zarazem awans do rejonowych zawodów w unihokeja.
Chłopcy JESTESCIE WIELCY JESTESMY Z WAS DUMNI
Skład zwicięskiej Drużyny :
Gracjan Bylica
Łukasz Jezierski
Eryk Kopka
Patryk Kozłowski
Mateusz Kwaśniewski
Nikodem Szymczak
Wiktor Wejman
Mikołaj Cegielski
Mateusz Głąb
Miłosz Kwaśniewski
20 października 2021 r. klasa VIII wraz z nauczycielką języka polskiego panią Bogumiłą Rewers wybrała się do Kina za Rogiem w Rychwale na ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. Wybór filmu nie był przypadkowy. Ósmoklasiści przygotowują się do omawiania tejże powieści (jest ona lekturą obowiązkową).
Projekcja filmu bardzo się podobała. Uczniowie po wyjściu z sali kinowej wymieniali się uwagami i spostrzeżeniami, zadawali pytania. Interesowali ich także aktorzy, którzy wcielili się w główne role, których kojarzyli z innymi filmami i programami.