Dziś żyjemy i uczymy się w wolnym kraju, o którym marzyli nasi przodkowie. Wielu z nich walczyło o wolną Ojczyznę i oddało za nią życie . Pamięć o naszych Bohaterach jest nam wciąż bliska zwłaszcza w dniach 1 Listopada czy 11 Listopada. Dlatego też uczniowie naszej szkoły z klasy II, IV i V wraz ze swoimi wychowawcami udali się dnia 14 listopada na mogiłę Powstańców Styczniowych do pobliskiej miejscowości w Grabowej, aby zapalić znicze i uczcić pamięć Powstańców poległych za naszą wolność.
Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. Violetta Kruszczak, p. Renata Kacprzak. Kierownikiem wyjścia była p. Elżbieta Smarz.
15 listopada 2012r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie obchodzono Światowy Dzień Rzucenia Palenia Papierosów.
W ramach akcji członkowie SK PCK pod opieką koordynatora wychowania zdrowotnego Renaty Brodeckiej przygotowali program o powyższej tematyce. W akcji uczestniczyła cała społeczność szkolna tj. 71 uczniów, 15 nauczycieli , 4 pracowników i 53 rodziców.
Program dnia zawierał :
- gazetkę ogólnodostępną nt- „Palić nie palić”, „Co grozi palaczowi?”, „Czy wiesz co palisz?”
– happening na korytarzu szkoły z hasłami: np.” Mamo zamiast papierosa kup mi kabanosa”, itp.
– monolog ucznia nt. „Dlaczego nie będzie palić papierosów”,
– klasowy konkurs plastyczny ph. „ Karykatura palacza” ,
- pogadanki nt szkodliwości palenia papierosów,
– przedstawienie pt. „Spotkanie dwóch przyjaciółek”,
– przedstawienie dla rodziców ph.”Rzuć palenie razem z nami”,
- plakaty zniechęcające palaczy, rozdanie ulotek i materiałów, apel do palaczy, wystąpienie dyrektora szkoły nawiązujące do szkodliwości palenia.
Podczas realizacji programu wykorzystano broszury, hasła, ulotki, rekwizyty, scenografię o tematyce szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie włączając się bezpośrednio w wykonywanie prac konkursowych, czytanie haseł, ulotek, gazetek, przygotowanie przedstawienia, i scenografii pogłębili wiedzę nt. szkodliwości palenia tytoniu i wykształcili świadomą umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach/bierne palenie/.
Rodzice z uwagą uczestniczyli w przygotowanym programie. Przedstawione treści przyjęli pozytywnie, oklaskując małych artystów.
Przeprowadzona na terenie szkoły akcja antynikotynowa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli , pracowników i rodziców.
W Gminie Rychwał uroczystości związane z upamiętnieniem tej chwili rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny.W pochodzie na grabowskie wzgórze, który prowadził Prezes Stowarzyszenia Szwadronu Jazdy RP Maciej Chojnacki uczestniczyli przedstawiciele gminnego samorządu, szkół, OSP oraz innych związków i stowarzyszeń, jak i również mieszkańcy Gminy Rychwał. Przemówienia, montaż słowno-muzyczny oraz złożone wiązanki kwiatów na grobach, były wyrazem pamięci ku czci poległych w czasie Powstania Styczniowego na terenie Gminy Rychwał.
W uroczystości uczestniczył dyrektor naszej szkoły p. A. Chmielewski, Poczet Sztandarowy wraz z opiekunem p. E. Maciejewską, rodzice oraz uczniowie.
http://www.tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/11645-grabowa-pami-wiecznie-ywa
*
11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności.
Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy IV-VI pod kierunkiem Pani Jolanty Szczepaniak przy współpracy z Panem Waldemarem Gąsiorowskim, który odpowiedzialny był za oprawę muzyczną.
Scenografia dopełniła podniosłość tej uroczystości.
Dnia 9.11.2012 r. sześcioro uczniów z klasy V i VI wzięło udział w szkolnym etapie konkursu wiedzy o teatrze w ramach projektu ,,Cyrk, to też teatr – klown czy błazen". Piszący rozwiązywali test uwzględniający różne zagadnienia dotyczące teatru. Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy V – Magdalena Filipiak. Uczniów do konkursu oraz zestaw pytań przygotowała p. Bogumiła Rewers.
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych ucz. kl. II wraz
z wychowawczynią p. V. Kruszczak postanowili odwiedzić cmentarz parafialny, aby zapalić znicze i pomodlić się przy grobach rodzinnych, opuszczonych i zapomnianych. Dzieci mogły choć przez chwilę zastanowić się nad przemijaniem, przywołać wspomnienia, pomyśleć o szacunku dla życia ludzkiego. Pamięć o zmarłych jest rysem naszej obyczajowości, a kultywowanie pamięci zmarłych jest doskonałą lekcją historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Maluchy odwiedziły groby a symbolem pamięci były zapalone przez nich znicze.
30 października br. grupa uczniów z klas IV – VI obejrzała w kinie Oskard film pt. Bitwa pod Wiedniem. Była to niezwykła lekcja historii, przedstawiająca jedną z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy. Zakończyła się klęską Osmanów i rozsławiła imię króla Jana III Sobieskiego. Organizatorem wyjazdu była p. Bogumiła Rewers.
Nasza szkoła integrując się ze szkołą Filialną w Główiewie wyjechała do Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Wyjazd uczniów kl.I, II, III, IV odbył się 30 października 2012r. Program wycieczki obejmował główne atrakcje muzeum : XV wieczny zamek, XVIII wieczny dworek szlachecki, spichlerz oraz skansen maszyn górniczych. W samym Muzeum poznaliśmy obiekty z zakresu historii, rzemiosła artystycznego, techniki, numizmatyki, archeologii, sztuki oraz etnografii. Kierownikiem wycieczki była p.Renata Antczak, opiekunami były p.V.Kruszczak i p.E.Jóźwiak . Zapraszamy chętnych uczniów po wycieczce do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pod hasłem "Moje spotkanie z muzeum"
Dnia 25 października odbyła się w naszej szkole dyskoteka Halloweenowa. Uczniowie naszej szkoły uczą się języka angielskiego już od klasy I a nauka języka obcego polega nie tylko na przyswojeniu słownictwa, opanowaniu struktur gramatycznych, wymowy, intonacji, pisania, słuchania i czytania. Uczniowie powinni być kształceni nie tylko w poczuciu szacunku dla siebie i rodzimej kultury, ale również powinni nauczyć się respektu i otwartości dla ludzi z innych krajów. Dlatego też niniejsza dyskoteka miała na celu w sposób atrakcyjny i ciekawy przybliżyć uczniom brytyjską i amerykańską kulturę oraz rozwinąć w duchu tolerancji ich interkulturową wrażliwość. Podczas dyskoteki zostały wręczone dyplomy i drobne upominki dla dzieci, które wzięły udział w konkursie na plakat Hallowe’en i tak
w kategorii klas I-III : I miejsce – Martyna Andrzejaszek ( kl. III ) II miejsce – Marta Drzewiecka ( kl. II )
III miejsce- Paweł Urbaniak ( kl. II) a w klasach IV-VI : I miejsce – Klaudiusz Mankiewicz ( kl .V)
II miejsce – Katarzyna Kozłowska ( kl. IV ) III miejsce – Gabriela Kowalska ( kl. V ). Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienia.
Podczas dyskoteki zostały przeprowadzone również najbardziej znane zabawy Hallowe’enowe. Dzieci miały dużo radości i śmiechu.
Czas upłynął szybko na wesołej i miłej zabawie.
Dyskoteka została zorganizowana przez p. Elżbietę Smarz a opiekę nad dziećmi sprawowały : p. Violetta Kruszczak i p. Bogumiła Rewers
23 października 2012 r. dyrektor szkoły p. Arkadiusz Chmielewski oraz delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem p. Elżbietą Maciejewską uczestniczyli w obchodach Dnia Patrona organizowanych w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztów Sztandarowych i odśpiewaniem hymnu szkolnego. Po przemówieniu p. dyrektor Agnieszki Duszyńskiej delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Marii Konopnickiej. Następnie uczniowie z klas: IV i V zaprezentowali część artystyczną. Tego dnia wszystkie zainteresowane osoby mogły podziwiać prace plastyczne oraz literackie zgłoszone do konkursów.
Uczniowie z naszej szkoły również zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami:
· W konkursie plastycznym Przyroda w twórkczości Marii Konopnickiej w kategorii klas. I-III wyróznienie zdobyła Martyna Andrzejaszek. W kategorii klas IV-VI również wyróżnienie otrzymała Kinga Balcerzak.
· W konkursie literackim w kategorii klas IV-VI wyróżniona została praca Anny Tomaszewskiej.
Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 15 października, przygotowali ją uczniowie klasy V i IV pod kierunkiem pań: R. Kacprzak i E.Smarz. Uczniowie w wesołym montażu słowno-muzycznym dziękowali i składali życzenia wszystkim nauczycielom. W krótkich scenkach zaprezentowali ciężkie życie ucznia i nauczyciela.
10 października 2012 r. to był bardzo ważny dzień w życiu najmłodszych dzieci Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Dąbroszynie, które oficjalnie zostały włączone do grona uczniów. Podczas uroczystości dzieci prezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz przedstawiły dramę nt."Jestem uczniem ".Dzieci przygotowane były przez wychowawczynię p. Renatę Brodecką. Po nich nastąpił najważniejszy moment - pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści godnie i radośnie ślubowali na sztandar szkoły, przyjęli pasowanie, dyplomy, legitymacje i życzenia od pana dyrektora Arkadiusza Chmielewskiego i wychowawczyni pani Renaty Brodeckiej a także słodkie rożki obfitości od rodziców i samorządu szkolnego. Od starszych kolegów otrzymali gromkie brawa.
DZIĘKI DŁUGOLETNIEJ I OWOCNEJ WSPÓŁPRACYOPIEKUNKI SZKOLNEGO POGOTOWIA EKOLOGICZNEGO P.V. KRUSZCZAK Z KONIŃSKIM BANKIEM ŻYWNOŚCI GRUPA 28 UCZNIÓW Z NASZEJ SZKOŁYMIAŁA OKAZJĘ UCZESTNICZYĆ W WYJEŹDZIE DO PARKU WODNEGO W KALISZU. DZIECI PRZEZ 2,5 GODZINY KORZYSTAŁY Z KĄPIELI WODNYCH W JEDNYM Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH AQUAPARKÓW W POLSCE. PODCZAS GDY MALUCHY BAWIŁY SIĘ W BRODZIKU, STARSI UCZNIOWIE TRENOWALI PŁYWANIE I KORZYSTALI ZE ZJEŻDŻALNI. WIELKĄ ATRAKCJĄ DLA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI BYŁ BASEN SOLANKOWY ORAZ JACUZZI. PO ZAKOŃCZENIU ,, WODNYCH ROZRYWEK" UCZNIOWIE ZOSTALI ZAPROSZENI NA OBJAD DO RESTAURACJI MCDONALD'S, GDZIE OPRÓCZ POSIŁKU KAŻDY UCZESTNIK IMPREZY OTRZYMAŁ ATRAKCYJNĄ ZABAWKĘ. WYCIECZKA DOSTARCZYŁA DZIECIOM WIELU RADOŚCI I NA PEWNO NA DŁUGO POZOSTANIE W ICH WSPOMNIENIACH. OPIEKĘ NAD DZIEĆMI PODCZAS WYCIECZKI SPRAWOWALI NAUCZYCIELE: V. KRUSZCZAK, R.KACPRZAK, R. BRODECKA.
AKCJA "ZIEMIOPŁODY" TO PRZEDSIĘWZIĘCIE MAJĄCE NA CELU POZYSKANIE NA POTRZEBY OSÓB BIEDNYCH ,PODOPIECZNYCH ,PLACÓWEK CHARYTATYWNYCH SZKÓŁ ZAJMUJĄCYCH SIĘ DOŻYWIANIEM DZIECI ORAZ OŚRODKÓW OPIEKUŃCZYCH ZNACZĄCYCH ILOŚCI PŁODÓW ROLNYCH.WZOREM LAT UBIEGŁYCH WŁĄCZYLIŚMY SIĘ W ZBIÓRKĘ BARDZO AKTYWNIE. NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH PRZEKAZALIŚMY 2800 KG ZIEMNIAKÓW, KTÓRE POZYSKALIŚMY OD RODZICÓW UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY. KOLEJNY RAZ POKAZALIŚMY ,ŻE MAMY "WIELKIE SERCA" I POTRAFIMY SIĘ DZIELIĆ. KOORDYNATOREM AKCJI NA TERENIE SZKOŁY BYŁY PANIE: V. KRUSZCZAK I R. KACPRZAK
W dniu 21.09.2012 uczniowie klasy V byli na wycieczce rowerowej zorganizowanej przez wychowawcę panią Renatę Kacprzak . Głównym jej celem było - poznanie zasad poruszania się pieszych i kierujących pojazdami na drogach ze szczególnym uwzględnieniem poruszania się kolumny rowerowej , poznanie najbliższej okolicy i dostrzeżenie jej walorów turystycznych , poznanie swojego regionu w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym, przyrodniczym ,wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wyprawy rowerowej , doskonalenie wiedzy dotyczącej znaków i przepisów drogowych poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu. Trasa wycieczki liczyła około 10 km i wiodła przez okoliczne wsie i lasy. Uzbrojeni w aparaty fotograficzne i wyposażeni przez rodziców w prowiant uczniowie wyruszyli spod szkoły około godziny 8.15. w kierunku Grodźca. Tam w Ośrodku Edukacji Leśnej uczniowie uczestniczyli w lekcji w Izbie Edukacyjnej oraz w zajęcia dydaktycznych w budynku mieszczącym Model Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni. Po zajęciach uczniowie mogli posilić się kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Około godziny 13.30 uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.
DO 17 WRZEŚNIA ODBYŁ SIĘ KONKURS POD HASŁEM: MOJA MIEJSCOWOŚĆ W 2030 ROKU, KTÓREGO ORGANIZATOREM BYŁO STOWARZYSZENIE GMIN I POWIATÓW WIELKOPOLSKI.UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY WYKONALI ZBIOROWE PRACE STWARZAJĄC WIZJĘ PRZYSZŁOŚCI NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.JEDNA PRACA SKŁADAŁA SIĘ Z CZTERECH ARKUSZY: PRZESTRZEŃ ,PRACA, ZABAWA, LUDZIE W 2030 R.PRACE ZOSTAŁY WYSŁANE NA ETAP SUBREGIONALNY.KOORDYNATOREM KONKURSU BYŁA PANI R. ANTCZAK I PANI E. MACIEJEWSKA
POD TAKIM HASŁEM ODBYWAŁA SIĘ TEGOROCZNA AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA. HASŁO TO NAWIĄZUJE DO LUDOWEJ WYLICZANKI, ZACHĘCA WSZYSTKICH DO REFLEKSJI NAD STOSUNKIEM DO OTACZAJĄCEGO ŚWIATA.MŁODZIEŻ BARDZO CHĘTNIE WŁĄCZYŁA SIĘ W PORZĄDKOWANIE NASZEJ PLANETY-ZIEMI. UCZNIOWIE WRAZ Z WYCHOWAWCAMI ZEBRALI W PARKU I NA STADIONIE KILKA WORKÓW ŚMIECI. SPRZĄTAJĄC NA PEWNO ZWIĘKSZYLI SWOJĄ ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ I WYCIĄGNĘLI WNIOSKI NA PRZYSZŁOŚĆ: "NIE ŚMIEĆMY, A NIE BĘDZIEMY MUSIELI SPRZĄTAĆ". KOORDYNATOREM AKCJI BYŁA PANI V. KRUSZCZAK.
3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Na uroczystośc do naszej szkoły przybyli : kierownik oświaty, ksiądz proboszcz parafii Kuchary Kościelne, rodzice oraz uczniowie. Dyrektor szkoły powitał uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły życząc wszystkim sukcesów. Podczas uroczystego apelu minutą ciszy uczczono pamięc Polaków poległych podczas II wojny swiatowej. Korzystając z apelu mielismy okazje pożegnać uroczyście pracownika szkoły panią Barbarę Kowalską, która odeszła na zasłużoną emeryturę. Dyrektor szkoły, nauczyciele, przedstawiciele władz, rodzice oraz Samorząd Uczniowski życzyli pani Barbarze wszystkiego najlepszego na dalsze lata życia. Apel przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Elżbiety Maciejewskiej.