W październiku 2016r. przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję ,,Ziemiopłody”,w której udało nam się zebrać 3200kg ziemniaków i warzyw. Celem akcji jest pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Mamy nadzieję, że dzięki hojności naszych dzieci i ich rodziców chociaż kilka osób będących w trudnej sytuacji materialnej nie będzie musiało przejmować się pustą spiżarnią podczas zimy. Przeprowadzona akcja to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego dzieci i młodzieży na temat jak dawać i jak brać, jak pomagać potrzebującym i jak z takiej pomocy korzystać samemu.
Zbiórka ziemiopłodów została przeprowadzona przy pomocy rodziców i w porozumieniu z Konińskim Bankiem Żywności.
Koordynatorkami akcji były panie; Violetta Kruszczak i Renata Kacprzak.
Dnia 29 września cała społeczność szkolna wraz z opiekunami oraz rodzicami wyruszyła na wycieczkę do Wrocławia. Ranek przywitał nas piękną sloneczną pogodą.Wyprawę zaczęliśmy od spaceru po Starym Rynku "szlakiem krasnali", zobaczyliśmy Ratusz, kamieniczki "Jaś i Małgosia" oraz Ostrów Tumski. Następnie udaliśmy się do wrocławskiego zoo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się Afrykanarium, gdzie dzieci podziwiały około 200 gatunków zwierząt w otoczeniu 4500 roślin z różnych stron świata. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni , pełni wrażen.
Z okazji Światowego Dnia Żywoności ( który miał miejsce 16 października), w naszej szkole odbyło się Święto Plonów-Harvest Festival. Poznaliśmy historię święta, uczyliśmy się słów angielskiej piosenki "Harvest Samba". Każda klasa przygotowała kosz z darami jesieni. Wszyscy chętnie wykonali "Corn Dolls".
Nowy rok szkolny to nowe wydarzenia szkolne. Należą do nich coroczne obchody Dnia Chłopca. Ponieważ jest to ostatnie wspólnie obchodzone święto, dziewczęta zadbały oto, aby dzień ten był wyjątkowy. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przygotowały krótki apel z życzeniami i słodkimi upominkami. Odbyła się również dyskoteka szkolna, przygotowana przez sekcję techniczną. Opiekę nad uczniami sprawowały pani V. Kruszczak i pani D. Kałużna. Za całość odpowiedzialna była p. Elżbieta Maciejewska
Dnia 9 października 2016 roku dyrektor szkoły p. Elżbieta Smarz oraz Poczet Sztandarowy wraz z opiekunem p. Elżbietą Maciejewską brali udział w uroczystości w lesie w Białej Panieńskiej. U stóp Pomnika Pomordowanych Kaliszan na pograniczu dwóch powiatów kaliskiego i konińskiego oraz gmin Stawiszyn i Rychwał odbyły się uroczyste obchody 74 Rocznicy ku czci Pomordowanych podczas II Wojny Światowej. W tym roku gospodarzem obchodów była Gmina Stawiszyn.
,,NIE DLA SZKOŁY SIĘ UCZYMY, LECZ DLA ŻYCIA”
- pod takim hasłem w dniu 14 października obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Edukacji Narodowej
W Dniu Edukacji Narodowej potocznie zwanym Dniem Nauczyciela uczniowie naszej szkoły poprzez wiersz, piosenkę i scenki kabaretowe wyrazili swoją wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. Nasi młodzi artyści wykazali się talentem aktorskim i muzycznym. Zaprezentowany program artystyczny zawierał dużo humoru, dzięki czemu ten wyjątkowy dzień przebiegał w miłej i radosnej atmosferze.Dla uświetnienia naszego spotkania, zaprosiliśmy nauczycieli emerytów, emerytowanych pracowników niepedagogicznych oraz rodziców. Rodzice przygotowali dla nauczycieli niespodziankę w postaci słodkości, co sprawiło, że dzień ten stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.
Program artystyczny z okazji DEN uczniowie przygotowali pod kierunkiem wychowawców: p. Renaty Kacprzak i p. Violetty Kruszczak. Pomoc przy wykonaniu dekoracji p.Renata Antczak.
12 października 2016 roku sześcioro uczniów klasy pierwszej miało swoje święto. Był to bardzo ważny dzień w ich życiu szkolnym, ponieważ stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie.
Do ślubowania tego dnia przystąpili: Dawid Bekała, Nikola Głąb, Mateusz Gołza, Bartosz Krzos, Nadia Kubiak i Ewelina Lewandowska
Podczas pierwszej części uroczystości dzieci wystąpiły w programie artystycznym, w którym prezentowały swoje umiejętności językowe, matematyczne, przyrodnicze i społeczne. W części drugiej maluchy uroczyście wygłosiły tekst ślubowania, a pani dyrektor Elżbieta Smarz za sprawą olbrzymiego ołówka przyjęła ich do grona uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały legitymacje szkolne, od wychowawczyni pani Elżbiety Maciejewskiej kolorowe dyplomy, a od rodziców upominki. Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W pierwszym tygodniu października uczniowie nasze szkoły przystąpili do gminnego konkursu ekologicznego pt. ,,Zabawka z recyklingu”. Konkurs polegał na wykonaniu zabawki z materiałów zaliczanych do odpadów i przeprowadzony został w trzech grupach wiekowych, każdy uczestnik mógł zgłosić jedną pracę konkursową. Celem konkursu było inspirowanie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska oraz rozwijanie wyobraźni dziecięcej.
Zainteresowanie konkursem okazało się ogromne. Do etapu szkolnego zgłoszonych zostało 45 prac wykonanych z różnych materiałów. Komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór, ponieważ każda praca była pomysłowa, ciekawa, estetycznie wykonana i oryginalna. Mogliśmy podziwiać samochody, samoloty, roboty, żyrafy, wózki, lalki i wiele innych wspaniałych zabawek. W wyborze prac do gminnego etapu wzięli udział rodzice
i nauczyciele. Niestety tylko po jednej pracy z każdego etapu mogliśmy przekazać do etapu gminnego. Z wszystkich pozostałych prac została wykonana wystawa ekologiczna, która zdobi naszą szkołę. Wszyscy uczestnicy szkolnego etapu konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Koordynatorem konkursu w naszej placówce była opiekunka Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetta Kruszczak.
Akcja ŚDTM była szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia . Potem już 30 września- sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Akcja była przeprowadzona w klasach i szkole . Dzieci były egzaminatorami i sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia kolegów z kl. III- VI . Koordynatorem akcji była pani Renata Kacprzak- nauczyciel matematyki.
Szkolni Mistrzowie Tabliczki Mnożenia:
1.Wiktor Roszak
2.Oskar Wejman
3.Julia Jezierska
4.Karolina Bocheńska
5.Fabian Jezierski
6.Anna Głąb
7. Mateusz Kwaśniewski
8.Mikołaj Cegielski
23 września odbyła się szkolna wycieczka do osady prehistorycznej w Biskupinie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie kl.I-VI wraz z wychowawcami. Po dotarciu na miejsce, zapoznaniu się z programem dnia , ruszyliśmy na żywą lekcje historii. Otaczali nas ludzie ubrani, zachowujący się oraz mówiący dokładnie jak nasi przodkowie. Klimat panujący tam był nie do opisania- poczuliśmy się jak przeniesieni w czasie. Podziwialiśmy jak wyglądało dawne życie codzienne, jak jadano, ubierano się, czesano, w jaki sposób wyrabiano ubrania, biżuterię, przedmioty codziennego użytku, broń… Ponadto obserwowaliśmy pojedynki wojowników, występy artystów. Na terenie dawnego grodziska było tak wiele atrakcji, iż pomimo kilku godzin tam spędzonych, nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego.Każdy z nas i tak dowiedział wielu interesujących i nieraz zaskakujących rzeczy, których przez długi czas nie zapomni.
Organizatorem wyjazdu była pani Renata Kacprzak.
Piętnaścioro uczniów naszej szkoły z klas I- VI wzięło udział w ekologicznym konkursie plastycznym pt. ,,Eko uczeń”. Celem konkursu było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające nas środowisko naturalne oraz wyrabianie nawyku segregowania śmieci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Sześć najciekawszych prac zostało zakwalifikowanych do etapu gminnego. Do etapu gminnego została odesłana również praca plastyczna wykonana przez dzieci z oddziału przedszkolnego.
Organizatorem szkolnego etapu konkursu była opiekunka Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetta Kruszczak.
Koordynatorem szkolnej akcji ,,Sprzątanie Świata” była opiekunka Szkolnego Pogotowia Ekologicznego p. Violetta Kruszczak.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie prosi o PILNE, OBOWIĄZKOWE SPOTKANIE wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do tutejszej placówki szkoły w poniedziałek tj. 26.09.2016 o godz. 8.00
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wprowadza ZAKAZ przebywania na terenie parku szkolnego dla wszystkich mieszkańców wsi ( SZCZEGÓLNIE DZIECI ). Zakaz obowiązuje do odwołania !!!
Z okazji 77 rocznicy Ataku Sowietów na Polskę 17 wrzesnia 1939 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem historii p. Jolantą Szczepaniak przygotowali wystawkę upamiętnającą to wydarzenie historyczne.
13 września 2016 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koninie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie we współpracy Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie. Adresatami byli uczniowie klas pierwszych z terenu powiatu konińskiego i miasta Konina. Tematem spotkania edukacyjnego dla najmłodszych było: „Pierwszaki błyszczą na drodze”. Policjanci i przedstawiciele WORD uczyli zasad, którymi należy kierować się, aby być bezpiecznym. Wszystkie zajęcia miały formę ćwiczeniową i dotyczyły pierwszej pomocy, zagrożeń na drodze oraz w otoczeniu, pracy policjanta, strażaka, psa policyjnego. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe poprawiające widoczność pieszych. Opiekę nad uczniami sprawowała p. E. Maciejewska
10 września 2016 roku w Amfiteatrze w Rychwałe odbył się IX Miedzypowiatowy Przegląd Teatralny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz dzieci z przedszkoli. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Taniec łączy pokolenia”. Zespół uczniów z klasy I i VI zaprezentował „Taniec przez wieki” nawiązując do historii i ewolucji tańca na przestrzeni dziejów. Układ taneczny zaprezentowali: Dawid Bekała, Nadia Kubiak, Oliwia Bącler, Ania Bącler, Mateusz Mizerski, Marta Drzewiecka, Jakub Piotrowski oraz Nikola Antczak. Instruktorami przygotowującymi uczniów do występu były nauczycielki : Renata Kacprzak i Elżbieta Maciejewska
Dnia 14.09.2016r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą oraz rodzicami zorganizowali ,,Święto Pieczonego Ziemniaka”. Dzieci zapoznały się z historią ziemniaka, poznały legendę związana z tą rośliną. Następnie przy ognisku przygotowanym przez rodziców dzieci upiekły kiełbaski i w dopalającym się żarze umieściły ziemniaki. W oczekiwaniu na ziemniaczaną ucztę wychowawczyni zaprosiła uczniów do zabaw sportowych, w których główną rolę odgrywał oczywiście ziemniak. Nie zabrakło również zabaw i konkurencji dla rodziców oraz pląsów przy muzyce. Ruch na świeżym powietrzu pobudził apetyt uczestnikom spotkania i pieczone ziemniaki smakowały jak z najlepszej kuchni świata. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.
Pomysłodawcą spotkania była wychowawczyni klasy III Violetta Kruszczak.
W naszej szkole dziala SKO. Wpłaty można dokonać w każdy czwartek u opiekuna SKO- p.Renaty Kacprzak
Uczeń klasy VI Mateusz Mizerski zdobyl II miejsce w konkursie plastycznym pt."Orkiestra moich marzeń" podczas XIII Rychwalskich Impresji Muzycznych w dn.11.09.2016