15 kwietnia 2025 r. - wielki tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne różni się od pozostałych. W tym dniu w naszej szkole stało się tradycją świąteczne, zdrowe śniadanie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Szkolne Koło PCK.
Na tę okoliczność członkowie SK PCK przygotowali krótką historię zwyczaju święcenia pokarmów, omówili symbole wielkanocne i ich znaczenie oraz przypomnieli obrzędy wielkanocne. Złożyli życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej. Zwieńczeniem uroczystości w oczekiwaniu na nadchodzące Święta Wielkanocne było zdrowe śniadanie przy wielkanocnym stole z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców tutejszej szkoły.
Zapach świeżego chleba, jaj, wędlin, sałatek z warzyw i owoców, świątecznych bab i mazurków zachęcał i zapraszał. Nasze wspólne, wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem, a podczas przygotowywania menu okazja do pogadanek na temat zdrowego odżywiania i picia odpowiedniej ilości wody. Wytworzyła się miła i serdeczna atmosfera.
Wszystkim zebranym przy wielkanocnym stole należą się słowa uznania za pielęgnowanie tradycji.
7-15.04.2025 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie obchodzono Światowy Dzień Zdrowia z udziałem całej społeczności szkolnej. Hasło tegorocznych obchodów brzmi:
„Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”
Organizatorem obchodów było SK PCK pod opieką p. Renaty Brodeckiej.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia podjęto następujące działania edukacyjne:
- Panel informacyjny: - Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość,
- Pogadanki z uczniami i prezentacja o powyższej tematyce,
- Wykonanie plakatów przez wszystkich uczniów z okazji Dnia Zdrowia
- Wyciskanie i spożywanie soków warzywno- owocowych,
- Zabawa z układankami – Śniadanko, Podwieczorek, Pizza dla przedszkolaków,
- Zabawa „Pyszne warzywa i owoce”- magiczny patyczek galaktyczny
- Wiosenny spacer po parku szkolnym.
- Przygotowanie śniadania tradycyjnego-wielkanocnego - degustacja potraw,
- Zwyczaje, obrzędy i symbolika potraw.
v#naniebieskodlaautyzmu
Na znak solidarności z osobami w spektrum autyzmu oraz ich rodzicami
2 kwietnia przyłączyliśmy się do akcji społecznej ,,Polska na niebiesko”. Uczniowie wszystkich klas, dzieci z oddziałów przedszkolnych, nauczyciele oraz pracownicy szkoły założyli w tym dniu niebieskie ubrania budując w ten sposób akceptację dla osób z autyzmem.
,,Autyzm ma wiele twarzy.
Jesteśmy różni i wszyscy potrzebujemy akceptacji”
Koordynatorem akcji była pani Violetta Kruszczak
W dniach 10.03 do 21.03.2025r. Szkolny Klub Wolontariatu prowadził akcję zbiórki wody niegazowanej dla Domu Pomocy Społecznej oraz Hospicjum im. Jana Pawła II w Koninie. Do akcji włączyli się nauczyciele, rodzice i chętni mieszkańcy Dąbroszyna. Wspólnymi siłami zebraliśmy 32 zgrzewki wody. Pomogliśmy potrzebującym i jednocześnie uczestniczyliśmy w pięknej lekcji empatii.
Razem możemy więcej!
Koordynatorem akcji była pani Violetta Kruszczak.
Co roku , 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem ,,Ochrona lodowców”. Lodowce odgrywają kluczową rolę jako naturalne rezerwuary wody słodkiej, jednak ich zasoby gwałtownie maleją wskutek zmian klimatycznych.
Członkowie Szkolnego Pogotowia Ekologicznego w dniu 19 marca przedstawili społeczności szkolnej inscenizację, w której podkreślali znaczenie wody dla życia oraz pokazali sposoby oszczędzania wody. Wszyscy w tym dniu ubrali się na niebiesko, obejrzeli przygotowaną prezentację, a młodsi uczniowie wysłuchali bajki o wodzie.
,,Wodo, wodo dziękujemy
Wszyscy Cię potrzebujemy!
I do mycia, i do życia
Bo bez wody nie ma życia”
Organizatorem Dnia Wody w szkole była p. Violetta Kruszczak
W dniu 20 marca 2025r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary. Kolorowe skarpetki to symbol solidarności z osobami z zespołem oraz ich opiekunami. To metafora niedopasowania genotypowego i społecznego jakie powoduje trisomia 21. Uczniowie obejrzeli również filmiki edukacyjne, dzięki którym dowiedzieli się, że bycie innym jest w porządku. Pomimo różnic wszyscy są tacy sami i zasługują na szacunek.
Koordynatorem skarpetkowego wyzwania była pani Violetta Kruszczak.
Dziś odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,,Młodzież zapobiega pożarom ’’. Gratulujemy uczniowi klasy IV Alanowi Filipiakowi, który zajął III miejsce!
Dzięki przychylności właściciela sali zabaw ,,Wartownia” w Koninie członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, w dniu 17 marca, spędzili kilka godzin na wesołej zabawie oraz zajęciach konstrukcyjnych i ruchowych. Pobyt w zabawkarni był nagrodą dla wolontariuszy za ich zaangażowanie w działalność charytatywną, pomoc potrzebującym oraz pracę na rzecz lokalnego środowiska.
Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Violetta Kruszczak, Elżbieta Maciejewska, Bogumiła Rewers.